Skocz do zawartości

rosyjskie odznaczenia z wykopków


HERWOLF

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 131
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Nr 3

Odznaka z serii wzorowy.
“Отличный миномётчик” - Wzorowy grenadier, jak widzimy na odznace, obsługiwał granatnik.
Odznaka ustanowiona dekretem Prezydium rady Najwyższej ZSRR w 1942 r. wraz z innymi odznakami „Гвардия” Gwardii, „Снайпер” – Snajper, „Отличный пулемётчик” Wzorowy strzelec karabinu maszynowego, „Отличный торпедист” – Wzorowy torpedysta, „Отличный артиллерист” – Wzorowy artlerzysta, „Отличный танкист” – Wzorowy czołgista, „Отличный подводник” – Wzorowy podwodniak.

http://awards-su.com/index/zn/minomet/ru/minomet.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nr 6
Odznaka “Отличный пулемётчик” – Wzorowy strzelec karabinu maszynowego
Ustanowiony jak odznaka nr 3 i podobnie nagradzano nią szeregowych i podoficerów Armii Czerwonej
http://awards-su.com/index/zn/pulemetchik/ru/pulemetchik.htm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nr 4
Medal „За одвагу” - Za odwagę, ustanowiony dekretem Prezydium rady Najwyższej ZSRR 17 sierpnia 1938 r. Do początku 1992 odznaczono ponad 4,5 miliona osób.

Medal miał dwie wersje:
http://nagrada-info.narod.ru/medotvaga.html

Na medalu artysta uwiecznił czołg. Czy specjaliści mogą powiedzieć co to za trzylufowy smok?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nr. 5 i 7
Odznaczenie „Гвардия” – Gwardia, ustanowione 21 maja 1943 r. dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR dla żołnierzy służących w oddziałach noszących miano gwardyjskich. Projekt artysty S. I . Dmitriewa.
Znak gwardii umieszczano również na sztandarach i sprzęcie bojowym (czołgi) jednostek gwardyjskich . Znak gwardii armii był w dębowym wianku, znak gwardii korpusu bez wianka.

http://my.elvisti.com/bor/Gvardia.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest prawdą że przez rosyjski bałagan nie można zidentyfikować do kogo należał wykopany medal. Problem polega na tym że w przypadku natrafienia na szczątki żołnierza z medalem należy powiadomić również stronę rosyjską (ambasadę). Oglądałem takie przypadki (medal + szczątki) na rosyjskich odpowiednikach ODKRYWCY. Więc dla czego to nie miało by się sprawdzić w naszym wypadku? Wykopki odznaczeń jak wszyscy wiedzą są dosyć charakterystyczne. Kilkakrotnie apelowałem w ALLEGRO ( w swojej naiwności) o podanie miejsca znalezienia - pochówku. Kamień w wodę. Szkoda że tak się dzieje ponieważ odebrano ostatnią możliwość nadania tożsamości żołnierzowi. Ogromna ilość ludzi w Rosji poszukuje swoich poległych. Ktoś kto przegląda te rosyjskie strony to wie o tych apelach.
Tytułem przypomnienia:
# RKKA - pierwotna nazwa Armi Czerwonej to skrót od Raboczo Kriestianskaja Krasnaja Armia czyli Robotniczo-Chłopska Armia Czerwona. Z tąd te gwiazdki z pługiem i młotem. Mam taką znalezioną i pamiętam jak się cieszyłem ze znaleziska. Pierwszy raz natomiast widzę odznakę skoczka spadochronowego z wykopków - dla mnie bomba. Jakoś nie przypominam sobie na znanych mi fotografiach tę odznakę na mundurach II wojennych może ktoś to ma? Ciekawe są odznaki gwardyjskie w całości. Te wojenne mają zazwyczaj rozbitą emalię na gwieździe. Na nie jednym kamieniu pozostała cząstka emali. To tyle. Będę się na forum pokazywał częściej gdy będzie mowa o Armii Czerwonej i LWP 43-45 bo to są mi najbliższe tematy.
pozdrawiam
PS.
Chciałem ustalić właścicieli paru orderów VM i jakoś mi się nie udało ( są przecież numerowane). W miarę kompletny spis nazwisk też nie wpadł w oko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nr 1
Pierwsza oznaka spadochronowa ustanowiona 12 lutego 1931 przez Radę Centralną Osoawiachima (Осоавиахим).
Осоавиахим istniał do 1941, odznaka zdecydowanie przedwojenna". Przedwojenna" oczywiście dla ZSRR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Oto moje czerwonoarmijne znaleziska. Odznaka medyczna i Order Czerwonej Gwiazdy w srebrze. Przy trafieniu tej drugiej, obok wyszedł szturm pancerny, fenisie i resztki umundurowania niemieckiego żołnierza, stąd przypuszczenie, że gwiazdka była zdobyczna.
Pozdrawiam
Vercyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Niezłe trafienia Vercyn-gratuluję. Swoją drogą ciekaw jestem czy order i odznaka należały do jednego człowieka. Gdyby tak było to tragedia sanitariusza na polu walki lub innych okolicznościach . Czy order był tak zmasakrowany w oryginale" czy też pod łopatą" dostał. Jaki numer ma order?
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie