Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Wilniuk

Przepisy dotyczące tajemnicy wojskowej

Recommended Posts

Czy istniały w Polsce Niepodległej przepisy regulujące zaznaczanie na planach miast i mapach obiektów wojskowych oraz budowli o znaczeniu militarnym np. mostów budowanych wyłącznie na potrzeby sił zbrojnych?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Napewno SQH będzie wiedział. Jeśli chodzi o akty rangi ustawowej, to mogę powiedzieć że na 75% nie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No więc ja też nie znam żadnych aktów rangi ustawowej.

Przepisy takie były chyba wydawane doraźnie przy publikacji konkretnych map. Trafiłem swego czasu w CAW na korespondencję między szefostwem WIG a Inspektoratem Armii gen. Piskora (a może nawet GISZ-em; rzecz mniej istotna, a nie chce mi się w tym momencie sprawdzać). Chodziło o to, czy przy wykonywaniu map 1:25000 Nowogródczyzny zaznaczać na nich fortyfikacje - i te pierwszowojenne, i te właśnie budowane. Stanęło na tym, że WIG wydrukuje arkusze map bez fortyfikacji, a osobno przygotuje oleaty z fortyfikacjami, które będzie można nałożyć na arkusz i skopiować.

W międzywojniu w sklepach powszechnie dostępne były mapy 1:100000, z wyłączeniem jednakże arkuszy obejmujących tereny poza granicami kraju - te miały klauzulę do użytku służbowego". Na mapach tych zaznaczano koszary i magazyny wojskowe, nie zaznaczano fortyfikacji. Mapy 1:25000 mogły nabywać tylko instytucje cywilne (np. kluby turystyczne, harcerstwo), z wyjątkiem specjalnie opracowanych, powszechnei dostępnych arkuszy turystycznych. Mam kopię arkusza próbnego mapy turystycznej Puszczy Kampinoskiej, obejmującego część fotyfikacji Przedmościa KAzuńskiego - na rewersie ma naniesione stemple, będące kolejnymi stopniami cenzury" - i ostateczną parafę płk. Zieleniewskiego Drukować!". Budynki wojskowe były na nich odwzorowane wiernie, zaś w miejscu nawet przestarzałych fortów widniały białe plamy. Rzecz nie dotyczy arkuszy wydawanych specjalnie dla rejonów umocnionych (Osowiec, Dęblin, Grudziądz, ale już nie Wilno - nie wiem, dlaczego), gdzie wszystko było podane jak na dłoni. Takie mapy oczywiście również nie były dostępne. Poza tym WIG drukował na przykład wycinkowe mapy 1:25000 fortyfikowanych aktualnie rejonów Polesia - ale też bez żadnych fortyfikacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzięki sqh. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy spotkałeś sie może w CAW z jakims planem Wilna na którym byłby zaznaczony most strategiczny" kolejki wąskotorowej na Zakręcie. Na żadnym cywilnym planie miasta sprzed 1939 r. nie ma tego mostu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozporządzenie Prezydenta RP w sprawie uznania miasta Wilna i okolic za obszar warowny wymienia wyraźnie, że do obszaru warownego wchodzi linia kolejowa Turmonty-Wilno do przecięcia z drogą Wiln-Tawrya". Zupełnie nie znam się na topografi Wilna, ale jeśli był to most na tej trasie, to sprawa jest w jakimś stopniu jasna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolekcj - nie, Wilniukowi chodzi o coś innego - równolegle ze wznoszeniem budowli inżynieryjnych Obszaru Warownego Wilno łączono je sukcesywnie kolejką wąskotorową. Specjalnie dla niej (i w ogóle dla celów komunikacyjnych) wzniesiono most na Wilii. A w którym Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które cytujesz?

Wilniuk - nie trzeba sięgać do CAW, wystarczy, że zajrzę do szuflady i wyjmę odpowiednią mapę :-) patrz obok --->

W CAW jest natomiast plan gruntów Fw. Zatoka , wywłaszczonych pod budowę dojazdu do tego mostu na prawym brzegu (1 ha 9429 m2 wywłaszczone plus 2026 m2 sporne) - z 1930 roku.

I przy okazji pytanie do Ciebie - jaka nazwa jest prawidłowa - ZakrĘt czy ZakrEt? Most na ZakrĘcie czy na ZakrEcie? A może obie są prawidłowe?

Share this post


Link to post
Share on other sites
sqh jeszcze raz wielkie dzięki. Miejscowość nazywała się Zakret(i ta nazwa byla używana dalej po włączeniu jej do Wilna) ale faktycznie na planie Wilna z 1937 r. widnieje nazwa Zakręt. Czy to tylko błąd czy też przemianowano Zakret na Zakręt postaram się ustalić

Share this post


Link to post
Share on other sites
sqh mam jescze jedną prośbę. Możesz coś bliżej napisać o tej mapie. Czy była ona ogólnie dostepna? I w dalszym ciągu niewiadomo, czemu mostu nie ma na żadnym planie miasta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Znaczy, to jest po prostu arkusz WIG 1:25000 z Wilnem i okolicami.

Wygląda więc na to, jak rozumiem, że nie pokazywałem Ci tych map nigdy...? Może po prostu nie pytałeś nigdy, czy takowe posiadam... :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information