Jump to content
Sign in to follow this  
kozakk88

Żandarmeria Wojskowa

Recommended Posts

Przeczytałem większą cześć wątku, jednak poszukuję odpowiedzi skondensowanej i aktualnej. Gdzie nabyć buty, sznur, patki i torbę żandarma?

Pozdrawiam

Szkoda że nie ma opcji edytuj.

A jak miała się sprwawa z uzbrojeniem? Niedługo będę szczęśliwym posiadaczem kb mauser wz. 98, czy żandarmeria nosiła długie kb?

wedle mojej wiedzy, to nie, być może w pierwszych latach II RP i to nie wszyscy, a'propos żandarmeria wojskowa", to w II RP była po prostu żandarmeria".

Z tego co wiem to używano zarówno kb jak i kbk. Przy tworzeniu plutonów rezerwowych we wrześniu 39 r. brano pewnie co było w magazynach. Jako ciekawostka , żandarmi 54 konnego plutonu żandarmerii ( II DOK) wyruszyli na wojnę w furażerkach i z pruskimi szablami.

Buty szyje pan Barski ( cena ok. 750 zł), torby szyje pan Kłoda - Repliki, patki z allegro. Sznury robiliśmy sobie sami.

Czyżbyś chciał zostać żandarmem? Jak na razie wiem o pięciu osobach łączne ze mną , które odtwarzają tą formację.

A owszem kolego rjp71, planuję w bliższej bądź dalszej przyszłości zostać żandarmem. Niestety moje skromne przychody zmuszają mnie do oczekiwania na przypływ gotówki. Na razie posiadam pełne wyposażenie piechura w tym mundur sukienny, w najbliższych miesiącach przybędą mi kb i mundur drelichowy. Dlatego teraz przeprowadzam głównie tzw. prace sztabowe

Jak wyglądało uzbrojenie polowe? Zwykłe piechocińskie plus sznur, torba, bryczesy i długie buty? Byłbym wdzięczny za wszelakie sugestie.

Żandarmi brali udział w walkach. Nie były to rzadkie przypadki. O ich bitności może świadczyć fakt, że za obronę Płocka trzech żandarmów otrzymało Krzyż Walecznych.

Opisany przypadek dotyczy wojny polsko-bolszewickiej. Oczywiście w kampanii wrześniowej żandarmom także zdarzało się walczyć. W rejonie Tarnobrzega żołnierze Centrum Wyszkolenia Żandarmerii walczyli jako improwizowany 3 batalion 94 rez.p.p.

Czy ktoś ma może zdjęcia obrazujące obszycie skórą krawędzi górnej kieszonki portfela żandarma?
Przygotowuję się właśnie do uszycia kopii dla znajomego i za nic nie mogę zrozumieć jak to było zrobione...

Witam !
Mam pytanie dotyczące 7 Dywizjonu Żandarmerii.
Czy żandarmii walczyli na froncie w czasie wojny polsko - bolszewickiej ?? Gdzie walczył bądź gdzie przebywał ten dywizjon. Mój pradziadek służył w tym dywizjonie od 1919 do 1926 roku jako starszy sierżant.
Pozdrawiam

Allegro - Fotografia przedstawiająca żandarmów przydzielownych do 9 DP, wykonana w okresie Wojny 1920 r"

Witam.
Jaką bluze ma zółnierz po lewo z postu https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum18/a89.jpg w tym twmacie?
Pzdr.

Bardzo fajna historia ŻW zebrana jest w tym poście. W sumie niedługo cała ŻW będzie historią.