Skocz do zawartości

Elektroliza. Czy robie ją dobrze?


Sirpiotr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! nie jestem żadnym ekspertem w dziedzinie elektrolizy, ale wydaje mi się, że kluczową sprawą jest dobry kotakt czyszczonego przedmiotu z kablem elektrycznym (-) - gdy coś tam nie łączy - nie idą bąble (a muszą). Drugą rzeczą jest to, aby przedmiot a pożercie" odpowiadał długością przedmiotowi czyszczonemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
witam
otoz troszke poszukalem, poczytalem, zapoznalem sie z roznymi opiniami, miedzy innymi Panstwa, policzylem noi wyprobowalem.
Postanowilem przeprowadzic elektrolize na starej zardzewialej nakretce, uzywajac aluminium do pokrycia stali podatnej na powtorna korozje.
Podzielilem proces odonowienia na dwie fazy:
1. oczyszczenie z rdzy - proces wedrowki elektronow od nakretki do drugiej elektrody
2. galwanizacja - proces wedrowki elektronow od materialu aluminium do nakretki

Efekt uzyskalem bardzo ladny po calkowitym czasie okolo 2 godzin. Nalezalo jeszcze ladnie wypolerowac swierzo niedoskonale polozona przez nature warstwe aluminium.

Jeszcze chcialbym nawiazac do opini jednego z kolegow ktory zabral glos na forum wysuwajac pewne tezy nie podepierajac sie zadnymi konkretami. Otoz z prawa Pana Fraraday`a wynika ze przeplyw pradu podczas dysocjacji wplywa na przenoszenie ladunkow elektrycznych czyli elektronow, co za tym idzie gestosc pradu (ilosc amper) jest scisle zwiazana z iloscia wedrujacych czasteczek z jednej elektrody do drugiej. Wnioski sa nastepujace: czas galwanizowania jest scisle zwiazany z iloscia przeplywajacego pradu.
Dziekuje,
Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trafiłem mosina ,chcę go ładnie wyczyścić,ale nie chcę spartolić roboty.czytam wasze posty i pytam jakich zasilaczy uzywacie?słyszałem ze od komodorca jest dobry!stare poczciwe COMODORE czy to prawda?pojemnik musi byc przewodnikiem czy nie? i co w końcu?kret czy sól czy może soda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. ja używam zwykłego prostownika do akumulatotów. zawsze jednak trzeba uważać (niezależnie od prostownika) aby nie zrobić zbyt stężonego roztworu (stężony roztwór - dobre przewodnictwo - prostownik pracuje jek na zwarciu - ...)
2. pojemnik nie musi być przewodnikiem; ze względów praktycznych nawet nie powinien (nie może być kontaktu między anodą i katodą).
3. używam soli kuchennej - choć warto poczekać na opinie prawdziwych fachowców w tej dziedzinie.
Pozdrawiam!
ps - zaprezentuj mosina przed i po kuracji - podniesie to wydatnie wartość merytoryczną naszej dyskusji...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam zasilacz regulowany:
napiecie: 0 - 20V
prad: 0 - 18A
Osobiscie nie polecam eksperymentowac na zasilaczach ktore nie posiadaja regulowanego pradu obciazenia.
Wtedy nie mozna kontrolowac reakcji i widziec co sie dzieje i jakie sa skutki. Ostaecznie mozna przeprowadzac reakcje z wlaczaonym szeregowo amperomierzem aby chociaz, moze nie kontolowac, a widziec proces reakcji.
Np. im wieksze sterzenie roztworu tym prad poplynie wiekszy, im wieksze objetosci elektrod tym rowniez prad bedzie plynal wiekszy.
I tak przeze mnie wykonany roztwor przeprowadzajac elektrolize na elektrodach o polu okolo 15 cm2 prad plynacy ustawilem na 5A i co sie okazuje, aby mogl plynac taki prad, moj zasilacz obnizyl napiecie do 1V!!!Prawo OHM`a sie klania (U=I*R) wniosek taki: jesli uzylbys zasilacza np. 12V do tego roztworu prad poplynalby okolo 48A!! Twoj zasilacz comodore podejrzewam ze moze zasilac maksymalnym pradem kilku amper. Wiec bardzo szybko by sie spalil.
Oczywiscie mozna zrobic sobie duzy zapas:
bardzo malo stezony roztwor i bardzo male elektrody.
Podkreslam: wszystkie mje roztwory sa mocno sterzone,
czyszcze roztworem z soli
galwanizuje roztworem siarczanu glinu.
Po ostatniej galwanizacji zauwazylem ze powstaly kropeczki rdzy, zastanawiam sie jaka moze byc tego przyczyna, moze niezbyt dobre wyczyszczenie w roztworze soli?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, sprobuje na krecie.
Tak apropos zamieszczam mozliwe domieszki do roztworu:
guma arabska, zelatyna, dekstryna, suflonowe pochodne fenoli - niestety nie bardzo wiem co ta ostatnia domieszka reprezentuje?
Te domieszki poleszaja powloke:
polepszaja polysk,
wyrownuja
zmieniaja strrukture
poprawiaja zwilzalnosc (szybsze odrywane gazu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie