Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

grooby

Polskie Panzer IV

Recommended Posts

Witam!
W literaturze spotkałem się ze stwierdzeniem, że Polacy używali bojowo zdobycznych niemieckich PzKpfw IV.Niestety nie mogę znależć zdjęć(oprócz jednego w monografii PzIV,pana Ledwocha,wyd.militaria) tych czołgów w polskich barwach.Zwracam się,więc z prośbą do szanownych kolegów, o udostępnienie, jężeli takowe mają, lub potrafią powiedzieć gdzie możnaby je znaleźć.
Czołgi miały być używane w 2 Brygadzie pancernej II Korpusu we Włoszech,najprawdopodobniej po bitwie o Monte Cassino (Piedmonte), i jeszcze mniej pewne że w 6 pułku czołgów.
Rafał

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wozy bojowe LWP" J.Magnuski. wyd.MON w-wa 1985.
sprzęt zdobyczny był używany także w LWP, o tym w jednym z rozdziałów powyższej książki. PzKpfw.IV służył w 5 dywizjonie artylerii samobieżnej 6 DP. Używane były także: sturmgeschutz, SdKfz.251, 250, Hetzer.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To z tego co pamiętam klatka z filmu - niestety to jedyna znane zdjęcie jakie do tej pory wyszło tego czołgu - mogą być ewentualnie tylko inne warianty tej sekwencji dostępne. Moment wykonanie też jest nieznany i wcale nie koniecznie jest to zdjęcie z okresu wojny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam

Piszę na tym forum mając nadzieję że ktoś z Was jeszcze na niego zagląda, ponieważ wygląda na to że znacie Szanowni Forumowicze historię Bohdana Tymienieckiego.
Otóż moja córka w szkole na lekcji dostaje do rozwiązania różne zagadki ( oczywiście za ,,6'') i tym razem pytanie jest o zwierzę które było związane z 6 Pułkiem Pancernym Dzieci Lwowskich i rzekomo jeździło również w czołgu niczym ,,Szarik''.
Z góry dziękuję za podpowiedź.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information