Skocz do zawartości

Żandarmeria Wojskowa


kozakk88

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 264
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 1 month later...
  • 2 months later...
Czy w kampanii wrześniowej 1939 r. żandarmii z plutonów żandarmerii przy związkach taktycznych byli umundurowani w mundur polowy wz. 36 - lniany i czy do tych mundurów nosili sznury naramienne koloru khaki? ( tak jak mówił regulamin )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Fajny temat-tak trzymać! Jako d-ca patrolu ŻW miałem całkowicie nowe sorty mundurowe (jak zresztą wszyscy w moim OŻW i nie tylko) Stary mundur polowy i dodatkowa para butów służyły TYLKO do działań na terenie jednostki (musztra,wszelkie prace itp). Patrol to była świętość. Zawsze przed wyjściem w teren odpytywani przez Oficera Dyżurnego z Regulaminów,służby patrolowej czy użycia broni, sprawdzana bardzo dokładnie czystość umundurowania itp. Stare dobre czasy..Miło wspominam służbę w oddziale Rekinów" :). Warto tu wspomnieć że Oddział Żandarmerii Wojskowej w Gdyni jako jedyny w kraju (plus oczywiście podległe placówki)podlegał swego czasu pod Marynarkę Wojenną i stopnie były z MW. Szkoda że to zmienili.. Jeden z kolegów pokazał nak Żandarmerii"- przed wojenną wersję odznaki żandarma. Ja nosiłem odznakę dowódcy patrolu ŻW starego wzoru, teraz są inne, nowe. Jeśli ktoś ma zdjęcia odznak starej i nowej wersji to niech pokaże Kolegom zdjęcia.Ja niestety w wojsku cyfry" nie miałem i wszystkie foto mam w albumach:) Pozdrawiam wszystkich sympatyków tej formacji wojskowej! st.mat.Rysio O :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysiu Ochucki dzięki za sentymentalny element w temacie żandarmeria. Uderzyłeś w dzwon, który słyszą przeważnie żandarmii. Patrol to świętość,regulamin to świętość, przepisy i akty prawne to świętość.To prawda.
Bo bez tego wszystkiego po co osoba żandarma i idea tej formacji?
Myślę, że urok tej formacji zawsze polegał na jej elitarnośći, staraniu się o dawanie przykładu, egzekwowaniu przestrzegania prawa wśród żołnierzy. Przy tym należy wspomnieć - niestety- o nienawistnym stosunku do żandarmerii. Ale taka to już robota.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unterberg czy mógłbyś napisać więcej o regulaminowym umundurowaniu żandarma na wypadek wojny? Czy nosił garnizonówkę,czy sznur mial kolor zielony zamiast żółtego,jakie były obszycia itp.Chodzi mi o wszystkie dane o umundurowaniu/czy wz.19 czy 36/ ,uzbrojeniu oraz oporządzeniu żandarma z września 39./także plutonów konnych/.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana stopni i umundurowania ŻW (MW)na styl ogolno wojskowy weszła za panowania gen.bryg.A.Kupisa.(na odprawach nie podobał się panującemu mundur marynarski.)Apropo ŻW z nadmorskich garnizonów nigdy nie podlegała pod MW.
Pozdrawiam Wuesów i Zetonów.
Rezerwista.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam Panów!
Troszkę przejęzyczyłem się z tą podległością" pod Marynarkę Wojenną, tak nie było, zawsze Warszawa fakt;) Żeton- moja blacha dowódcy patrolu też zaczynała się na " :) Chciałem wrócić do firmy ale to co mi zaproponowali nie bardzo mi pasuje.. Może Wiecie coś odnośnie przepisu (podobno od niedawna-nie jestem od 9 lat w temacie;) ) przyjmowania żołnierzy rezerwy w szeregi? interesuje mnie temat stopnia mł.chorażego.W zasadniczej miałem st.mata, po wojsku zrobiłem magisterkę a chorążego nie chcą dać;) - o co może tu chodzić?? Troszkę nie wyraznie to napisałem ale mam mega kaca po wczorajszych urodzinach kumpla, też zreszta byłego żandarma z Helskiej placówki. Bardzo ładna ta szabla przedwojennego żandarma... ciekawe jaki jest koszt takiego cudeńka? Czołem!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard jest to możliwe na tzw. Kursach Szkolenia Rezerw, tzn będąc w rezerwie idziesz na miesięczny kurs i po zdaniu egzminu masz stopień wyżej. Kumpel kilka razy na czymś takim i ma stopień właśnie mł. chor.
O kwalifikacji na tenże kurs decyduje WKU, i sądze że marcjew ma rację w kwestii pleców.
Nic nie zkodzi jednak podejść do WKU i zapytać, a nóż się uda;)
Aha tak z ciekawośći zaprponowali Ci powrót do firmy w terenowym odziale czy OS?

Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie