Skocz do zawartości

Poznański Czerwiec 1956


Rekomendowane odpowiedzi

Ludziom padłym z obu stron nikt nie wrócił życia. Był w TVN 24 wywiad na żywo z uczestnikiem wydarzeń, który opowiadał, jak jeździł czołgiem, a z karabinu zastrzelił dwóch lub trzech". I nic bezkrytycznie.
Jak by tak jawnie powiedział jakiś były żołnierz, IPN zaraz by wszczął śledztwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam. No krzysiek gratuluje opierać calą prawde na meldunkach KBW iUB a nie przyszo ci do glowy że jak paru narwańców z KBW postrzalelo do bezbronych przechodniów i to skutecznie to przecież nie napiszą w meldunku że prarzyli do niewinych cywili tylko do uzbrojonych bandytów.Dzięki takim bohaterskim raportom jak nic awans i kariera w resorcie.Ostatnio w TV jakiś kombatat opowiadal jak jednego dnia okolo 30 czolgów zniszczyli i tak czuje że szykują się nowe renty kombatanckie tylko ciekawne kto na nie zapracuje. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!
Wydaje mi sie że nikt nie poruszył zasadniczej kwestii według mnie jaką jest odmowa rozkazu"
Zaczepie teraz bardzo kontrowersyjny temat jakim jest odpowiedzialność obywatelska.
I powiem jeszcze ze każdy uczestnik tychże zdarzeń reprezentujący władzę ludową czy to oficer UB czy zwykły szeregowy jednakowo są winni i zasługuą na kare współmierną do tego co uczynili. I nie ma w tym ani w innym przypadku tłumaczenia że: tylko wypełnialiśmy rozkazy, bo każdy powinien kożystać z mózgu i wiedzieć co robi.
Tłymacząc sie w ten sposób próbuje zrobić albo z siebie idiotę (nie ubliżając idiotom)albo z nas.
Niech mi nikt nie próbuje mówić o konsekwencjach niewypełniena rozkazu, bo to argument conajmniej pusty, ponieważ o konsekwencji strzelania do ludzi proszę zapytać rodziny ofiar. Nawet strzelanie w powierze czy ponad gowami jak to niektórzy określają zasługuje na taką samą kare ponieważ były to strzały w tym samym kierunku i tej samei ideii, a ponadto były oznaką tchórzostwa obywatelskiego. A ponadto przecież jak ktoś czerpie kożyści z przynależności do jakiegoś stronnictwa w sporze to nie może później tłumaczyć sie koniecznoscią wylełnienia rozkazu. Zawsze można powiedzieć BASTA !!!

Odpowiedzialność obywatelska - tylko to powinno być kryterium oceny tamtych wydarzeń.
Każdy z nas powinien kożystać z mózgu w sposób taki by nie mysiał sie później tłumaczyć,a wystarczy ŻYĆ ETYCZNIE Tylko tyle i aż tyle.
Nie mieści mi się w gowie fakt że można wyciągnąć broń w kierunku ludu który ma ustach ma słowa niezadowolenia ze swojej sytuacji ponieważ jest conajmniej rozczarowany i głodny. Oczywiście znajdą sie i tacy którzy będą krzyczeć że wojskowi byli poddani ogłupjającej propagandzie władzy ludowej a demonstrujący byli przedstawiani jako imperialistyczna reakcja. Jeszcze raz powtarzam nikt myślący nie da sie ogłupić !
Według mnie są to kanalie, które w ostatecznym rozrachunku, stały w obronie władzy ludowej dla kasy tylko i wyłącznie dla kasy.
Były już przypadki w historii XX kiedy to caly naród jednym chórem krzyczał: To tylko rozkazy winni byli rządzący. A zapomnieli jak kilka lat wczesniej z wyciągniętą ręką udzielali zaufania tymże rządzącym i tejże ideii.

Dziwi mnie naprzyklad sprawa niewyjaśnionych mordów w obronie wladzy jedynie słusznej.
Mineło już tyle czasu !!!
Trzy kadencje rządów prawicy (o lewicy już nie wspomnę)
I nic ! Winni są Ci których już nie ma !
Czyżby układ sięgał tak głęgoko ?

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAKT !!!
Zrobiłem kilka byków ortograficznych.
Ale treść pozostawiam bez zmian.
Może i jestem nawiedzony (trudno co robić !)
Przynajmniej nie próbuje zmarginalizować problemu do tego jakie czolgi i ile wiechało do Poznania.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to trudno zrozumieć niektórym.
Przecież całe LWP, mogło pomyśleć dość komuny - wziąść giwery i zmienić ustrój. Dla nierozumiejących pewnych mechanizmów koronny dowód.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okresie zamieszek w Poznaniu 1956r konsekwencja odmowy wykonania rozkazu była kula w łeb. Na miejscu. Zakładam kolego ZUBIKED, że to dla Ciebie nic strasznego. Poza tym, żołnierzom wmówiono, że jadą tłumić zbrojne powstanie Wehrwolfu, amerykanów i diabli jeszcze wiedza kogo. Ktoś do nich strzelał to odpowiadali ogniem. Oni też nie wierzyli, że strzelaja do nich Polacy, których bezpieczeństwa mieli strzec. Najprostszym wytłumaczeniem byli imperialistyczni agenci"...
Szkoda ofiar tych wydarzeń. Kimkolwiek by nie byli.

Ps. Właśnie na TV Polonia" obejzałem film Poznań'56" Filipa Bajona. Poruszający...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z uczestników tamtych wydarzeń opowiadał mi, o przypadkach celowego uszkodzenia czołgu (gąsienic) poprzez wjechanie na przeszkodę. Wilk był syty, a owca cała tzn. odmowy wykonania rozkazu nie było, ale....

Ironrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Był fajny reportaż w tv i tam robotnik opowadał o tych przodownikach pracy, że oni mieli śmiesznie niskie normy i jak ich zastępował zwykły robotnik, to on te 800% też wyrabiał beż żadnego wysiłku. Owszem, opowiadał, że była pewna rywalizacja, np. ten zrobił 500 sztuk, to ja nie będę gorszy, ale nie żeby w setki % normy szło. Potem tacy przodownicy-oszuści byli ustawieni do końca życia na partyjnym garnuszku.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

cyt. Mój Poznań"
http://www.mmpoznan.pl/376873/2011/6/27/przyjdz-przed-poznanskie-krzyze-i-zapal-znicz?category=news
Do chwili zadumy i zapalenia znicza przed pomnikiem Czerwca '56 zachęcają kibole z Wiary Lecha. - Liczymy, że zniczy będzie kilkaset - mówią.
Wspólne kibicowskie palenie zniczy zaplanowano w 55. rocznicę Poznańskiego Czerwca. Organizatorzy liczą, że o godzinie 17 na placu Adama Mickiewicza pojawią się wszyscy ci, którzy czują się kimś więcej niż tylko biernymi mieszkańcami miasta i którym nie są obojętne wydarzenia z 1956 roku."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie