Skocz do zawartości

Przełęcz Dukielska


waldefryk

Rekomendowane odpowiedzi

drogi kolego solgier007, uzytkownikiem tego forum jestem od dosc dlugiego czasu ale nie nabijam sobie licznika bzdetnymi i nie wartymi czytania odpowiedziami i po prostu jak czegos nie wiem to sie nie odzywam.Widze ze na szczescie moderatorzy pilnuja i genialne odpowiedzi z identyfikacji wycieli.

Do waldefryk jesli wiesz np. jaki to pas i slup mapy WIG to moze akurat taka mam.Teraz nie sprawdze bo mi skorowidz wcielo gdzies ale jesli mam to sluze pomoca
pozdrawiam ale nie wszystkich:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nowa ciekawa książka o tematyce o którą ci chodz pt „Tędy szli...”. Zawiera ona materiały z międzynarodowej konferencji. Jest to praca zbiorowa pod redakcją naukową prof. Wiesława Wróblewskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tu mały opisik z udziałem 24 dywizji pancernj w bitwie dukielskiej:

18.09. część dywizji walczyła w rejonie Łysej Góry prowadząc atak na wz. 506 i działając na kierunku Draganowej. 19.09. 21 pułk grenadierów pancernych razem z pierwszą kompanią pionierów 40 batalionu i częścią 1DPanc walczyła na linii frontu pod Iwlą. Pozostała część jednostek dywizji walczyła w tym samym czasie z 1KKG, który włamał się w szeregi niemieckiej 75DP. 18.09. Kampfgruppe v. Holleben w składzie 24 batalionu rozpoznawczego i 40 batalionu pionierów (bez pierwszej kompanii) wraz z I/980 pułku grenadierów 76DP uderzyła z kierunku Brzezowej rozpoczynając powolny proces likwidacji całego zgrupowania sowieckiego. 23 i 24.09. dywizja walczy pod Tylawą uniemożliwiając przedarcie się sowieckiej odsieczy do okrążonych kawalerzystów. Dopiero 26.09. udaje się resztkom 1KKG wyrwać się z kleszczy, ponosząc przy tym olbrzymie straty. 30.09. część dywizji została wycofana do Gorlic, skąd przerzucono ją na Węgry, gdzie rozpoczęła się nowa ofensywa wojsk sowieckich. Tego samego dnia rozpoczęło się kolejne natarcie w pasie przełęczy dukielskiej. Pozostałe jeszcze elementy dywizji walczyły w rejonie miejscowości Polany i wz. 694 w rejonie Krepna do 03.10., kiedy to powstrzymano wszystkie próby przerwania frontu. Wyjątkowo ciężkie walki miały wówczas miejsce o samo wz. 694, gdzie razem z zapasowym batalionem 1DPanc dywizja zatrzymała sowietów. W trakcie wszystkich walk w rejonie przełęczy dukielskiej dywizja zniszczyła między innymi 57 czołgów i 21 dział różnego kalibru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie