Skocz do zawartości

Jak rozpoznać srebro?


idiota

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Wpadło mi ostatnio kilka przedmiotów z niezidentyfikowanych metali.
Jak odróżnić srebro, cynk, cyne i inne białe metale od siebie?
Fanty są w różnym stopniu pokryte różnego rodzaju patyną.

Dzięki za sugestie.
Janusz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyna jest metalem dosyć miękkim o niskiej temperaturze topnienia (230)st mażna ją łatwo zarysowć,stare wyroby najcześciej pokryte są szarym nalotem ,łatwo rozpuszcza się w kwasie solnym.Natomiast alpaka jest stopem miedzi z niklem i cynkiem,jest twardszy ma wyższą temperature topnienia i słabo reaguje z kwasem solnym
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Mi poradzono prosty sposób.może nie doskonały ale sprawdzony.Srebro rysuje tzn.lekko przerysować po kartce a najlepiej po przedramieniu i zostanie czarny ślad.U mnie sie sprawdził,łyżkę znalezioną i sprawdzoną prostym sposobem,sprawdzał złotnik i potwierdził ,że to srebro.Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Srebro ma charakterystyczne reakcje, która można wykorzystać do jego identyfikacji. Z bardzo prostych do wykonania w domu, które można wykorzystać jest reakcja azotanu srebra z solą kuchenną NaCl. Potrzebujemy niewielka ilość kwasu azotowego próbówkę i sól kuchenną. Do próbówki wlewamy 2 cm3 stężonego kwasu azotowego i wrzucamy do niego drobny wiórek z badanego przedmiotu wykonanego z stopu, w którym ma być srebro. Podgrzewamy probówkę tak, aby zawartość nie wykipiała i po całkowitym roztworzeniu w kwasie azotowym wiórka stopu studzimy go. Kolor zawartości próbówki może przybrać niebieskie zabarwienie ze względu na obecność miedzi w stopie. Następnie wrzucamy do niego dosłownie 2 (dwa) kryształki soli kuchennej. Jeżeli w stopie jest srebro natychmiast strąci się biały serowaty osad chlorku srebra, który po jakimś czasie ciemnieje na wskutek światła. Chlorek srebra jest substancją światłoczułą i światło redukuje go srebra metalicznego i z tego powodu ciemnieje po jego wpływem. Jest to charakterystyczna reakcja dla srebra, inne azotany metali nie dają takiej reakcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
wyroby z cyny i cynkalu tez zostawiaja ciemny slad po zarysowaniu
1.Srebro jest niemagnetyczne
2.ma wiekszy ciezar od cyny i mniejszy od ołowiu
3.Mozna sprawdzic za pomoca odczynnika (dostepny na allegro)
4.idz do bylejakiego złotnika co skupuje srebro i zagraj wariata ze chcesz sprzedac albo popros o identyfikacje co to jest (moze bedzie fajana laseczka u złotnika to wzrok nacieszysz:)
5.zastosuj sposób Bela ) nie praktykowałem ale jest to najprostsza metoda domowa
w mieszaniny chemikaliów sie nie baw chyba ze masz darmowy dostep do nich ale najprostszy i najtanszy sposób to pojsc do złotnika pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie