Skocz do zawartości

Karabiny w WP


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam,
żołnierze na zdjęciu dołączonym do postu Widdowmakera z 26 lutego z godziny 20:06:00 uzbrojeni są w karabiny angielskie, nie zaś we francuskie Berthiery. Bagnety są dość dobrze widoczne - to angielskie wz.07.

Pozdrawiam,
Marek
P.S. Zdjęcie pochodzi z książki Korpus Ochrony Pogranicza 1924-1939" i tam jest również błędnie opisane!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boruta - co do Winchestera to jak widac sa chyba z dostaw dla Rosji, na 7,62mm.

Czy na planszy powyzej nie ma bledu? Bagnet opisany jako bg (belgijski) jest to japonski do arisaki?

Swoja droga, ile tego sie ostalo do 1939 roku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
zdjęcia zamieszczone przez JoncaA pochodzą z Ilustrowanego słownictwa materiału uzbrojenia".
Nazwy dopisane ołówkiem na tablicach z bagnetami odbiegają w kilku przypadkach od podanych objaśnieniach. Na tablicy 24 nazwy pozycji od 7 do 10 mają niepotrzebnie dopisane określenie długi", na tablicy 25 pozycja 18 powinna być podpisana jako g. as. wz. 88".
Rzeczywiście publikacja ta zawiera błędy - najbardziej rzucający się w oczy to ten zauważony przez Mietka (bg. arisaka. opisany jako belgijski).
Pozdrawiam,
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. Kolekcjoner - no to wyszlo na to, ze 20 lat temu bylem niechlujny. Bledow w Ilustrowanym..." jest rzeczywiscie sporo,wiec czujnosc nie zawadzi. Czy masz egzemplarze oryginalne? Archiwum,z ktorego kiedys korzystalem, troche zostalo rozparcelowane i nie bardzo wiem, gdzie teraz szukac - a czegos z tego wydawnictwa potrzebowalem w lepszej jakosci nie tak dawno i pewnie jeszcze bede potrzebowal...
ad.cieciwa - 200DPI, bo tak skanowalem dla forum i jeszcz nie wywalilem z HD. a troche mam ostatnio krotko z czasem. Lepiej przy 300 i tak nie bedzie..Daj mi pare dni, zebym przekonwertowal do jpg...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz o tym pisalem, ale nie pamietam w jakim watku.
- We wspomnieniach z Gdyni 1939 sa wymienione: 100 starych 1 strzalowych karabinow. Domyslac sie mozna ze mauzery 1871, ewentualnie Grassy?
- w odnalezionym przed paru laty zamurowanym schowku broni W-wie na dawnym oficerskim osiedlu byly rozne rodzaje kb, w tym Arisaka, wiec przynajmniej czesc sie uchowala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JoncaA, niestety oryginałów nie mam. Wszystko co mam to kserówka fragmentu dotyczącego bagnetów. Oryginały powinne być (w każdym razie kilka lat temu były) w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie na Ostrobramskiej. Wprawdzie nie wyrzuca ich w katalogu CBW dostępnym w necie, ale na 100% jest on niekompletny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KolekcjonerZ - i tu pies pogrzebany. W CBW nie ma, widze, ze czeka mnie detektywistyczne sledztwo - albo gdzie wywedrowalo wspomniane archiwum, albo gdzie mam negatywy. Z tym nieszczesciem, ze nie zreprodukowalem wszystkich trzech tomow, a tylko fragmenty. Ale moze sa jeszcze gdzies jakies egzemplarze - to pytanie do wszystkich na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktos z forumowiczow wie cos na temat wykorzstywania poslich berthierow przez niemcow po '39 roku? czy byly np uzywane przez hj (w celach szkoleniowych np)? czy moze berthiery przezucano do Polski z Francji??
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświerze temat, bo intensją było zebranie zdjęć karabinów w użyciu :)
Znalazłem takie oto zdjęcie. Przedstawia ono chłopów podlskich ścigających czerwonoarmijców w 1920 roku w casie kontrofensywy.

Chłop z karabinem na I planie, według mnie trzyma włoski Kb Vetterli Vitali wz.82 10 mm. Niech ktoś się wypowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie