Skocz do zawartości

Wspólczesne monety z błedami


Rekomendowane odpowiedzi

Czy takie monety mają jakąś wartość? Np. tutaj jest wybita z brzegu blachy i nie wybił się jej fragment, mam również 20 gr bite dziwnie, jakby sam środek był mocniej dobity, lub bite dwa razy (raz za razem), natomiast kumpel miał 5 groszy, gdzie awers do rewersu jest odwrócony o 180 stopni, miałem też 5 zł, gdzie awers do rewersu był o jakieś 30 stopni przekręcony. Co myślicie o takich monetach.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Boruta znając życie pewnie jest jakiś wariat" który takie zbiera i coś więcej za nie zaplaci :),mam kumpla który zbiera medale i moniaki współczesnea a na studiach to 2 tygodnie obiadu nie jadł by coś dokupić, ale najlepiej bracie zakopć wszystko w ogródku pod kamieniem i potomkom w tajemnicy przekazać jak wykopią za 300 lat to sobie dopiero wykrywkę cudo kupią ;)pozdrowienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Przypadki, które opisałeś są prawdopodobnie typowymi wpadkami przy masowej produkcji wynikające prawdopodobnie z przestawienia się płaszczyzn stępli, czy nierównego ułożenie się monety. Moim zdaniem dla kolekcjonerów takie przypadki zawsze są interesujące i mają większą wartość niż te same bicia ale bez błędu. Jednak prawdziwym rarytasem były by egzemplarze posiadające błędy w napisach lub wizerunkach. Właśnie takie starsze monety i banknoty mają dziś znacznie większą wartość od pozostałych.
Pozdr. Andy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z monetami wybitymi z błędem jest troche inaczej niż ze znaczkami które z wadą osiągają astronomiczne ceny. Są jednak ciekawostką którą wielu numizmatyków zbiera. bardziej cenione jako ciekawostki są przesunięcia awersu względem rewersu. co do wartości takich przedmiotów to jak ze wszystkim kwestia czy trafi sie kupiec który da pewną kwote. możesz prześledzić na allegro jak kształtują sie ceny destruktów (niektórzy przesadzają z cenami ale rynek to weryfikuje). pozdrawiam. romko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zrobiłem już taki wątek na innym forum - destrukty monet obiegowyc: http://www.obliczahistorii.pl/forum/viewtopic.php?t=2071
Nie chiało mi się kopiowac tutaj tych wszyskich zdjęć.
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie