Skocz do zawartości

Zdjęcia armaty plot. 75 mm St.


TomekSz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 155
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
Cześć

Czy wiecie może jak wyglądał pocisk do działa 75mm St ? Może ktoś ma jakieś wymiary ? zdjęcie ? szkic ? Buduję właśnie model 1/35 tej armaty (już całkiem zaawansowany+ciągnik PZInż 202) i chciałbym dołączyć do tego zestawu kilka pocisków.
Bardzo proszę o pomoc.
Czy pocisk mógł być zbliżony wyglądem do niemieckiego 75 mm ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Pocisk jest bardzo podobny do pocisku od 22/24 ma w innym miejscu rowek na którym jest zagnieciona łuska, pocisk ma 2 pierścienie, łuska jest identycznego kształtu jak od 1897 tyle że ma większą wysokość. Sam pocisk jest podobny do szklanki od szrapnela tyle ze ma stożkowy zapalnik.
Jeżeli coś to pomoże to mogę dać takie foto 22/24. Jak będziesz chciał to za jakiś czas całość powinna być do zobaczenia w MWP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Czy na podstawie zdjęć ciągników C4P holujących armatę 75 mm St można dojść ilu ludzi było w działonie ?
Załoga armaty to wg TBiU 7 ludzi, jeśli doliczyć 2 kierowców to 9. Na dwóch ciągnikach jest miejsce dla 14 ludzi. Czy wiadomo coś na temat rozmieszczenia obsługi na ciągnikach w działonie ?
Mam wrażenie, że na lepszych zdjęciach (Generał Kutrzeba" czy British Pathe) na C4P z przyczepą siedzi tylko 5 ludzi.
Przyczepa przy drugim C4P to przyczepa amunicyjna, czy na oprzyrządowanie celownicze ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja (jak dozyje, tyle czlowiek ma pomyslow :)) tez sie przymerzam do modelu tegoz tylko w skali 1/72 wiec mnie twoj projekt jaknajbardziej interesuje. Jest gdziesik zdjecie tego calego zestawu od gory na paradzie. Tyle ze - to co pokazuja na paradach to czesto guzik ma wspolnego z faktycznym polozeniem marszowym w polu: sadzano/mundurowano/wyposazano zolnierzy tak by to efektownie wygladalo. Potem tworza sie bajki w taki desen ze artyleria miala helmy wz31 albo ze sekcje rkm w kawalerii nosily lance itp.

Moze warto sprobowac inaczej i postarac sie odtworzyc obsluge od podstaw. 7 ludzi wydaje sie dosc prawdopodobne bo w zasadzie potrzeba nam tyle co do obslugi armaty 40mm minus przelicznikowego (o ile sie nie myle armaty byly centralnie kierowane i nie mialy na 'pokladzie' przelicznika). Ale tu sie zaczynaja schody bo na czyms musiala byc rozmieszczona obsluga aparatu centralnego i znajac owczesne realia, jest calkiem prawdopodobne ze byli upchani na ciagnikach baterii skoro bylo miejsce. Poniewaz ze zdjec by wynikalo ze na jedno dzialo przypadala jedna przyczepa wiec sadze ze sa to jaszcze, chociaz jest calkiem mozliwe ze przewozono na nich poza amunicja okablowanie dzialo-przelicznik.

Wyplywaja ostatnio na wierzch coraz czesciej, w CAWie i innych archiwach, tabele etatow i przynaleznosci materialowych mob narozniejszych typow jednostki. Moze interesujaca nas baterie 75mm plot tez kiedys zobaczymy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem etaty baterii plot 75mm nie wyplynely, bo bym o tym zasygnalizowal, w koncu takim sadysta nie jestem. Mialem tylko na mysli to ze odpisalem na straty wiedze o wielu szczegolach ale okazalo sie w ostatnich latach ze jednak sa, tylko trzeba szukac (lub odkryc takich co sa na piejscu i maja podobne zainteresowania) a czasem wogole przez przypadek natrafic.

Poszukiwania skierowalbym glownie na relacje, regulaminy i zdjecia z wrzesnia i cwiczen/manewrow, bo defilady jako zrodlo sa akurat najslabsze. O dziwo jak na to ze zdjec wrzesniowych jest na lekarstwo a armaty 75mm plot byly zadkie, jest calkiem sporo zdjec ciagnikow, niestety jak na zlosc zaparkowane bez zalog. Cos mi sie gzi ze z bibliotece filmow Pathe News jest przejazd plutonu dzial 75mm plot (z ktorego chyba sa wziete te zdjecia) ale czy duzo tam widac to inna sprawa.

Tym niemniej, swoje paradne, jak znajde to wrzuce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlustrowalem zdjecia dzial w polozeniu bojowym i doszlem do przekonania ze obsluga to 8 lub 9 ludzi (dzialonowy, celowniczy kierunku, celowniczy wysokosci, zamkowy, ladowniczy, wreczyciel (lub 2) i 2 amunicyjnych). Ze zdjec 'musztrowych' by wynikalo ze na pierwszym ciagniku jechalo 5 ludzi zalogi plus kierowca. W zasadzie nie jest wykluczone ze byl w zespole jeszcze (analogicznie do artylerii polowej) jaszczowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg „Sprawozdanie dotyczące obecnego stanu 75mm arm. plot. wz. 34 Starachowickich Zakładów”
z 30 stycznie 1936r. obsługa do 7 żołnierzy. Cz. II pkt 4: „ Do obsługi działa potrzebnych jest 6 ludzi bez działonowego, licząc w tym dwu wyręczycieli. Celowniczowie kierunku i podniesienia oraz nastawniczy przy strzelaniu siedzą na siodełkach. Reszta obsługi stoi. Dla wygody obsługi dodany został pomost.”
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
Jendrass!!!

A piórko w czapce uwidzieł? ;)))
I co Ty na to?
pzdr krzyhal

P.S.
Czyżby zaczątek koncypowania pelot. południowej flanki?
Czy po prostu nie było nikogo innego pod ręką?
A może taka świecka tradycja, coby piórkiem po oczach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie