Skocz do zawartości

Przełamanie lini odry przez armie czerwona ...


kat333

Rekomendowane odpowiedzi

witam ... interesuje sie wszystkim o przelamaniu lini odry w 1945 roku przez armie radziecka na opolszczyznie ... glownie interesuja mnie przyczolki - żelazna , goloczewice,mikolin (stoi tu pomnik wzniesiony ku pamieci czerwono armistow ... mialo zgina ich tu 40 tys ..ale wiez ze to Propaganada i zginelo ok 6-8 tys ... interesuje mnie wszysko zwiazane z ta sprawa .. troche juz wiem ale moze dowiem sie wiecej ;) ( moze jakis mapy, foty itd ) prosze o pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o Mikolin to ów pomnik stoi w miejscu forsowania Odry przez Armie Radziecką 23 I 1945 roku pododz.5 armi gwardii 1 Frontu Ukraińskiego rozpoczeły forsowanie Odry i uchwyciły przyczółek na jej lewym brzegu w rejonie Mikolina-Glczewic.W okresie 31 I - 4 II 1945r.siły 55 korp.21 armi rozszerzyły przyczółek aż po Grotków.W czasie tych walk poległo 425 żołnierzy A.R.Pamięć poległych uczcił jesienią 1945r.oddz.wojskowo-budowłany wznosząc pomnik przy udziale władz polskich. Jak widać nie tysiące lecz 425 poległych.Pozdro. Miro. PS. Tak podają żródła PRL.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jak już pisałem wyżej wojska radzieckie podeszły pod Grodków 4.II.1945r.Walki o miasto trwały dwa dni.Ostatecznie Grodków został wyzwolony 6.II.45r.przez oddz.33 korp.piechoty gwardii 5 armi gwardii,55korp.piechoty 21 armi,4 samodzielnego korp.pancernego gwardii i 31 samodzielnego korp.pancernego z 1 Frontu Ukraińzkiego. W walkach o miasto poległo ok.100 żołnierzy radz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam!
Bylem tam ostatnio w okolicach Mikolina ale w okolicy pomnika kompletnie brak jakich kolwiek sladow dzialan wojennych.
Zaczepil mnie gosc mieszkaniec tych okolic i pyta co ja tu szukam?a ja mu mowie ze chodzi mi o ta przeprawe a koles mowi ze przeprawa byla owszem ale po drogiej stronie mostu a nie gdzie stoi pomnik.
Takze wazne sa konkretne informacje a wlasnie o takie mi chodzilo z pytaniem o okolice Grodkowa czyli jak ten front radziecki sie przemieszczal docierajac do Grodkowa?
Dzieki za wszelka pomoc!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na Grodkowie, kolega wykopał niemieckiego genrerała, było podane to w TV5 (teraz lokalnym TV3), niestety w na tą chwilę już przekopane i przeryte - 15 lat kopania ze zdobytych informacji. Proponuję mniejsze i mniej znane starcia sił GER-RUS. Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraith, ja tak robię z wojnami śląskimi :-) A jak tam kopanko na podstawie monografii 269 Infanterie-Division? Tłumaczenie dalej leży na półce i czeka na lepsze czasy? :-)

Pozdrawiam
Leuthen

PS I tak nikomu nie powiem, gdzie walczyła ta dywizja - kto miał wiedzieć, wie :-)))))))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Leuthen, tłumaczenie odłożone na półkę, trochę zbyt ogólnie niestety, za dużo terenu do przeszukiwania byłoby;-( W sumie jak coś to można spróbować szukać na tej górce która ma tak tajemniczą nazwę:-) Teraz robiliśmy I-szą wojnę, w sumie wyssaliśmy drobnicę do końca, szkoda że nie odrasta;-( No i poza tym dzisiaj mykam do Irlandii więc zostawiamy 269 na przyszłe czasy ? Jak wrócę na dłużej dam znać i można by się wybrać na wyjazd. Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie