Jump to content

Stare wzory zelt niemieckich.


Recommended Posts

Przepraszam, że nie przetłumaczyłem ale na pewno większosć sobie poradzi. pozdrawiam
Originally known as the Warei" pattern, the new Zeltbahn (introduced in 1931) was triangular in shape, measuring 203 cm down two sides and 240-250 cm down the third. The short sides had 12 buttonholes and buttons, for attaching the zeltbahn to other tent quarters. On the base edge were six grommets through which a drawstring was threaded, plus six more buttons and buttonholes, for fastening the zeltbahn closed when worn on the body. Each corner also had a large grommet for tent pegs.
Link to comment
Share on other sites

Zelty wzoru 31 (Warei") były produkowane w różnych kolorach i wzorach kamuflażu. Były szare w różnych odcieniach, piaskowe, w splittertarnmuster 31, w platanentarnmuster (we wszystkich odmianach), w eichentarnmuster (również w obu odmianach), a także (po wywiezieniu jej z włoch w dużej ilości) z włoskiej tkaniny maskującej wz. 29. Były produkowane równolegle, trudno tu więc mówić o jakiś wcześniejszych" czy pierwowzorach" w odniesieniu do trójkątnych, szarych zelt.
Rzeczywiście natomiast wcześniejszy wzór (1892) był kwadratowy - i to ją właśnie widać na zdjęciu 1.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
Witam!:) Mam pytanie, czy ktoś z szanownych Kolegów wie może jak się składa taką celtę do transportu? Mile widziane byłyły by jakies linki, zdjęcia lub skany z regulaminów itp. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam Ebonit
Link to comment
Share on other sites

To szanowny kolego jest wyjaśnione w tekście obok zdjęcia, trok pionowy zaczepiony jest o O-ring przy szelkach i w ten sposób trzyma się całości, poprzeczny natomiast spina do kupy" zeltę i menażkę. W tym przypadku potrzebne są troki dłuższe albo spięte cztery sztuki.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Dunczyk 18:11 10-08-2011
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Powracam do tego postu z prośbą o ewentualne zamieszczanie zdjęć lub jakichkolwiek informacji o zeltach niemieckich, pruskich z czasów I wojny świtowej. Wydaje mi się, że były wówczas dwa wzory pałtatek: wcześniejszy (jeszcze chyba z okresu przed I wojną światową) inny z mosiężnymi okuciami oraz późniejszy przypominający już zelte wermachtu w kształciez aluminiowymi okuciami. Za wszelkie informację dziękuję.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information