Jump to content
Sign in to follow this  
generał w.

13 Pułk Ułanów Wileńskich

Recommended Posts

Dyplom strzelecki z 14 lipca 1937 mojego dziadka. Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej, bo sam niechętnie opowiadał, a niestety już go nie wypytam.
Z tego co opowiadał to stacjonował w Nowej Wilejce, więc podejrzewam, że był w 13 pułku.
Opowiadał, że strzelał z CKM (pasuje do dyplomu), potem był dowódcą CKM.
Niestety nie wiem jak to potwierdzić, bo do tej pory nie namierzyłem obsad osobowych poszczególnych karabinów.
Może ktoś z miłośników podpowie albo wspomoże?
Będę wdzięczny.

Prawdopodobnie nie znajdziesz konkretnych informacji, odnośnie obsad osobowych poszczególnych maszynek". Wspomnienia Twojego Dziadka to sama w sobie Jego bezcenna informacja w niej zawarta, że był dowódcą Ciężkiego Karabinu Maszynowego. Zresztą umieściłeś w tym wątku niepodważalny argument na Jego słowa. Służył w szwadronie CKM pułku, być może pozostał w nim do wybuchu wojny, lub po wyjściu do cywila, został powołany w jego szeregi podczas sierpniowej mobilizacji.
Proponuję skontaktować się z Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie. Namiar znajdziesz bez problemu w necie. Być może w zachowały się dokumenty np. rozkazy pułkowe. Jako Bliski masz prawo poprosić o materiały o Dziadku, jeśli znajdują się w zasobach CAW-u.
Życzę Wytrwałości w poszukiwaniach, bowiem to niekiedy mozolna praca. Ale warto, naprawdę warto ;-)

Dzięki za podpowiedź. Spróbuję się z nimi skontaktować.
Teraz uwaga!
Przeglądałem zdjęcia wrzucone w wątku i nie chcę nic mówić na 100%, ale na 90% na zdjęciu, które wrzuciłeś 2016-11-30 13:44:25 z Allegro, jest mój dziadek. Ten w środku, wysoki.
Kapral Antoni Wydorski. Chyba nawet takie same zdjęcie przewinęło się gdzieś u nas w domu. Prosiłem bliskich o namierzenie, więc czekam na potwierdzenie. To było by coś! Może ktoś jeszcze namierzy swoich bliskich w ten sposób?

Z archiwum rodzinnego. Zdjęcie pamiątkowe, adnotacja na odwrocie: Fotografia z wycieczki w Wilnie przy murach zamku". Podejrzewam Basztę Giedymina.

Witam! Przegrzebałem rozkazy dzienne 13 Pułku, rocznik '36, '37, '38. Takie są dostępne w Archiwum. Szukałem oczywiście dziadka i wszystkiego o szkole CKM. Sama lektura to świetna sprawa! Fantastyczne źródło informacji, nawet jeśli pisane w formie rozkazów. Znalazłem informację, że 1.II.1937 roku została uruchomiona szkoła podoficerska C.K.M 3 Sam.Bryg.Kaw. przy 13 p.ułanów. Do szkoły zostali przydzieleni:..." i tutaj z nazwiska wymienieni żołnierze. Por. Pająk z 4 p.ułanów został wtedy komendantem szkoły. Byli w niej ułani z 4pu, 13pu i 23pu (jak kogoś interesuje mam nazwiska). Okazuje się, że mój dziadek jako elew trafił tam z .. 4 pu. Więc moja teoria, że służył w 13 upadła. 15 kwietnia 1937 roku szkoła brygadowa CKM odeszła do 3DKA i w tym mój dziadek. Poprosiłem już w Archiwum o dostęp do danych 4pu. Grzebię dalej :)