Skocz do zawartości

...Książ - odkryte" (?!?) tajemnice...


oda

Rekomendowane odpowiedzi

badania inwazyjne maja dotyczyc tych czesci zamku ktore zostaly przebudowane lub zbudowane podczas drugiej wojny. nie bardzo wiem o jakim zdjeciu mowisz T-H i moze po prostu napisz kogo ono przedstawia i dlaczego badania nie maja sensu?
po ostatniej wizycie w zamku jestem przekonany ze nowa ekipa zarzadzajaca idzie w dobrym kierunku. mysle ze nie ma mowy o dewastowaniu zabytku i jestem ostatnia osoba ktora by pozwolila na niszczenie obiektu. natomiast mysle ze nalezy wiele spraw zbadac i wyjasnic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam wszystkich zainteresowanych tematem!
Czy te badania mają sens? - wydaje mi się że tak, mimo iż nie wszystko pochwalam co się dzieje na zamku!!!!
Pewny jestem iż na zdjęciu które zamieszczam są ludzie którzy jeszcze żyją , a oni byli na dole i napewno wszystko co tam się znajdowało przekopali i sprawdzili! Więc może by pierw ich zapytać o ich wiedzę na ten temat, a przypuszczam iż oni mogą też mieć jakieś ciekawe informacje i nie tylko. Poza tym nie wiem dlaczego wydaje mi się iż na zdjęciu tym są też ludzie znani - nie wiem może to sugestia a może fakt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-H. Daj spokój, nie warto. To ignoranci. Szukają tego co miało być znalezione. I bardzo dobrze. A jak coś zepsują to będą mieli kłopoty. To co najcenniejsze i tak jest gdzie indziej ukryte. ;)
Pozdrawiam
wars98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy co tam piszczy - od 11 do 13.V bede mial okazje doglebnie" zwiedzic zamek wiec sprobuje zasiegnac jezyka i popstrykac co sie da. Fotorelacja po powrocie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Nie wiem dlaczego po wklejeniu tego zdjęcia temat ten jakby przycichł?
Czeżby szanowne grono tu dyskutujące nie wiedziało iż całe podziemia były dość długo dostępne, i to, że nasi przyjaciele zza wschodniej granicy PANOWALI na Zamku Książ jakiś czas, a także to, że SB i KBW likwidowała sztolnie oraz szyb główny przed zamkiem?
Mam nadzieję że nikt z was nie wierzy w to cudowne odzyskanie planów! Bo wadług mnie takie plany powinny znajdować się jeszcze w kilku miejscach - a w jakich to sami sobie odpowiedzcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziemia pod zamkiem a dokładnie pod dziedzińcem są obecnie własnością Polskiej Akademi Nauk administracja zamku nie ma żadnego wpływu na to co się tam dzieje ani w żaden sposób nie może ich udostępnić do zwiedzania.Jest to o tyle uciążliwe że sam zamek w zasadzie został spenetrowany opisany i zabadany, jedank podziemia z uwagi na ich niedostępność nadal stanowią zagadkę.Od roku 1945 przez okres dwóch lat w samku stacjonmowali sowieci jednak o ile mi wiadomo samymi podziemiami nie byli specjalnie zainteresowani.Do lat 50 w zamku w właćiciwie w częsci administarcyjnej i oficynach stacjonowało Wojsko Polskie były to kompanie pracujące w kopalniach w tych udostępnionych im pomieszczeniach jedynie spali nawet nie mogli chodzić do samego zamku. Szyb przed zamkiem został zasypany w latach 60 przez PRG po wypadku do którego tam doszło.Gdyby PAN udostępnił podziemia tylko na pewien czas można by w sposób zorganizowany przeprowadzić tam prace badawcze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DROGI KOLEGO MAGNUM 44.Jezeji nie rozpoznajecie pana w plaszczu, to szukajcie lepiej Lusek jak to robicie do tej pory. A ja nadal obstaje przy swoim i apeluje nie niszczcie tej budowli nie szukajcie sesacji w celach komercyjnych.Wlasnie jego piekno ma byc dle was skarbem,jest wam pozostawiony na tych ziemiach ,stoi od setek lat.Nie warto, nic tam nie ma!!! A zjedzie sie zewszat swita z mlotami i kazdy bedzie mial z nich racje.To ze znalazly sie jakies dokumenty to nie prawda, zostaly zniszczone.Takie sa fakty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TH. Jeszcze inaczej, to może coś do niektórych dotrze?
Ja się cieszę, ale to bardzo, że Piotr Kruszyński znalazł plany piwnic zamkowych (przedwojenne). To rzeczywiście rewelacja.
Mam jednak pytanie. Czy ktokolwiek z szanownego grona poszukiwawczego szukał lub szuka dokumentacji powojennej?
To właśnie ona jest najciekawsza i to ona obrazuje co i gdzie zamurowano oraz ukryto.
Dopiero jej znalezienie coś wyjaśni. Kucie i prucie ścian i podłóg wcześniej jest zwyczajnie bezsensowne.
Pozdrawiam
wars98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia kim jest ten osobnik na zdjęciu, jeżeli jest to cywil w towarzystwie osób umundurowanych to obecnie powiedzielibyśmy że jest to ktoś ze służb specjalnych, a wtedy to był po prostu Ubek.Jest to o tyle ważne, że w latach 60 w czsie trwania zimnej wojny podziemia zamku wykorzystane miały być w przypadku ataku nuklearnego, jako bunkier dla osób szczególnie ważnych dla ówczesnego państwa, w tym dla naukowców takich miejsc było więcej w Polsce. Poczyniono pewne prace w tym względzie i miedzy innymi zdemontowano resztę torowiska a podłoże zalano betonem i to w niektórych miejscach do wysokości 50 cm.Pod koniec lat 70 w podziemiach prowadzone były prace badawcze z inspiracji pana Tadeusza Słowikowskiego i to był chyba jedyny przpadek, gdy włdze zgodziły się na tak szeroki zakres prac, gdzie między innymi przewiercono jedną ze ścian na głębokość 50 cm. Trafiono na ścianę ceglaną i po tym fakcie prace nagle przerwano i już więcej nigdy do nich nie wrócono. W tej chwili podziemia okupuje Insytut Sejsmografii PAN.Zastanawiające jest w jaki sposób ich działalność przyczynia sie do stanu bezpieczeństwa naszego regionu czy kraju. Przecież znajdujemy sie w najm niej sejsmicznym rejonie Europy.
Z poważaniem Ang
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam sorki, że nie na temat ale mała prośba o informacje - ile koszztuje wejście do opactwa w Lubiązu i w jakich godzinach jest to otwarte. wybieram się tam jutro - także proszę o pomoc. Z góry dzięki
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem ze nie jest to UBEK, ch oc kto wie??? moze i go wcielili w swoje szeregi. Pozdrawiam was wszystkich i przepraszam za zamieszanie pogodzilem sie powoli z losem zamku zycze wam fajnych poszukiwan.Trzymajcie sie T-H.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo rozumiem filozofie prezentowana w niektorych wczesniejszych postach. ie ruszajcie bo nic tam nie ma tylko zabytek zostanie zniszczony"
Ponizej moj punkt widzenia:
Celem poszukiwań i eksploracji nie jest niszczenie obiektow zabytkowych tylko ich ratowanie! podobnie i w ksiazu poszukiwania maja na celu:
-inwentaryzacje nieznanych pomieszczen jesli takowe istnieja
-wyczyszczenie z smieci i gruzu tych czesci zamku ktore byly zagruzowane w czasie lub po wojnie
-udostepnienie zwiedzajacym ewentualnych znalezisk lub nieznanych pomieszczen

Nie ma mowy o niszczeniu zamku zreszta nalezy pamietac ze dewastacja ksiaza odbywala sie zarowno za czasow trzeciej rzeszy gdy zmieniono uklad wielu pomieszczen, dobudowano szyby windowe, zmieniono uklad okien ale takze po wojnie gdy dokonowano w srodku kolejnych adaptacji.Badania o ktorych mowi sie w tym watku beda obejmowac wlasnie czesci podane modyfikacji-dlatego nie ma mowy o zniszczeniu zabytkowej substancji a moze wrecz przeciwnie dojdzie do odtworzenia pierwotnego ukladu.
Jesli chodzi o plany to sprawa jest odsyc prosta na planie ktory widzialem jest komnata do ktorej teraz nie ma dojcia wiec albo jest zasypana albo pozostaje ukryryta. wydaje mi sie oczywiste ze trzeba to sprawdzic. wiercenia beda w bardzo nie zabytkowej czesci.
Jesli chodzi o podziemia to nalezy sprawdzic zeznania swiadkow ktorzy podaja istnienie obecnie niedostepnych korytarzy. te badania beda mozliwe po dokonaniu ustalen z obecnym urzytkownikiem podziemi.
pozostale kierunki poszukiwan rowniez dotycza czesci modyfikowanej przez niemcow lub posadzek ktore sa dzielem socjalizmu i raczej do dziel sztuki nie naleza.
A jesli chodzi o tych ktorzy podobno tu wczesniej szukali czyli w domysle rosjan, ub itd.. no i pan w plaszczu.. to jest to bez znaczenia. Niezaleznie ile spenetrowali i ile odkryli mysle ze zawsze pozostaja rzeczy ktore musieli przeoczyc lub zlekcewazyc a byc moze i samemu ukryc.
Dlatego tez jak napisalem na poczatku dla mnie te poszukiwania maja wielki sens bo pozwalaja odkryc kolejne elementy zagadek historii
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie kim on jest?Zamiast sobie pomagac z rozwiazaniem wszystkiego to prosty przyklad:jest ktos,ale nie powiecie kto to jest,i tak jest z calym zamkiem,duzo sie wie,ale nikt nic nie powie,a jak juz cos powie,to zle i znowu sie wszyscy kloca,i to ma byc wspolpraca?
PS:ma ktos zdjecia podziemi,starsze i nowe,chetnie by sie poogladalo co to takiego wkoncu w tej ziemi mamy-pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie