Skocz do zawartości

Biedki


MAB

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że polska rekonstrukcja (w mojej osobie) dojrzała już do podjęcia prac nad odtworzeniem biedki.
Jednakowoż jako iż w tym temacie poruszam się trochę po omacku proszę Was o pomoc i poratowanie Waszą wiedzą, zdjęciami, tekstem, etc.
Od razu chcę tez zaznaczyć, że to poważny pomysł, który ma się skończyć realnymi wynikami :)
A teraz trochę szczegółów.
Jako iż odtwarzam głównie 1939 roku, ale również i 1920 interesują mnie przede wszystkim te biedki, które jako „uniwersalne” mógłbym wykorzystać w tym i w tym okresie (czy takowe były?).
Chodzi oczywiście o biedki przejęte przez Polskę po I wojnie światowej.
Precyzując jeszcze bardziej interesują mnie wszelkie biedki przede wszystkim amunicyjne (np. biedka amunicyjna plutonu piechoty z 1939 roku) oraz wszelkie biedki pod CKM.
Zapraszam do dyskusji i z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam, Mariusz GH „Patria”

Ps. Temat jest oczywiście długi i pierwsze efekty będzie pewnie można oglądać dopiero na przyszły rok, ale myślę że warto, chociażby dlatego, że biedki to przecież podstawowy sprzęt WP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Mariusz widziałeś ten temat:

http://www.odkrywca-online.pl/pokaz_watek.php?id=95186#95186

trzeba by kogoś dorwać z Instrukcją taborową" z 1930 bo tam zapewne jest trochę o tym (w necie nie ma dostępnej w pełnym wersji) - się rozeznam wśród znajomych, a może Gebhardt ma?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby pasowało i tu - i tu" to chyba tylko biedka ypu rosyjskiego" (masz rysunek z Instrukcji taborowej" w watku o biedkach) Nic tam wiecej, procz danych technicznych i lakonicznego opisu nie znajdziesz (pewnie da sie odtworzyc jeszcze uprząż). Jak sie bedziesz upieral to ci zeskanuje odnosne fragmenty..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od przeczytania powyższego wątku właśnie zacząłem :)
Adamie, poproszę o stosowne skany.
Biedka po skończeniu być może będzie stacjonowała" w muzeum pojazdów konnych, gdzie będzie można ją dotknąć i pomierzyć (gdyby ktoś chciał zrobić sobie kolejny egzemplarz).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej oficjalnie juz w 1937 tych biedek (rosyjskich)nie bylo na stanie WP. Mogly sie zachowac raczej tylko poszczegolne egzemplarze 'muzealne'. Znowu w instrukcji z 1930 nie bedzie typowej w 1939 biedki wz 33 (ktora wystepowala w wersjach plutonowa, amunicyjna, pod ckm i pod mozdzierz) - chyba ze byly pozniejsze dodatki do instrukcji. Niestety instrukcji w oryginale nie mam. Jezeli mialbym robic osobiscie, to tylko wz 33 ale w koncu nie ja robie! A na rok 1920 to rzeczywiscie rosyjska chyba najlepszy wybor.

Co do biedek wz 33 to poluje na rysunki, jak dotad bez skutku. Mam wlasne opracowanie na podstawie zawilej geometrii na ktorym przynajmniej sa ogolne wymiary. Daj znac na priva jezeli zdecydujesz sie na budowe tej biedki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Egzemplarz biedki wz.33 pod ckm wz.30 jest podobno w Muzeum Śląskim w Katowicach. Niestety nie wybrałem się tam.
Też chodzi mi po głowie jej budowa do rekonstrukcji ale nie mam planów. Gdyby ktoś mógł pomóc to chetnie skorzystam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Wielkie dzięki !!!
Co do Śląska natomiast to oczywiście wiem o tamtejszej biedce, ale niestety przez dłuższy czas nie będę miał możliwości odwiedzenia tego zakątku naszego kraju :(

Pozdrawiam, Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Czy ktoś orientuje się może czy skrzynia na materiały taborowe była mocowana do trzech wzdłużnic w ramie, czy tylko do środkowej?
Z jednej strony analizując zdjęcia widzę, że boki nie pokrywają się ze skrajnymi belkami ramy, ale z drugiej strony raczej dziwne jest przykręcenie przedniej skrzyni tylko do jednej kantówki (i oczywiście do skrzyni głównej).

Pzdr., Mariusz

Ps. Czy ktoś posiada zdjęcia spodu biedki, na których widać szczegóły konstrukcji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAB - zajrzyj do watku o opancerzonych transporterach WH w 1939 na tym Forum. Jest tam zdjecie kolumny czolgow po srodku drogi, po (naszej) prawej stronie kolumny daje gazu bodajze pan Guderian w SdKfz 251/6 a po lewej lezy wywrocona biedka. Mam jesze jakies, jak pamiec dopisze to podrzuce w poniedzialek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie