Skocz do zawartości

Żandarmeria Wojskowa


kozakk88

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 264
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Z tego co wiem to używano zarówno kb jak i kbk. Przy tworzeniu plutonów rezerwowych we wrześniu 39 r. brano pewnie co było w magazynach. Jako ciekawostka , żandarmi 54 konnego plutonu żandarmerii ( II DOK) wyruszyli na wojnę w furażerkach i z pruskimi szablami.

Buty szyje pan Barski ( cena ok. 750 zł), torby szyje pan Kłoda - Repliki, patki z allegro. Sznury robiliśmy sobie sami.

Czyżbyś chciał zostać żandarmem? Jak na razie wiem o pięciu osobach łączne ze mną , które odtwarzają tą formację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A owszem kolego rjp71, planuję w bliższej bądź dalszej przyszłości zostać żandarmem. Niestety moje skromne przychody zmuszają mnie do oczekiwania na przypływ gotówki. Na razie posiadam pełne wyposażenie piechura w tym mundur sukienny, w najbliższych miesiącach przybędą mi kb i mundur drelichowy. Dlatego teraz przeprowadzam głównie tzw. prace sztabowe

Jak wyglądało uzbrojenie polowe? Zwykłe piechocińskie plus sznur, torba, bryczesy i długie buty? Byłbym wdzięczny za wszelakie sugestie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Opisany przypadek dotyczy wojny polsko-bolszewickiej. Oczywiście w kampanii wrześniowej żandarmom także zdarzało się walczyć. W rejonie Tarnobrzega żołnierze Centrum Wyszkolenia Żandarmerii walczyli jako improwizowany 3 batalion 94 rez.p.p.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Czy ktoś ma może zdjęcia obrazujące obszycie skórą krawędzi górnej kieszonki portfela żandarma?
Przygotowuję się właśnie do uszycia kopii dla znajomego i za nic nie mogę zrozumieć jak to było zrobione...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Witam !
Mam pytanie dotyczące 7 Dywizjonu Żandarmerii.
Czy żandarmii walczyli na froncie w czasie wojny polsko - bolszewickiej ?? Gdzie walczył bądź gdzie przebywał ten dywizjon. Mój pradziadek służył w tym dywizjonie od 1919 do 1926 roku jako starszy sierżant.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie