Jump to content
Sign in to follow this  
misiaczor

niemieckie porażki we wrześniu 1939

Recommended Posts

Albo powstrzymanie przez 10 BKpanc na 5 dni marszu XXII Korpusu Pancernego w ciaśninach Beskidu Wyspowego.

może ktos pamięta gdzie miały miejsce udane ataki naszego pociągu pancernego Chrobry", który rozbił kilkadziesiat niemieckich wozów bojowych? Niemcy sobie spokojnie odpoczywali i niespodziewanie zostali zaatakowani przez nasz pociąg. jeśli się nie myle było to 2 września

Dokładnie, tez tak mysle ze chodziło o Śmiałego. Bo prawde mówiąc nie słyszałem o pociągu pancernym Chrobry". Chyba ze sie myle...

fakt pomyłka. co do pociagu Chrobry" to znalazłem go w jednym z dostępnych wykazów, ale nie brał on udziału w walkach 39 roku. pozdr

Wspominał, że bombardowanie było skuteczne - wnętrzności Niemców wisiały na pobliskich drzewach..."

3 września 1939r. kolumny 4 Dywizji Pancernej dostały się pod bomby Łosi chyba i Karasi. Niektóre kolumny zostały zniszczone w 30%. I sztab dywizji został dwukrotnie zbombardowany.
Według wspomnień A. Kielmansegga.

8 września 3 DP zniszczyła pod Iłżą 9 pułk strzelców konnych zmotoryzowanych, a dowódca płk. v. Ditfurth został zabity.

Znam miejscówkę gdzie mały niemiecki samochód pancerny, wszelkie opisy pasują do Kfz-13 dostał bezpośrednie trafienie z działa 75mm, skutki były takie że sałoga a raczej jej strzępy zawisły na pobliskich drzewach

Do niemieckich porażek można zaliczyć smierć generała(nie pamiętam nazwiska)w Warszawie w okolicach ul Radzymińskiej.Drugi podobno zginął na Ochocie.pozdro Darek.

Sd. Kfz. 121 gdzieś w Polsce. Nie mam pojęcia jaka jednostka i kto ich tak urządził.
Pozdrawiam

To chyba panzer, Piekałkiewicz przedstawiał je u siebie jako zdjecie właśnie z szosy piotrkowskiej. Widać chciał zwiać z wozu, ale się przeliczył.

To Panzer II - tyle to wiem. Nie mam pojęcia jak niemiecka jednostka i żołnierze której polskiej jednostki tak ich urządzili.

kat, Sd.Kfz 121 wyglada mi na maszyne z Mszczonowa. Zajrzyj do dzialu II RP temat Czy to ta sama maszyna.

Do Kat w sprawie postu z dnia 8.01.2006

To czołg zniszczony przez artylerzystów 31 pułku Strzelców Kaniowskich, którymi dowodził ppłk. Wincenty Wnuk. Rozbitek stoi nie w warszawie, ale w Mszczonowie na Placu Piłsudskiego u wylotu ulicy Rawskiej.
W Mszczonowie Polacy rozbili jednostki tyłowe XVI Korpusu , który był już na przedpolach Warszawy.
Do odbicia Mszczonowa doszło w godzinach porannych 11 września. Ten czołg nosi numer taktyczny 145 i jest mu poświęcony cały watek tego Forum pt.Czy to ta sama maszyna?

dwudniowa bitwa pod Kazanowem Koneckim , gdzie wieś przechodziła kilka razy z rąk do rąk . Niemcy dostali niezłego łupnia 6-8 IX , niestety z braku amunicji polskie oddziały wycofały się w trzech grupach :
1. Z rannymi do Końskich
2.wieś Antoniów pod Chlewiskami gdzie większość poszła w rozsypkę.
3.Pod wieś Krasna-Mokra , gdzie stoczyli małą potyczkę z Niemcami .