Skocz do zawartości

Bitwa pod Pątnowem (Panten) koło Legnicy


Sereklegnica

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem, że chodzi o bitwę z 1760 r., znaną szerzej jako bitwę pod Legnicą (w niemieckiej literaturze Schlacht von Liegnitz")? Obawiam się, że pole walki może być przeryte - po pierwsze to duuuuuża bitwa (pod względem liczby zaangażowanych wojsk niewiele ustępuje Strzegomiowi-Dobromierzowi), po drugie - została opisana dość szczegółowo po polsku (artykuł Piotra Pregiela). Oczywiście nie znaczy to, że szukać tam nie warto, ale- jak juz parokrotnie wspominałem - ja preferuję mniejsze pola bitew z tego okresu :-)

Pozdrowienia
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legnica i najbliższa okolica ma szczęście" do dużych bitew, których stoczono od średniowiecza po współczesność co najmniej trzy :-)
Co do literatury... Istnieje dokładny opis bitwy pod Lipcami (oczywiście po niemiecku), jak również znam namiary na publikacje, gdzie można znaleźć informacje o mniejszych potyczkach z okresu XVIII-wiecznych wojen śląskich. Nie zamierzam jednak dzielić się tymi informacjami z nikim, chyba że w zamian sam coś uzyskam
(na takiej zasadzie jeżdżę ze znajomym na wykopki - on udostępnia samochód i pożycza mi wykrywacz, a ja zdobywam informacje). Powód jest prosty. Znalezienie tych publikacji, dotarcie do zawartych w nich informacji i tłumaczenie ich z niemieckiego na polski to bardzo czasochłonna zabawa", a czas to dziś towar deficytowy. Nie chcę więc zgrywać ważniaka (co to ja nie wiem"), ale to forum nauczyło mnie cenić posiadane przeze mnie wiadomości o miejscach starć, bo już raz pewien osobnik nadużył mojej dobroci.
Mogę Ci tylko powiedzieć, że bitwa pod Lipcami została stoczona 13 V 1634 r. Z jednej strony stanęły do niej oodziały saskie (8 regimentów kawalerii i 5 piechoty) pod dowództwem feldmarszałka Hansa Georga von Arnima, z drugiej oddziały cesarskie pod dowództwem Jeronima von Colloreda w sile 13 regimentów jazdy i 3 piechoty. Bitwa zakończyła się kleską oddziałów cesarskich. Colloredo stracił pod Lipcami całą artylerię i piechotę. Nie była to zresztą jedyna bitwa, jaką stoczono na Śląsku podczas wojny trzydziestoletniej. W innej, stoczonej rok wcześniej, sam Wallenstein zmiótł z powierzchni ziemi korpus szwedzko-brandenburski.
Zachęcam do badań nad historią we własnym zakresie.


Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem dzisiaj trochę pod Pątnowem (Nie długo bo odłamała mi się cewka), znalazłem miejsce którego nikt nie ruszał, nie ma tam żadnych dołków.
Znalazłem 6 kul muszkietowych i jedną armatnią (nie wiem ile funtów ale wielkość koło 4-5 cm).
Tak marnie pewnie dla tego że szukałem między pozycjami wojsk, w miejscu gdzie za wiele się nie działo (Nie miałem ze sobą mapy i nawet nie planowałem tego wyjazdu).
Leuthen, Ty jesteś chyba doświadczony jeśli chodzi o XVIII wieczne bitwy, więc może zdradzisz co można na takich pobojowiskach znaleźć? Rozumiem amunicja, monety ale coś jeszcze? Bo broń jak rozumiem z pola bitwy raczej zabierali...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kula armatnia" to najprawdopodobniej kula z kartacza (kartacz to pocisk złożony z dużej liczby małych żelaznych kul do rażenia celów żywych na krótki dystans). Skoro ma tylko 4-5 cm (średnicy, obwodu?), to jest to trochę za mało nawet jak na armatę 3-funtową (mniejszych kalibrów od tego nie znam), bo ta miała kaliber 73 mm.
Nie mam dużego doświadczenia w poszukiwaniach na polach bitew XVIII w. (byłem tylko na 2 wyprawach), ale poza kulami armatnimi, kulkami muszkietowymi i monetami można znaleźć na pewno te metalowe przedmioty, które nosili przy sobie żołnierze i oficerowie - m.in. plomby od rozkazów, klamry od pasów, guziki etc. , jak również osobiste drobiazgi (choćby krzyżyki noszone na szyi). Sądzę, że na broń można się jednak natknąć (bagnety, szable - po muszkietach czy raczej prawidłowo mówiąc - fuzjach - niewiele zostało), choć to prawdziwy fart.

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Witam, bardzo byłabym wdzięczna za udzielenie wszelkich informacji, jakie Państwo posiadają nt. Bitwy pod Pątnowem. Przyznam, iż jestem laikiem w tej dziedzinie,czyli historii, baaa kiedyś nawet ignorantką( aż mi wstyd;) Jednak z racji pomieszkiwania w Pątnowie, fajnie jest wiedzieć coś na temat historii miejscowości, z której pochodzę - wypadałoby;) Dotarłam jedynie do dr Piotra Pregiela i od Niego mam tylko informacje, a jednak czuje niedosyt... Proszę o pomoc, z góry dziękuję w imieniu swoim oraz mieszkańców, Kasia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dziękuję serdecznie za zaprosenie ale niestety nie widziałam tego zaproszenia..ech..a szkoda, ale następnym razem na pewno skorzystam!Co do miejsc do eksploatacji to niestety Oto mój e- mail: kasiek1981.09.18@wp.pl,ewentualnie gg:6530333,z góry dziękuję:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem pod Pątnowem zupełnie przypadkiem, szukałem na lewym szkrzydle Pruskim, gdzie walki były mniej zacięte, bo za blisko zabudowań nie chciałem podchodzić - w centrum jest rezerwat przyrody więc trzymałem sie z daleka.

Rezultat 1h szukania: kilka kulek ołowianych, jedna kula granitowa, co do której mam podejrzenia, że posłużyła za zastępczy pocisk kartaczowy, trochę łusek II WW, guziki bez numerów, guzik radziecki i na deser miniatura medalu pruskiego za wojnę przeciw Francji 1871 - ktoś miał pecha i coś wykopał, pozostawiając w kupce ziemi tę właśnie miniaturkę - dlatego warto sprawdzać dołki po innych (przy okazji je zakopując...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie