Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

sanitater

Saperzy/książka Sylwetki saperów"

Recommended Posts

Witam,
Mam pytanie. Czy ktoś z Was może zetknął się z książką Sylwetki saperów" Zdzisława Barszczewskiego, wyd. Warszawa 2003, Bellona? Znalazłem takową w katalogu bilbioteki, ale nie wiem, czy odnosi się tylko do saperów polskich, czy może traktuje o saperach jako o całości w kontekście ogólnoeuropejskim? Szukając opisów w elektronicznych księgarniach także nic nie znalazłem. Gdyby ktoś orientował się - proszę o odpowiedź.

I przy okazji drugie pytanie - czy są na naszym rynku jakieś książki traktujące o rozwoju sztuki saperskiej/inżynieryjnej na przestrzeni dziejów właśnie w takim ujęciu całościowym? A może jakaś książka o saperach armii II-wojennych (pomijam pozycje z lat 70tych i 80tych oraz te o II RP - szukam glownie informacji o panstwach zachodnich)?

Pozdrawiam
H.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Saperskie opowieści" Alojzy Sroga - wydana w latach 70-ych przez wyd. MON, nie jest to opracowanie całościowe, raczej zbiór opowiadań o pracy saperów na froncie i w czasie oczyszczania kraju z wojennych pozostałości w latach powojennych, sylwetki saperów, którzy mieli na koncie" największe ilości unieszkodliwionych min, niewybuchów, pocisków itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Książka Zdzisława Barszczewskiego miała być, w zamierzeniu autora, słownikiem biograficznym polskich saperów. Zawarte w niej biogramy zostały podzielone na 5 rozdziałów:
1.Wybitni polscy inżynierowie wojskowi" (osobliwy wybór 12 osób, wśród których znalazł się Prądzyński i Kościuszko, ale także Dąbkowski i Kossakowski).
2. Oficerowie saperzy Drugiej Rzeczypospolitej" (120 nazwisk).
3. Oficerowie saperzy wojennych i powojennych lat" (316 nazwisk).
4. Oficerowie saperzy na innych stanowiskach wojskowych i państwowych" (26 osób, znów w osobliwym doborze, jest tam Traugutt i Kutrzeba).
5. Saperzy cudzoziemcy w wojskach inżynieryjnych WP" (46 nazwisk, w większości Sowietów).
Ogólna ocena książki - tragiczne nieporozumienie. W rozdziale o saperach II RP są nieraz oficerowie drugo- i trzeciorzędni, a zabrakło bardzo wielu rzeczywiście zasłużonych osób - przede wszystkim w wojnie 1919-1920 r. i kampanii wrześniowej 1939 r. Biogramy są marnie skonstruowane, autor książki nie ma pojęcia o strukturach przedwojennych wojsk saperskich, notorycznie plącze nazwy jednostek oraz instytucji wojskowych.
Wśród biogramów oficerów LWP bodajże najobszerniejszym i najbardziej obfitującym w pochwały jest biogram... gen. bryg. Zdzisława Barszczewskiego. Ma wrażenie, że autor po prostu chciał dopieścić siebie i swych ludowych" kolegów, których zasługi wylicza z niesłychaną wręcz skrupulatnością - a to opracowanie nowego skryptu szkoleniowego, a to udział w budowie pomnika Chwała saperom", a to budowa Huty Katowice. Przedwojenni saperzy wypadają na tle tych powojennych ohaterów" wyjątkowo słabiutko. Bo czymże są Krzyże Walecznych i Virtuti Militari przy udowie zaplecza garażowego i sportowego"...
Zdzisław Barszczewski nie dostrzega różnicy pomiędzy saperami zamordowanymi w Katyniu i sowieckimi oficerami w LWP, kolejno ubywającymi do ZSRR" (to próbka stylistyki autora). Dla niego to jedno i to samo wojsko, jedna saperska rodzina.
Nie polecam tej lektury.

Pozdrawiam

tko

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kilka lat temu Bellona wydała książkę pt. Przywrócone życiu". Bardzo ciekawa opowieść sapera o rozminowywaniu od 1945 r. Trochę zdjęć, listy poległych saperów. Autora nie pamietam , książka została pożyczona i przepadła :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
 saperami Generała Maczka"

Wspomnienia Mieczysława Borchulskiego, sapera przedwojennego, o swoich losach począwszy od II RP, 10 BKzmot, i Wojsko Polskie na zachodzie oraz walki w Normandii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jesli chodzi o historię saperów w Polsce Niepodległej to polecam książkę Zdzisława Cuttera Polskie wojska saperskie w 1939 r. organizacja wyposażenie, mobilizacja działania wojenne wyd. WSP Częstochowa 2003

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy ktoś z Was jest w posiadaniu książki Sylwetki saperów" Zdzisława Barszczewskiego ? Interesuje mnie czy są tam same biogramy czy też i zdjęcia saperów.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information