Jump to content
Sign in to follow this  
krzysiek

Transportery w Wehrmachcie w 1939 roku

Recommended Posts

Przykład dwuzdaniowej, mało precyzyjnej informacji:
Sdkfz 10 i 11 były bazą do opracowania transporterów opancerzonych: mniejszego Sdkfz 250, i większego Sdkfz 251. We wrześniu kilka pierwszych egzemplarzy seryjnych drugiego z nich przeszło swój chrzest bojowy."
/s.32 Dariusz Jędrzejewski, Zbigniew Lalak Niemiecka broń pancerna 1939-1945", Warszawa 1994/.
Niestety, nie mam dostępu obecnie do poniżej podanych pozycji, a tam jest na pewno sporo informacji o użyciu sdkfz 251 we wrześniu 1939 w konkretnych dywizjach pancernych:
Sdkfz 251 część 1/nr 215/ Janusz Ledwoch (wyd. Militaria)
Sdkfz 251 część 2/nr 224/ Janusz Ledwoch (wyd. Militaria)

Ok, może niepotrzebnie założyłem nowy wątek :) Sam pytałem o to kiedyś i widzę, że zdjęcie, które wstawiłeś jest też obecne.

Może ktoś dogrzebał się czegoś więcej na temat transporterów? Myślę, przede wszystkim o dokumentach?

Głównie chodzi mi o 251/1 czyli w normalnej wersji dla strzelców.

Pozdrawiam
Krzysiek

Reasumując, wszystkiego mamy te 4 zdjęcia?

Z tego jedno jest z całą pewnością bojowe, przy czym dotyczy 251/6, a trzy dotyczą tej samej jednostki 3 kompanii jednego z pułków. Czy możliwe jest, że zdjęcia te wykonano już po wrześniu? Kiedy zmieniono oznaczenia broni pancernej WH?

Pozdrawiam
Krzysiek

Jeszcze jeno się objawiło w międzyczasie. Oceniając po pogodzie pochodzi z sierpnia-września. Co ciekawe i rzadkie wygląda jakby pojazd miał rzadko widywany regulaminowy kamuflaż ciemno szary-ciemno brązowy ?!

Czy ze zdejcia, drugie powyzej, da sie zrobic zblizenie na napisy na scianie? Wyglada ze faktycznie sa po polsku.

No dobra, odszczekuję. :)

Prosiłbym o wstawianie ewentualnych zdjęć transporterów do tego wątku.

Na zdjęciu 2007-08-08 10:11:00 transporter ma oznaczenia sztabu korpusu zmotoryzowanego?

Pozdrawiam
Krzysiek

Witam.
Mam pytanie. Kupiłem ostatnio model Sdkfz 251 Ausf A
Zamierzam zmontować pojazd z okresu Kampanii Wrześniowej.
W instrukcji podano iż wnętrze pojazdu malowane było na kolor German Grey tak jak cały pojazd na zewnątrz.
Jednak z literatury którą posiadam wynika że pojazdy wczesnej wersji tzn. A i B malowano wewnątrz na biało lub na kolor kremowy. Proszę o pomoc w ustaleniu jak było faktycznie. Podobno Heinz Guderian używał Sdkfz 251 Ausf A
wyposażonego w radiostację jako ruchomego środka dowodzenia
w okresie Kampanii Wrześniowej. Czytałem jego wspomnienia
i nie znalazłem najmniejszej wzmianki o tym. Czy ktoś zetknął się może z tym faktem. Za wszelkie informacje z góry dziękuję.
rafald15

Koledzy, piękne zdjęcia!

1. w sprawie ilości pojazdów; w niemieckich dyw. panc, w transportery piechoty była wyposażona tylko jedna kompania grenadierów, w pierwszym batalionie pierwszego pułku. Pozostałe kompanie były zmotoryzowane.
Przynajmniej tak miało być. Czas wojenny jednakże potrafił modyfikować etaty.

2. malowanie wnetrza. Wszystkie pojazdy z otwartym przedziałem bojowym lub transportowym były malowane jednolicie. Transportery i otwarte działa pancerne miały wnetrze malowane na szaro, a od wiosny 43 na żółto (musztarda). Tak zakładało rozporządzenie d-ctwa.
Wszystkie pojazdy zamkniete, czołgi, działa panc, sam. panc. wnętrza miały malowane na biało (kremowo). Wiadomo, w celu rozjaśnienia wnętrza.
Szary transporter z widocznym białym wnętrzem byłby łatwym celem dla lotnictwa.

Jeszcze dwie sprawy.
-na zdjeciach koszarowych, transportery noszą oznaczenia kompanii zmotoryzowanej kołowej, a nie półgąsienicowej, cyfra 3" może byc n-rem plutonu.

-plamy kamuflażu; transportery półgąsienicowe, jako nowy rodzaj broni mogły być traktowane trochę eksperymentalnie, stąd i malowanie maskujace. Najprawdopodobniejsze kolory, to obowiązujące w latach 30-tych, zielony i brązowy na szarym tle.

Trzeba pamietac ze Steiner opisuje organizacje z pozniejszego okresu. W 1939 transporterow w Dywizjach Panc bylo kilka-kilkanascie razem wzietych, organizacja 2-pulkowa i grenadierzy jeszcze nie zaistniali (D Panc mialy brygady piechoty a [strzelam z pamieci] 2 baony piechoty zmotoryzowanej + baon motocyklistow). Zapewne dlatego oznakowanie taktyczne bylo kompanii zmotoryzowanych do ktorych te transportery nalezaly.