Skocz do zawartości

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich


Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, boleo54 napisał:

Co do zdjęć z IIRP mam niedosyt ze źródła ich pochodzenia

Masz prawo... O które konkretnie chodzi, chętnie zaspokoję Twoją ciekawość. Jeszcze raz powtórzę... Leonie, nie warto.

Choć te " ukłony" są jak " szczery" uśmiech gejszy, mimo to szczerze pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, formoza58 napisał:

Masz prawo... O które konkretnie chodzi, chętnie zaspokoję Twoją ciekawość. Jeszcze raz powtórzę... Leonie, nie warto.

Choć te " ukłony" są jak " szczery" uśmiech gejszy, mimo to szczerze pozdrawiam

Widzę, że nie warto dalej prowadzić tej dyskusji

To tyle, mam wiele nowych eksponatów, zwalają z nóg, ale przekreślasz ich pokazanie.

Czołem. proszę nie odpowiadać

  • Słabe 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, boleo54 napisał:

Co do zdjęć z IIRP mam niedosyt ze źródła ich pochodzenia

Prezentujący nie zdradza, czy są z jego kolekcji, czy z innych udostępnień

Sądzę, że przejrzyściej by był znać źródło ich pochodzenia

Zaprawdę, potrafisz powalić z nóg, nie ma co...

Czołem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2021 o 20:33, formoza58 napisał:

W temacie identyfikacji ułanów, jako przyklad jak zmieniają się twarze osoba st, uł. Tadeusza Guzika z 1 szwadronu, wcielonego do służby w listopadzie 1934 roku. Na pierwszym kadrze jako młody ułan w 1935 roku, na drugim w 1937 roku, kiedy był podoficerem nadterminowym

Weryfikacja odnośnie kpr. Tadeusza Guzika...Urodzil się 27 czerwca 1914 roku. Z PKU Sanok, z kategorią " A", wzrostem 171 cm, obwodem klatki piersiowej 112/104, został wcielony do Pułku, do 1 szwadronu, 4 listopada 1934 roku. Potem pułkowa szkoła podoficerska, którą skończył ze stopniem starszego ulana w lipcu 1935 roku. Potem służba w 1 szwadronie jako dowódca sekcji.  We wrześniu otrzymuje awans na kaprala. W 1936 roku obejmuje funkcję zastępcy dowódcy plutonu w 1 szwadronie. Kończy służbę czynną we wrześniu 1936 roku. A więc nie slużba nadterminowa, co sugerowało Jego zdjęcie w " szaserach".

W sierpniu 1939 roku zostaje zmobilizowany do 13 Dywizjonu Artylerii Konnej i w jego szeregach walczy w wrześniowych bojach. Rozbrojony przez niemców pod Biłgorajem, wrócil do domu. To na razie tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2021 o 15:59, formoza58 napisał:

Zdjęć z tego rajdu jest niemało. Ot, choćby niejako epilog całego przedsięwzięcia. Uczestnicy wpisują się do księgi pamiątkowej w Belwederze. Dwaj mali Lwowiacy, którzy równiez pielgrzymowali do " Dziadka". Oznaczony  por. Edward Brandt, wspomniany dowódca patrolu pułkowego i jednocześnie " baca całości" ? 

ul23.JPG

I ni z tego ni owego trafił mi się dublet ...

j belw1.JPG

j belw2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z promocji XII  klasy kawaleryjskiej w Szkole Podchorążych dla Podoficerów w Bydgoszczy, w 1936 roku.

Stoją wg. uzyskanej lokaty ,od lewej podporucznicy: Antoni Burlingis z 1 P.Uł., Zdzisław Budyń z 10 P.Uł., STEFAN GOŁASZ z 7 P.Uł., Stefan Fusiecki z 6 PSK, Antoni Hajdamowicz z 3 P.Ul., Waclaw Zieliński z 15 P.Ul., Alfons Karol Eret z 1 PSK, Tadeusz Różycki z 19 P.Uł, Eugeniusz Sobiesław Tuszko z 2 P.Szwol., Władysław Tryliński z 17 P.Ul.

.

 

14ul golasz promoc1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
W dniu 17.01.2021 o 11:14, boleo54 napisał:

Podniosły temat?? Niewiele mogę dodać?

  • Może coś wcześniejszego.
  • Perełka! ?      Następne zdjęcie 17x11cm. mistrza Munza. Uczestnicy patrolu bojowego w dn. 8.III. do 21.III. 1935r. z życzeniami od Pułku dla Pana Marszałka Polski. Jak wiadomo nie zastano jubilata z wiadomych powodów. Na odwrocie zdjęcia, pamiątkowa dedykacja pisana ręką D-cy Pułku               p.płk. dypl.  Andrzeja Kunachowicza.  Pieczątka i podpis.

PU.jpg

Uzupełnienie... Relacja st. wachm. Witaczyńskiego z przejazdu patrolu przez Garwolin...

14ul 35r1.JPG

14ul 35r2.JPG

14ul 35r3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym, w kolejną rocznicę szarży Pułku w dniu 19 września 1939 roku, zapłonęły Płomyki Pamięci na mogiłach poległych w niej Ułanów Jazłowieckich. Spoczywają w Kwaterze Wojennej cmentarza na warszawskim Wawrzyszewie. Siedmiu zidentyfikowanych, reszta jako NN...

odk0.JPG

odk1.JPG

odk2.JPG

odk3.JPG

odk4.JPG

odk5.JPG

odk6.JPG

odk7.JPG

odk8.JPG

odk9.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie