Skocz do zawartości

Wał Pomorski


Qbas2

Rekomendowane odpowiedzi

Parti78: Interesuje mnie konkretnie rejon przelamania walu pomorskiego tj.okolice zajazdu Ilowiec. W/g literatury opisany jest tam niemiecki kontratak nazwany Atakiem psychologicznym" . Autorzy książek mówią o szeregu tylarier niemieckich żołnierzy, którzy szturmowali polskie pozycje przy akompaniamencie orkiestry. Opisy są ciekawe i barwne. Mam pewne przypuszczenia ale chcialbym pozna opinie na ten temat innych osób. Jeżeli faktycznie coś takiego by się dało ustali to byloby to ciekawe miejsce do eksploracji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Znam ten przypadek i wiem gdzie to było ale muszę Ci powiedzieć że nie będziesz pierwszy bo oprucz mnie to było wielu. Moja rada jak chcesz coś znaleźć to szukaj tam gdzie nikt nie przypuszcza że coś może być, tam gdzie się coś działo to jest tak przeryte że są małe szanse aby coś wyskoczyło.
Decyzja należy do Ciebie,wcale nie chcę Ciebie od tego odwieść, miłego szukania i szczególnie znalezienia ciekawych fantów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi 550: że jest przeryte to dokładnie wiem, bo sam zaczynalem w tym rejonie kopac jeszcze w latach 70, wtedy jeszcze wszystko leżało na wierzchu lub prawie na wierzchu.
Jednak nigdzie nie ma danych w którym miejscu miał mie miejsce ten atak tj psychologicznym". Znam te tereny dosyc dokładnie bo i w tej okolicy się wychowalem i co rok jestem ta na urlopie (obecnie mieszkam gdzie indziej).
We wcześniejszych latach mówilo się , że byl on w tzw pradolinie-rejon rzeczki wypływającej z jez.Bisyn w kierunku Iłowca, w/g literetury gdzieś chyba na południe od wsi Nowa Wieś i był to teren otwarty w lesie jakaś większa polana czy coś w tym rodzaju. A tak na marginesie to i obecnie duzo wychodzi pomimo przejścia przez ten rejon setek piszczałkowców. Z pozdrowieniami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równiez urlop spedzam w tym rejoniez wykrywką. Okolice Iłowca sa dośc ciekawe. Jeśli hodzi o ten atak psychologiczny" to sprawa jest dośc trudna. Literatura dotyczaca bitwy o Wał Pomorski naszpikowana jest róznymi nieścisłościami. Często bywa że, informacje dotyczace jakiegoś wydarzenia opisywane w jednym źródle przytaczane saą przez nastepnych autorów. Stwarza to złudzenie wiarygodności tych przekazów. Oczywiście nie neguje całkowicie tego że nie było tego ataku przy dźwiękach orkiestry ale wydaje mi się on mało realny w takiej formie w jakiej opisuje go literatura. Zwrócic należy uwage na to że powojenna literatura często starała sie pokazać przeciwnika 1 A LWP jako elitarne jednostki nacechowane fanatyzmem stad bajki o ss - manach przykutych do ckm - ów lub o schronach betonowych w okolicy Smolnych Gór itp. Niestety wiekszośc pozycji bibliograficznych dot. tego tematu oprucz funkcji informacyjnych, naukowuch i popularyzatorskich pełniły zadanie propagandowe. Co oczywiśćie nie znaczy, że książki te nie posiadaja istotnych walorów dla poszukiwacza, wręcz przciwnie często zawieraja bardzo szczegółowe informacje które potwierdzają się w terenie. Kończąc tą tyradę za, którą przepraszam chce zwrócic uwage na samobójczy charakter takiego ataku szczególnie jesli miał by on przebiegac przez wspomniana doline sytrumienia. Jeśli zaś chodzi o przekopanie tego terenu to czasem trafiaja sie całkiem niezłe rzeczy tuż przy dołkach poprzedników.
Pozdrawiam!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat ataku psychologicznego" wypowiada się p.Janusz Sławiński w art. Słyszę echa tamtych dni , który ukazał się w Archeologii Wojskowej nr 1/1992. Jest tam też relacja żołnierza z 11pp st.sierż. Piwowara opowiadającego o walkach w rejonie szosy do Iłowca. Ale czy taki atak faktycznie miał miejsce to mogą potwierdzić tylko uczestnicy tamtych walk ,o ile jeszcze żyją , a żyjący nie ulegli tworzonej po wojnie historii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie