Skocz do zawartości

garłacz VB?


Rekomendowane odpowiedzi

garłacz VB, lub jak kto woli Tromblon Viven-Bessieres - to taki francuski wynalazek z I ww. Sluzylo toto do wystrzeliwania granatow za pomocą zwykłego karabinu piechoty. W WP bylo tego całkiem sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodac ze w armii francuzkiej dotrwaly do 1940 i najazd niemiecki znalazl armie francuzka dopiero w trakcie wymiany garlaczy na granatniki ze zwiazanymi z tym zmianami w organizacji plutonu i kompanii (moze jeden z powodow przegranej???!). Jest wiecej niz mozliwe ze w garlacze byly wyposazone jednostki WP we Francji a sa poszlaki ze szwadrony kawalerii zmotoryzowanej brygady Maczka mialy gralacze i granatniki na wyposazeniu.

Nasuwa sie pytanie - po skasowaniu tego sprzetu z WP, co sie z nim stalo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc:)teraz już wiem co to za diabeł był :)jak skrzynka przjdzie do mnie wstawie foto naklejek w śroidku-zdaje się ż ejest tam naklejona instrukcja użytkowania garłacza...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra ale co ma wspólneg z granatem VB ten nabój do lebelka obok na zdjęciu powyżej.....przecież wystrzelnik bo VB był inny ....może się czepiam ale jakoś mi sie skojarzyło ....


PZDR PATRON
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według autora książki Bataliony Obrony Narodowej"garłacze ponownie wydano oddziałom ON w wrześniu 1939.
Nasuwa się kolejne pytanie - o sposobie przenoszenia garłacza
przez żolmierzy.Czy była to torba na garłacz jak w przypadku
niemieckiego garłacza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...
Hej
Skoro już ktoś wskrzesił ten stary wątek, to też sobie pozwolę na mały komentarz:

@PATRON co ma wspólneg z granatem VB ten nabój do lebelka obok na zdjęciu powyżej.....przecież wystrzelnik bo VB był inny

No właśnie nie. Osobliwością granatu VB (w każdym razie jak na tamte czasy - skonstruowany w 1916) było to, że wystrzeliwany był standardowym, ostrym" nabojem, a nie jakimś specjalnym miotającym ślepakiem". W centralnej części granatu przebiegał kanał, którym pocisk mógł sobie swobodnie przelecieć. W trakcie tego przelatywania zatykał niejako samym sobą ten kanał na ułamek sekundy i to już wystarczało, by ciśnienie gazów prochowych wyrzuciło granat z garłacza-nasadki. Po drodze pocisk odwalał jeszcze jedną robotę: na wylocie z kanału odpychał na bok taką dźwigienkę z iglicą, uruchamiając w ten sposób zapalnik czasowy (zbijała ona spłonkę zapalającą opóźniacz).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy czy medy wystrzeliwanie z amunicji ostrej czy mówimy o VB z pułapką na pocisk wtedy wystrzeliwany z ostrej , czy wersja wyustrzeliwana z naboju ślepego z otworem przelotowym zamiast pułapki.

pzdr

ps. wystrzeliwane z amunicji slepej były na stanie WA 1 Fort Bema i wprowadzone do jednostek ( kilkanaście lat temu znaleziono je w rejonie działania 8 PAP )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej
@PATRON: Bez obrazy, trochę chaotycznie piszesz. Nie bardzo rozumiem co chciałeś przez to powiedzieć:
to zależy czy medy wystrzeliwanie z amunicji ostrej czy mówimy o VB z pułapką na pocisk wtedy wystrzeliwany z ostrej , czy wersja wystrzeliwana z naboju ślepego z otworem przelotowym zamiast pułapki.

Ja w każdym razie też trochę zanadto uprościłem. Odniosłem się dokładnie do zdjęcia jakie zamieścił użytkownik jacenty2004 w wiadomości z 2006-02-22, które zapewne miałeś ma myśli w swoim komentarzu. Dokładniej z amunicją do VB było tak:

- granat odłamkowy, stanowiący główny, podstawowy rodzaj amunicji do VB (to taki jak na wspomnianym zdjęciu), wystrzeliwany był normalnym, ostrym nabojem; miał on w korpusie centralny kanał umożliwiający przelot pocisku.

- granaty pomocnicze: dymny, oświetlający oraz specjalny granat meldunkowy do przekazywania wiadomości (zawierał pojemniczek na kartkę z meldunkiem oraz ładunek dymny ułatwiający odszukanie miejsca upadku) wystrzeliwane były specjalnym, ślepym" nabojem miotającym (bez pocisku). W związku z tym nie miały centralnego kanału.

- nie jest mi znany żaden granat do VB z pułapką kulową; a nawet nie jestem pewien, czy rozwiązanie to w ogóle było stosowane w czasach I wojny światowej. Nie potrafię sobie w każdym razie na szybko przypomnieć żadnego granatu o takiej konstrukcji z tamtego okresu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyzej podanej stronie http://www.weu1918-1939.pl/piechota/granatniki/VB/departament_piechoty_granatniki_vb.html jest blad.
VB mozna bylo wystrzeliwac z Berthiera, z reszta na zdjeciu gdzie jest karabin podpisany jako Lebel mamy Berthiera.
Lebel byl jednak czesciej uzywany, gdyz lepiej wytrzymywal silny odrzut.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie