Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest Lucjan

 Wrocław-Widawa

Recommended Posts

Guest
Wiem że na rzece Widawa były umocnienia stałe, jako przedłużenie Lini Odry. W miejscu tym stała linia frontu do końca oblężenia. Czy pozostały jeszcze jakieś bunkry warte obejrzenia ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
z tego co wiem po wojnie była akcja wysadzania umocnień , zostały tylko jakieś resztki

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Drążę temat Widawy drugi rok jest sporo obiektów, jeżeli mówimy o tym samym rejonie.
Jest tu kilka ciekawostek do sprawdzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam. Ryjemy na Widawie już ok.3 lat a koleś jeszcze wcześniej. Ciekawe fanty czasem lubia wyskoczyć: np: wyciągnąłem w prowizorycznej ziemiance hałera M 16 ( W całkiem niezłym stanie w srodku był jeszcze fasunek)Dużo polskich łusek od Mausera z orzełkami _ ale to w jednym okopie - reszta niemieckie.Klamra aluminiowa HJ stan idealny z resztka paska_ kolo targnął.Itp.... Miejsce daje rade i jeszcze długo bedzie dawać. Dasz ziemia tym co tam beda ryć :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja, ja Weide-Linie! :-) A tak serio - ja się też trochę zajmuję linią Widawy - aczkolwiek nie chodzę tam z saperką i wykrywaczem, a siedzę z nosem w różnych papierzyskach po bibliotekach :-)
Walk tam praktycznie żadnych nie było (były na podejściach - np. na Zakrzowie) i przez większą część oblężenia było tam cicho i spokojnie (wskutek tego było to jedno z ulubionych miejsc do przekraczania własnych linii i oddawania się w ręce Rosjan). Obiekty fortyfikacyjne? W większości polowe (okopy), trochę drewnianych schronów (zaznaczone na mapce u Majewskiego między Krzyżanowicami a Biskupicami Widawskimi), trochę pól minowych. Obiekty stałe to w większości schrony bierne budowane przed I wojną światową, z reguły oddalone od Widawy o kilkadziesiąt-kilkaset metrów. Natknąłem się kiedyś na ciekawy opis przygotowań do obrony mostu na Widawie na osiedlu Widawa :-)

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań nad Widawą
Leuthen

PS Latem Widawa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam, nie jest tak źle:), jeszcze tego troche zostało, duży schron tuż przed wjazdem do Widawy ( jadąc od strony centrum, po prawej stronie), pieczarkarnia w nim kiedyś była, teraz stoi zamknięty,od cholery drutu kolczastego dookoła ale ciekawy, co do chodzenia po samym osiedlu to nawet bez wykrywacza na polnych drogach kapsle z browarów w Breslau,radze się przejść wałem wzdłuż rzeki Widawa, naprawde urkoliwe miejsca a i stare poniemieckie budynki (w różnym stanie) ciekawe do obejżenia.pozdrawiam liha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może ta mapka pomoże w jakiej orientacji rozmieszczenia bunkrów na lini Widawy. Jestem z Zakrzowa i walk tu jako takich nie było, tylko drobne potyczki. Natomiast ciągłą tajemnicą jest dla mnie, dlaczego las zakrzowski jak tak zasypany łuskami i niewypałami.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information