Skocz do zawartości

Żandarmeria Wojskowa


kozakk88

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 264
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Grzegorz Ratajczyk, Żandarmeria Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, Toruń 2004

Władysław Wierzbicki, Przyczynki do historii żandarmerii odrodzonego Wojska Polskiego, Londyn 1990

Wojskowy Przegląd Prawniczy nr1/1990, Tadeusz Bohm, Żandarmeria II Rzeczypospolitej

Polska Żandarmeria Wojskowa 1812-2000 - Bibliografia, pod redakcją S.Derejczyka, Warszawa 2001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z książki H. Wieleckiego Polski mundur wojskowy 1918 - 1939" - autor podaje również, że w lipcu 1939 r. do ubioru polowego żandarmerii zezwolono nosić czapki polowe, a na kołnierzu kurtek i płaszczy polowych barwy żandarmerii w formie pasków szkarłatno-żółtych. Zastrzega jednak, że nie ma potwierdzenia iż zostało to wprowadzone w życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest rysunek Karola Lindera - jego rysunki sylwetek żołnierskich są m.in. w Małej Encyklopedii Wojskowej z roku 1967.
Natomiast, tego skąd pochodzi ten konkretny rysunek nie podam, bo popękacie ze śmiechu i jeszcze odszkodowanie jakie bede musiał płacić.

pozdrawiam krzyhal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gebhardt była kiedyś świetna fotka żandarmerii na Zaolziu - niestety nie mogę jej odnależć ... - może ktoś znajdzie i wstawi - podaje link do aukcji (jedyne co znalazłem) - po jej numerze mozna łatwo znalezc na kompie fotke.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=86052134
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyhal - poza sznurem jeszcze z lewgo ramienia zwisa lub raczej obsuwa sie jakis pasek - i to wlasnie o ten pasek mi chodzi:) Moze to maska pgaz - na powyzszych rysunkach nie maja masek a chyba jednak je mieli. Troche zaolzianskich fotek mam ale tam Oni wystepuja w plaszczach. No nic, moze kiedys znajdzie sie fotka z 1939?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z allegro

Fotografia żandarmów WP wykonana w końcu lat trzydziestych, prawdopodobnie na terenie garnizonów 21 lub 22 Dywizji Piechoty Górskiej. Jeden z żołnierzy, nie żandarm, ma na kołnierzu swastykę podhalańską. Format 6 x 8,5 cm. Rewers bez opisu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to jednak sznur, choć 100% pewności nie mam.
Bolas - czy można powiększyć wiadomy kawałek twojego żandarma?

Rysunek sznurów naramiennych z H. Wieleckiego Polski mundur wojskowy 1918-1939".
W kolejności:
1. generałów i oficerów dyplomowanych (w skrócie)
2. oficerów ordynansowych i adiutantów (w skrócie)
3. oficerów i szeregowych żandarmerii - srebrne i żółte
4. strzelca celnego 1926-31
5. strzelca wyborowego jw.

Od koloru sznurów żandarmi byli nazywani kanarkami"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwalam sobie zamieścić cytat rysunkowy książki Wojsko Polskie 1939-1945 Barwa i broń" autorstwa Pana Jońcy. Myślę, że się Pan Adam nie obrazi.

Od góry tak samo jw.
5. sznur od gwizdka do m. polowego
6. sznur strzelca bardzo dobrego z rkm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie