Skocz do zawartości

menażka niemiecka jak to jest


Klaus BOLS

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawi mnie jedna rzecz. Czy niemieckie menazki mialy jakieś uszczelki?? bo we wspomnieniach zołnierze niemieccy, pisza że nosili zupe, czy tam jakiś gulasz w menażkach. Toż to sie wylewa, bo nie ma szczelności miedzy garcem i wieczkiem. Mi sie zawsze wydawało że menażka słuzy jako naczynia.... próbowałem tego w domu i przy wiekszym ruchu połowa płynnego dania sie wylewa. A co dopiero czołgac sie......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miały, ale takie ekstremalne warunki przy tym noszeniu nie występowały, wtedy raczej używano takich jakby termosów na plecki, gdzie przenoszono więcej porcji na raz.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

było to możliwe jeżeli wziąść pod uwagę fakt , iż powszechne były w użyciu naczynia pochodzenia 'cywilnego'.niedawno znalazłem taką z 'rodowodem' kolejnemu właścicielowi służyła z powodzeniem do początku lat 90-tych . jest to naczynie poj.ok.07l-kociołek o kształcie owalu ,pokrywka z gumową uszczelką dokręcana od góry bakelitową śrubą-dociskiem . nadal dobrze trzyma , nieuroni ni kropli zawartości .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka egzempalrzy takich menażek i wydaje mi się że ich dwie części składowe są na tyle szczelnie spasowane, że o ile zołnierz nie będzie biegał na rękach z przytroczoną do chlebaka menażką pełną zupy, to współczynnik wyciekliwości" będzie niewielki. Menażki szkopskie są niemal identyczne z naszymi wojskowymi, w przypadku braku niemieckiej polecam wykonać eksperyment na łatwo dostępnej polskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wykonywałem na niemieckiej powojennej, No wsumie nie wycieka tak masakrycznie dużo. Ale o to własnie chodzi że jednak sie wylewało, gdy zołnierz biegał z menazką przytroczoną do chlebaka. O to mi własnie chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w posiadaniu termosa na zupe noszonego na plecach ,chyba jeszcze z 1 wojny bo ma sygnatury z koroną
ale całkiem mozliwe ze werhmacht takze takich uzywał jak go wydbede z piwnicy wrzuce foty .Powiem tylko ze wpólczuje temu kto go nosił ma co prawda aluminiowu wkład ale jest z blachy chyba 2 bo pusty jest ciezki jak cholera
pozdrawiam pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie