Skocz do zawartości

konkurs - zagadka - fotka 1920/21


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

jak dotrę na kwaterę główną spróbuje wycisnąć coś więcej z tych naramienników ... i wstawie fotki na forum ...

na sierżanta dość mocno mi nie pasuje jednak wiek pradziadzi ... 19/20 letni sierżant ? to chyba nierealne mimo wszelkich prób mojego awansowania dziadka ... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

wizualna hipoteza numer 2:
zakładając że dziadzia jest ma jednak stopień podoficerski to czy to już jest bliższe prawdy ?

- kolor munduru: niemiecki feldgrau pierwsza wojna,
- naramiennik - biała taśma dookoła jako stopień, obok na zewnątrz barwa zielona WSG,
- te same zielone wypustki dookoła kołnierza spodu, i na krawędzi bluzy na lini guzików, czy czasem nie ma ich też na krawędzi mankietów ? Słabo widać na fotce.

Czekam na info konkursowicze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie
Z uporem maniaka (czytaj miłośnika dawnej barwy)podejmę ostatnią próbę degradacji Dziadka do należnego mu stopnia szeregowca. Co miałem napisać napisałem wcześniej, teraz postaram się to pokazać na przykładowych fotografiach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naramienniki artylerzysty z nieprzepisowym emblematem. Proszę porównać je z naramiennikami Dziadka. Tu nie ma chyba wątpliwości, gdzie jest brzeg naramiennika a gdzie wypustka. I że jest to naszyta wypustka, a nie galon oznaczający stopień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do kwesti konkursu, zastanawiam poważnie się czy nie zrezygnować honorowo z nagrody. Skoro Bolas ujawnił, że pochodzimy z tego samego miasta i się znamy jej ewentualne przyznanie tylko mojej osobie może zostać poczytane za przejaw kumoterstwa.
Chyba, że Bolas postawi piwo wszystkim zaangażowanym w retuszowanie Dziadka
(moje piwo może być prawdziwe).
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie jednak do mnie przemawia ten argument .. sam mam wrażenie że to co identyfikuje (z JoncaA) za wypustkę zieloną na naramienniku to naprawdę jest tylko jego krawedź ... wydaje mi się że faktycznie może jednak być tak, że na naramienniku jest tylko zielona wypustka. Hmmm Kakazet czy możesz wrzucić jeszcze dla porównania kilka innych fotek ? To bardzo przemawiająca do wyobraźni forma argumentu. Z góry dziękuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej .. właśnie doszedłem do takiego wniosku - dopiero jak zobaczyłem st. sierżanta to widac że nawet po o bcięciu połowy jednak jest on doskonale widoczny ... ale jakbyś mógł to spróbuj wkleić jeszcze kilka fotek. Bardzo ciekawa sprawa. Rozuemiem, że ten przykładowy artylerzysta to szeregowiec ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj chyba powinienem pomyśleć o urlopie.... ;) choć daję głowę, że jak patrzę na zdjęcie kolorowane feldgrau to widzę na lewej stronie, na wysokości obojczyka, blisko wszycia rękawa małe v", a wcześniej zdawało mi się, że to małe V" było komentowane przez p. JoncaA, w tym wątku, chyba pójdę odpocząć- przepraszam za zamieszanie ;)
pozdrawiam
J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Pozwolę sobie odgrzać temat, bo nadal niewiele się w nim wyjaśniło. Dotarłem do rodzinnych dokumentów, które wnoszą nieco nowego do historii tego żołnierza. Otóż wydaje się, że od samego początku był ... artylerzystą. W każdym razie w okresie pokoju jest już w łódzkim 4 pacu.

Być może w okresie wojny związany był z którymś z pułków artylerii które później stworzyły 4 pac ? Myślę o 10 Kaniowskim Dywizjonie Artylerii Ciężkiej i 7 dywizjonie artylerii ciężkiej. Mundur widoczny na zdjęciach jakoś nijak mi do szablonu artylerii nie pasuję, ale kto wie ? Szlak 10DAC pokrywa się miejscowościami - zimę 1919/20 spędził na Wileńszczyźnie. Spokoju nie daje mi tez ten późniejszy przydział do 4 pacu. Rzadko się zdarzało, żeby wykształcony już w jakimś kierunku zołnierz nagle zmieniał profesję. Artylerzyści zwykle nie stawali się piechurami, kawalerzystami, czy strażnikami granicznymi. Także nie bardzo pasuje mi w tym kontekście hipoteza z Wojskową Strażą Graniczną a później pokojowym przydziałem (a może już wojennym?) do 4 pac-u w Łodzi.

Na koniec też wyciąg z regulaminu prezentujący odmienności w oznaczeniu stopnia sierżantów - raz zdecydowanie szeroką taśma, raz cieńszą.

Zapraszam ponownie do dyskusji, może uda się zidentyfikować formację lub wnieść jakieś nowe poszlaki do moich poszukiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie