Skocz do zawartości

Bitwa powietrzna nad Radzyminem-1939 rok


1AIR1

Rekomendowane odpowiedzi

Temat został zasygnalizowany Burmistrzowi Radzymina.
Dokonał tego jeden z weteranów II wojny światowej mieszkający w obecnej chwili w okolicach.Uczynił to po uzyskaniu informacji od Nas.
Jaki będzie tego efekt, zobaczymy....
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Mam jeszcze jeden trop. W 1989 roku we wrześniu w Węgrowie miały miejsce duże uroczystości upamiętniające wkład zbrojny ziemi węgrowskiej w działania wojenne we wrześniu 1939 roku. Na północ od tej miejscowości stacjonował wówczas XV dyon bombowy, i część tych uroczystości była poświęcona właśnie działaniom tej jednostki. Może zachowały się z tego okresu jakieś okolicznościowe publikacje? Może coś wiedzą w Towarzystwie Miłośników Ziemi Węgrowskiej" ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pzl

Aktualnie jestem po za domem ale mam informację że przyszedł list z THE POLISH INSTITUTE and SIKORSKI MUSEUM.

Jestem bardzo ciekawy co przysłali...
Myślę że w Niedzielę zagłębie się w lekturę tych informacji.
No i oczywiście dam info na Forum.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przejrzałem materiał który dostałem z THE POLISH INSTITUTE
and SIKORSKI MUSEUM.

I oto jego najważniejsze fragmenty dotyczące tej sprawy:

Pierwszy dokument:

Fakty,spostrzeżenia i uwagi dotyczące przygotowań i działań wojennych na podstawie instrukcji M.S.Wojsk.
L.dz.310-145/39 z dnia 29.X.39 rok.
Dokument opatrzony jest notatką Odpis wykonany w Londynie
w styczniu 1942 roku.L.dz.1765/39
Numer w Museum Sikorskiego-Lotnictwo.A.II.23/1b3

Raport został sporządzony przez Kpt.obs.Dukszto Władysław w Salon (Francja) 24.XI.1939 roku.

Wybrana treść dotycząca zdarzenia:
cytat:
..."W dn.7.IX. z rozkazu d-cy dyonu został wysłany klucz Łosi" przez mego zastępcę w mojej nieobecności na bombardowanie nieprzyjacielskich czołgów na zachód od Łodzi.Na wysokości Wołomin-Radzymin klucz Łosi" został napadnięty przez 12 samolotów myśliwskich npla Messerschmidt",na skutek czego cały klucz zaginął,a mianowicie 2 samoloty Łoś" zostały zestrzelone-spalone,trzeci samolot natomiast wg oświadczeń personelu 41.eskadry zdołał uniknąć walki i odleciał w nieznanym kierunku.Do końca wojny nie było żadnej wiadomości o stanie samolotu i załogi....koniec cytatu.

A więc twierdzenie o tym że te trzy załogi wracały z bombardowania RÓŻANA-niestety ale trzeba między bajki włożyć.I moja propozycja...od razu poprawiać informacje na stronach internetowych na ten temat bo błędnych informacji już sporo widziałem.Podstawa to nie dezinformować.
Także zgadza się to że, ta trzecia załoga która została określona na liście strat jako zaginiona rzeczywiście odleciałą z rejonu walki.

Drugi dokument:

Oświadczenie Kpt.obs.Chrzanowski W.
b.d-ca 41 esk.Liniowej
napisane w Blackpool dn 11-7-1941 roku
numer w Sikorski Museum Lotnictwo.A.II.23/1b11
Cytat z oświadczenia:..."
W dniu 6 lub 7.IX.39 (wszystkie fakty i opisy wskazują na 7.IX.39)w godzinach popołudniowych będąc na lotnisku Zielonka(k/Rembertowa) byłem świadkiem jak samoloty niemieckie po zbombardowaniu Warszawy zestrzeliły dwa samoloty polskie Łoś".
Samoloty nieprzyjacielskie w dość dużej ilości krążyły na różnych wysokościach w szykach rozproszonych.Samoloty typu JU 87,DO 215 i Me 109.Część tych samolotów zatakowała,z przodu,zgóry i z małej odległości napotkany klucz Łosi a 3 samoloty.
Walka trwała parę sekund na wysokości 1500 do 2000 metrów.
Widziałem palące się dwa Łosie i jeden samolot nieprzyjaciela,oraz zauważyłem trzech lotników wyskakujących na spadochronach.Jeden z nich por.Maślanka został przezemnie odnaleziony,opatrzony przez lekarza 41 esk.drugi pchor.pilot ciężko poparzony zabrany został przez samochód cywilny i odwieziony do szpitala.
Trzeciego,prawdopodobnie lotnika niemieckiego nieodnaleziono.
Według mego zdania klucz "Łosi lecący na wysokości 1500 do 2000 metrów został całkowicie zaskoczony.Tylko jeden samolot "Łoś oderwał się od klucza po zaatakowaniu przez niemców i oddalił się w kierunku północno zachodnim."...koniec cytatu.

Reasumując:
Widać że zginęły trzy załogi.Jedna oddaliła się z miejsca walki.
No i zdaje się że pod Radzyminem leżą dwa Łosie" i jeden Messerschmitt.tylko pytanie 109 czy 110?
No cóż może kolega michałł ma bardziej szczegółowe informacje na temat upadku tych samolotów.
Nasi piloci czekają na pochówek.

Pozdrawiam

P.S.
Tekst cytatów przepisałem tak jak brzmią w wersji oryginalnej.
Materiał który dostałem jest obszerniejszy i dotyczy także problemów mobilizacji we Wrześniu 1939 roku.Ale to może w innym poście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświadczenie Kpt.obs.Chrzanowski W. b.d-ca 41 esk.Liniowej pokrywa się z relacją por. Maślanki /3 lotników, Maślanka widział w oddali dwa spadochrony, potwierdza też informacje o uciekającym lotniku na ziemi/.

Z 3 zestrzeleń P 37 potwierdzone są tylko 2. Co się stało z trzecim samolotem lecącym na północny zachód czyli w kierunku Legionowo-Zakroczym?

Polscy piloci mieli spore trudności z identyfikacją Me 110, które często pomyłkowo określali jako bombowce.. Jednak jak można pomylić maszynę jednosilnikową z dwusilnikową? Może w tym rejonie były dwie jednostki myśliwskie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Dobson1
Znam tą pozycję i mam ją w swojej bibliotece.
Niestety właśnie Pan Jerzy Pawlak powołuje się na źródła ogólnie znane i dostępne.
Nam potzrebne są informacje od świadków którzy jeszcze ewentualnie żyją lub poszukiwaczy którzy natrafili(być może) na miejsca upadku samolotów.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak i jeszcze jedno...
Strona 194 dotyczy 13 Eskadry Obserwacyjnej zaopatrzonej w samoloty RWD-14 Czapla oraz dwa RWD-8.
A co ma to wspólnego z 216 Eskadrą bombową i jej lotem nad Radzymin w dniu 7.IX.1939 na samolotach PZL P-37B Łoś"?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które wydanie tej ksiązki posiada kolega 1AIR1? Ja II, wydane przez Wydawnictwo komunikacji i Łączności, rok 1991 i na stronie 194 na 100% znajduje się opis omawianej przez nas potyczki powietrznej. Mam tą książkę własnie przed sobą i nie ma mowy o pomyłce.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
W takim razie, także uprzejma prośba o ewentualne powiadomienie Burmistrza miasta Radzymin, o odnalezieniu miejsca upadku Łosia".Na pewno znajdują się tam jeszcze Polscy piloci.
Podaję kontakt mailowy do Burmistrza:

umiq@radzymin.pl

i drugi

inforad@radzymin.pl
pzdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...
Dowolny opis operacji Łosi" w dniu 07.09. w książce Brygada Bombowa kurs bojowy, Jerzego Pawlaka i Waleriana Nowakowskiego, pozostaje w sprzeczności z meldunkami, relacjami i kronikami wojennymi jednostek( dokumenty IHS,lotA.II.23/1a, 6-7-8;A.II.23/1b 3;kroniki A.II.23/1c, 1,5-6,10; Dzienniki lotów Bernasa ) w następujących punktach:1) klucz 16 eskadry i dwa klucze 17 eskadry nie startowały razem rano(str.123-4), lecz każdy oddzielnie o różnych porach dnia; 2)start jednego z kluczy 17 eskadry autorzy policzyli podwójnie( rano i po południu- błąd wypływający z punktu 1);3)wszystkie dostępne żródła podają ,że Dukszto zestrzelił HE 111- autorzy nie wiadomo dlaczego, przypisali mu Messerschmitta(str.124);4)klucz 16 eskadryleciał po południu na bombardowanie rejonu ŁÓDŻ-PIOTRKÓW a nie różan( cel pomylono z celem dla klucza 17 eskadry-str 125).

* J.B.Cynk Samolot Bombowy PZL P-37 ŁOŚ WKŁ str.160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie