Skocz do zawartości

68 pułk piechoty


Rekomendowane odpowiedzi

poszuję informacji na temat 68pp z okresu od 1932 do 1939
oraz na temat ośrodków zapasowych tworzonych na wschodzie
staram się odtworzyć losy mojego przodka, który służył w 68pp ale poegł we wrześniu pod Husynne (nad bugiem)!!!!!
tak sobie wykombinowałem że może został on oddelegowany do tworzenia ośrodków zapasowych.
może ktoś posiada spisy ofierów z ośrodków zapasowych.
na zdjęciu por.Jan Krzywonos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
moze potrafie ci pomóc :
iec tak Jan Krzywonos w 1938 skończył szkołę woiskową w Zegrzu nastepnie przeniesiony do 68 pp gdzie służył podczas kampanii wrześnoiwej lozy połku i jego droga bojowa to dluga historia i całkiem odmienna od losów tego młodego oficera jak znalazl się nad bugiem tego nie wiem natomiast nie byl on napewno oddelegowany do twożenia ośrodkow zapasowych bo nie ma takowego w spisie wiecej prześle ci jak dotre do źrudeł moj gg
3495198 daj znac to pogadamy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Czy poszukujesz por. służby stałej piechoty Jana Krzywonosa ur. 20.05.1907 r. absolwenta Szkoly Podchorazych Piechoty w roku 1931 przydział do 68pp?, awans na por. w 1935 z lokata 30.

Jakie sa zrodla Twoich informacji o przodku? Moze jakies szczegoly, miejsce zamieszkania przed wojna itp.

Do Kamilo. Skad informacje o oficerze lacznosci z Zegrza? Oficer na zdjeciu ma odznake Szkoly Podchorazych Piechoty, a w spisie absolwentow SPŁ w Zegrzu nie ma Jana Krzywonosa. Moze chodzi o ofic. rez. albo o jakis kurs doszkalajacy.

Pozdrawiam
Stefan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego moie info ze szkoły w zegrzu pochodzi z pewnego źr. nie zawiodłem się jeszcze na nim a co do histori tego oficera to natrafilem na ciekawy materiał o nim w twierdzy brzesc bo mam takowy jak szukałem historii mojego pradziadka który był lekarzem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STIFZ. dokładnie poszukuję tego oficera z tym że, napewno został promowany w 1932r IX promocja.
dokładne informacje przesłałem ci maila.

KAMILO. jestem pewien że, w 1932r. ukończył S.P.P w Komorowie (jest na listach promocyjnych)czy mogła być taka sytuacja że, w 1938r kończył jakiś kurs w Zegrzu?
Wspominasz o twierdzy Brześć w którym roku rzecz sie działa.Bo jeśli kampanię wrzesniową przebył z 68 p.p.czyli z Armią Poznań to nie mógł być w Brześciu,dlatego bardzo ważne który rok opisuje ten materiał.
Przejrzałem spis obsady personalnej Armi Poznań na IX 1939
i nigdzie nie figuruje nazwisko Krzywonos, co prawda mógł być oficerem bez przydziału ale w jaki sposób znalazł by się 24.IX 39r pod Husynne(nad Bugiem) gdzie poległ?
czy mógłbyś w jakiś sposób przesłać mi mailem te materiały o twierdzy Brześć? będę wielce zobowiązany.

PANOWIE MOŻE ZŁAPIEMY SIĘ NA SKYPIE MOJA NAZWA TO JMRUMIANKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Moje informacje o por. Krzywonosie pochodza z nastepujacych zrodel:

1. Ryszard Rybka, Kamil Stepan Awanse oficerskie w WP 1935-1939", Kraków 2003
2. Szkoła Podchorązych Piechoty. Ksiega Pamiątkowa Uzupełnienie", Londyn 1976
W tych publikacjach znalazlem, tylko jednego oficera o nazwisku Krzywonos.

Do kamilo. Co do szkoły wojskowej w Zagrzu to posiadam spis absolwentow szkół oficerskich łączności (miały wiele nazw) służby stałej z lat 1926-39(Zbigniew Wiśniewski Szkolnictwo i technika wojsk łączności w latach 1921-39", Pruszków 2000) i Wykaz oficerów słuzby stałej wojsk łączności II RP" Stanisława Markowskiego, Zegrze 2003. W zadnej z nich nie ma por. Krzywonosa.

Jakie sa Twoje zrodla informacji? Moze chodzilo o jakis kurs doszkalajacy (w Zegrzu bylo ich mnostwo) albo o oficera rezerwy lub podchorazego.
Moze masz na jego temat wiecej szczegolow np. rok urodzenia itp.

Pozdrawiam
stifz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rocznikach oficerskich oficerów służby stałe, nie ma innego Krzywonosa a niemożliwością jest aby dwa razy robił szkołę podchorążych !!! jedyna możliwość to taka że mógł uczęszczać na kursy w szkole łączności.
Z tego co wiem w latach 30 było bardzo popularne zmiana rodzajów broni szczególnie z piechoty na broń pancerną lub lotnictwo.
A więc por Krzywonos mógł uczęszczać na kurs łączności w Zegrzu w 1938r.

STIFZ przesłałem ci dalsze informaje na maila
masz rację promowany był w 1931r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy mam kolekcję książek o oficerach armi Polskiej na wschodzie bo szukałem dziadka ,jego brata i pradziadka

do opracowań z 1946 wydanych w Kanadzie dotarłep przypadkiem i je podesłałem koledze od niego sie dowiedziałem że nie mozna tego już znaleść ale interesowało mnie wszystko o mojej rodzinie ,materjały zbierałem 2 lata i właśnie na tych kartach co opisują twierdzę brzesc ,szkołę w Zegrzu ,czy bitwy tomaszowiskie i szlak bojowy Kleberga czy Piskora znalazłem wszystko oswoich przodkach i w tych materiałach sprawdziłem czy nie ma też w/w oficera o którym pisał kolega na początku postu .chcac mu pomóc bo sam oczekiwałem wszelkiej pomocy przesłałem mu to co znalazłem (nie są to całe teksty a pojedyńcze strony pijedyńcze opracowania )
uzupelnie to bo tym co mam
1938 rok
szolenie doszkalajace w Zegrzu komp3 zakończył jako porucznik odesłany -przydział (68pp)tyle co mam

twierdza Brzesć - POR. Krzywonos komp 3 wschodnia sciana fortu (opis jest tylko taki że w twierdzy przebywał jako odelegowany od 12paź.1938 do 15 marca 1939
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to by się zgadzało w 38r. odbył kurs w Zegrzu ale jak porucznik, bo nominację na porucznika otrzymał w 1935r.
i powrócił do sewgo macierzystego pułku 68
teraz ta twierdza brześć
od którego rok zaczęto tworzyć ośrodki zapasowe ?
czy ktoś to wie?

kamilo dzięki za pomoc pomału historia por krzywonosa zaczyna mi się układać
serdeczne dzięki jak byś coś jeszcze znalazł to daj znać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Kamilo.

Witaj.

Świetna robota. Czy moglbys podac tytuly tych publikacji, o ktorych piszesz i ich autorow?

Moze byc na priva: szakrzewski@zabki.net.pl

Czy sa tam jakies listy nazwisk oficerow z podanymi przydzialami do pulkow lub batalionow.

Pozdrawiam
stifz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy mowilem wczesniej że to jest zbior roznych zeszytow opracowań ktore zakupiłem z canady nie ma tam ztrony poczatkowej bo mnie interesowały tylko poszczególne strony z życia mojej rodziny i miejsc gdzie przebywali moi dziadowie było tego troche i ial znajde autorow to podam na forum ale napewno ma ich mój kolega wiec zkontaktuje się z nim i podam tytół ksiązki
jedna to walki nad bógiem 1920" twierdza przemyśl i jej losy 1950r" , katytń 1990 , oni ząłnierze września 1939 ,kleerg , reszty wlaśnie nie pamiętam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...
  • 1 year later...
  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie