Skocz do zawartości
  • 0

kolejny herb na guziku PROSZĘ O POMOC !


rbl

Pytanie

Witam wszystkich
ostatnio wyskoczyło mi coś takiego jak na zdjęciu obok: ładny duzy guzik (3,2 cm) z herbem. prosze o pomoc. czyj to herb (jakaś krótka jego historia) może pieczętował się nim ktoś znany? z tyłu jest sygnatura warszawskiego producenta. znaleziony na południe od w-wy. guzik jest z mosiężnej postebrzanej blachy, wewnątrz ma chyba drewniany krążek. na leciutko, pionowo prążkowanej tarczy są trzy poprzeczne zwężające się ku dołowi belki, korona ma 9 wypustek z kuleczkami nad nią pół konia (osła, kozła, smoka ?) wyskakującago z wazy (muszli ?), nie wiem czy najszcześliwiej interpretuję poszczególne cześci herbu (wybaczcie laikowi). z tego co się doszukałem to takie poprzeczne trzy belki miał herb korczak", ale ta wersja którą widzałem to była sama tarcza, a z tego co wiem na rodzaj herbu mają wszystkie elementy te powyżej tarczy także.

z góry dziękuje wszystkim za pomoc (szczególnie Hakasowi i Krzychowi)

pozdrawiam Robal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Ze względu na rozmiary samej Rosji i prawo heraldyczne dotyczące nobilitacji każdego człowieka z wyższym wykształcniem. Herby często się powtarzają z małymi zmianami. Jak znajdę linka do rosyjskiej heraldyki to zamieszczę. Rozwalił mie po rewolucyjny bezład i brak dokumentacji. Oni to potrafią sprzątać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam na wstępie WIELKIE DZIĘKI chłopaki bo jak widzę zawsze mozna na was liczyć! dzięki Krzychu za widok herbu juz sobie go wydrukowałem. Hakas: specjalne podziekowania za historię herbu - super. ...a tą iloscią nazwisk przypisanych do herbu to się zdziwiłem, czy zawsze tak duzo rodzin pieczetowało si jednym harbem czy korczak" był pod tym względem wyjątkowy?

... i jeczcze pytanko czy możecie też tak ładnie ozgryźć" ten herb (fotka obok). z tyłu ma bicia warszwskiego producenta.

pozdr, robal

ps. pomyślałem że nie będę zakładał nowego wontku tylko bede przedłuzał ten, bo jakoś ostatnio sypnęło" mi ciekawymi guzikami i nie ma chyba sensu zakładać coraz to nowy i nowy temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze skojarzenie, to herb Puchała (obok na załączonym szkicu z Niesieckiego), tylko kształt tarczy inny. hakas tak a propo: czy kształt tarczy ma duże znaczenie przy roztrzyganiu herbu? przepraszam, ale ciągle się uczę:).
rbl, motyw z podkową występuje jeszcze w kilku herbach, między innymi herb Krzywda, ale ja stawiam na Puchała.
pozdrawiam. krzysiek.
ps. przepraszam, ale do dyskusji będe mógł się podłączyć dopiero jutro rano (wyjazd i brak dostępu do netu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, serdecznie. pozwole sobie wrócic do tematu herbu z ostatniego guzika. faktycznie na skanie niezbyt dobrze widac co jest nad podkową, ale w orginale widać wyraźnie że jest to dokładnie to samo, co zamiescił Krzychu na rycinie, więc jesli nie jest to puchała" to musi różnić sie czymś innym.

rozdrawiam wszystkich rob.

ps jak coś mi jeszcze wpadnie z zakresu heraldyki to sukcesywnie bede podrzucał do tego tematu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Krzychuna ! Ubiegłeś mnie tym razem. To napewno jest JASTRZĘBIEC układ figury heraldycznej na tarczy i klejnot hełmowy czyli jastrząb trzymający w szponie takową samą podkowę jak na tarczy.
Pozdrawiam Krzysztofie cieszę sie , że zaczynasz sobie radzić i to dobrze z herbami. Hakas

Ps. Woyta zamieść wieksze zdjęcia bo to utrudnia nam blazonowanie ( czytanie herbów) Pozdrawiam.
A ten herb na górze nad jastrzebcem to będzie herb łączony. Daj większe zdjęcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj RBL! Szeroka szabla ( pałasz) wystepuje w heraldyce wschodniej nie koniecznie bliskiej azji. Zwróć uwagę na formę rękojeści. Za cara było tak, że każdy oficer automatycznie był uszlachcany ale bez prawa dziedziczenia tytułu i herbu na dzieci. Podobnie było z absolwentami wyższych uczelni. Ten herb jest NOVUM NOBILITATE - czyli swierzy i dlatego ma taką formę. Już kiedyś się z podobnym spotkałem tylko nie miogę sobie przypomnieć. Wpisz w google heraldyka rosyjska lub heraldyka i poszukaj w linkach. Życzę miłej zabawy. Heraldyka wymaga czasu, czasu i jeszcze raz czasu.Pozdrawiam Hakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. a oto herb Nowina z herbarza Niesieckiego. co do ww. herbu to nadal upieram się przy Puchała. hakas oczekuje na informacje, co do kształtu tarczy. umieszczam jeszcze nazwiska rodzin posługujących się tym herbem: Berent, Chaszkowski, Chybiński, Ciwiński, Cywiński, Kot, Kotomierski, Kotomirski, Kotowski, Lipiański, Lutostański, Mysłkowski, Mystkowski, Pajowski, Poleski, Puchała, Puchłowski, Rogaszewski, Świniarski, Tyski, Wangier.
pozdrawiam. krzysiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie że mnie interesują inne sztuki tych guziczków. podeślij mi na priva skany, albo tylko swój tel. to się odezwę i podskoczę je zobaczyć. mój mail pojawia się jak się kliknie w bl"

pozdro czekam na kontakt !

rob.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są grabie w herbie GRABIE ale wideł to nie widziałem. CO do PUCHAŁY to ten krzuż jest jakiś rozklepany. Raczej nie stawiam na półtrój krzyż a na kżyż ćwiekowny lub kawalerski Krzysztofie co nie znaczy, że sie nie mogę się mylić. Cały czas piszę o herbie PUCHAŁA. Gdyby kolega zechciał amieścić większe zdjęcie to by nam pomogło. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! To polski herb KORCZAK - na czerwonym polu trzy srebrne belki a w klejnocie hełmowym czara z psem. Inne nazwy tego herbu to:Ciffus, Ciphus, Czara Karpie, Trzy Wręby, Wrębowie.
Korona 9 pałkowa - hrabiowska to już dużo mówi trzeba właścicieli szukać w śród hrabiów. Nazwiska , które zażywały herbu KORCZAK to:



Bałaban, Barzy, Bedlewicz, Biernacki, Biernawski, Bierzawski, Bohowityn, Boratyński, Branicki, Chańkowski, Chański, Chodorowski, Choiński, Chyczewski, Cuper, Czaryski, Czasza, Czerniejowski, Czupa, Czuryło, Daleszyński, Dąbkowski, Derewiński, Dermut, Derszniak, Deubel, Dobraczyński, Drogojewski, Drohojowski, Drzemalik, Drzewiński, Gliński, Gorajski, Hański, Hołoniewski, Hołowicki, Hornowski, Horodyjski, Hreczyna, Hyńko, Ilinicz, Jarkowski, Jarmoliński, Jeleński, Jesman, Jewłaszko, Kadłubiski, Komorowski, Konarzewski, Korbut, Korczakowski, Korczmiński, Korytyński, Kotowicz, Kozieradzki, Krężyłowski, Krukiewnicki, Krupski, Krzeczowski, Leszczyński, Lipski, Luszkowski, Łahodowski, Łaniewski, Łuszczewski, Łyszczewski, Malczycki, Michalewski, Mieleszko, Mleczko, Mogilnicki, Morochowski, Myszka, Newelski, Ostrowski, Ościsławski, Podhorodeński, Porwaniecki, Prochnicki, Pruchnicki, Rocimirski, Rynka, Sadłocha, Salomoński, Sampławski, Saporowski, Serebryski, Sielicki, Siennoski, Silicz, Silnicki, Skoruta, Sołomiński, Stawski, Strus, Sutkowski, Szczebiński, Szumlański, Śmiotanka, Świdło, Tamakowski, Tur, Ulczycki, Wasiczyński, Wasilkowski, Wasiutyński, Waszczyński, Wereszczyński, Wierzchnowski, Wołod, Wołodyjowski, Wytycz, Zahorowski, Zajęczyński, Zaranek, Ziółkowski, Żoratyński, Żórawiński.


Pozdrawiam Hakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to specjalnie dla ciebie rbl, w podzięce za uznanie. Legenda herbowa związana z herbem Korczak.

Wspomina przodka z tej familii historyk węgierski imieniem Zoarda, który natenczas, gdy Attyla z Detrychem z Werony zjechał się był pod Zewen, na rozkazanie Attyli wyjeżdżał przeciwko Detrychowi i wdzięcznie go przyjmował, mając przed pocztem chorągiew królewską. Potem od tegoż Attyli wysłany do Appulii i Kalabryi, wszystek ten kraj spustoszył aż do miast Regiona i Katona, które był zbudował on uczony Kato. Tego Zoarda przodek, jeszcze za pogaństwa, gdy przyszło po śmierci książęcia węgierskiego nowego pana obierać, że był w wielkiej u wszystkich wziętości tak dla dostatków i urodzenia znacznego, jako też dla spraw rycerskich, zapraszany był na tron węgierski. Wzbraniał się tego mąż roztropny, a chcąc się prędzej zbyć nacierających na siebie, innego im z familii Kaninów nastręczył na pana, na co gdy przyzwolili, stąd urosła fabuła, że Węgrowie psa sobie za pana obrali. Gdy się zaś Kaninos na państwie okrutnym dla poddanych uczynił, on go z państwa zrucił i z życia wyzuł. Po wtóre tedy za pana swego mieć go chcieli, ale i tu się wyłamał, na pamiątkę jednak, że Kanina tyrana zabił, psią głowę w czaszy na podobieństwo Kaninowej, jako ją ludziom prezentował, w herbie nadano; przydawszy trzy rzeki, nad którymi nieprzyjacioły królestwa tego nieraz porażał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! To może być Puchała ale nie do końca jest to pewne, ponieważ niez zbyt wyraźnie widać figurę nad podkowa. A co do tarszy to zależnie od mody zamieszczano. Podobno Kształt tarczy ma świadczyc o starości rodu i pochodzeniu. Jak będę miał chwile to napiszę coś więcej o kształcie tarczy. Proszę przypomnij mi Krzysztofie za dwa dni gdybym tego nie zamieścił, ponieważ mam narazie urwanie głowy. A nad herbem się zastanowię.Daję odpowiedz o liczbie nazwisk, mianowicie w polskiej heraldyce pod jednym herbem może być skupione wiele nazwisk często nawet z sobą nie zpokrewnionych i tak dla przykładu pod JASTRZĘBCEM jest około 250 nazwisk. Tak, że Korczak nie jest wyjątkiem. Chociaż występują także herby własne tak jak mój. Pozdrawiam Hakas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie