Skocz do zawartości

pontony polskich mostów


Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem na 100% pewien ale wydaje mi sie ze to nie CKS tylko LKS. Uzasadnienie - cienkie kola i ksztalt opon; dwu-konny zaprzag (dlatego poprosilem o cale zdjecie :)- w CKSie 4-konny); siedzenie woznicy typowe dla LKS z dodanymi siedzeniami po bokach (w CKS-ie chyba byla lawka na cala szerokosc wozu). Wydaje mi sie na oko (choc to ryzykowne) ze ten caly jest wozem z dlugim podwoziem. Jezeli tak to jest to woz belkowy. Ten zdemolowany mogl byc wozem pontonowym (jakby byl belkowy to by chyba wiecej zostalo na miejscu belek) - leciutkie pontony to by eksplozja tej mocy rozwiala na odleglosc. Ale to juz czyste dumania. W kazdym razie jezeli powyzsza opinia jest uzasadniona to powinny byc pozostalosci plutonu mostowego, dywizyjnego baonu saperow (typ II lub IIa).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 333
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Poznaje po ksztalcie, szczegolach konstrukcji i rozmiarze. Bardzo charakterystyczne jest to ze wchodza jeden w drugi -normalnie na jeden woz po cztery. Ponton jest wykonany ze sklejki bakelitowej ze stalowymi okuciami i zaczepami. Bodajze na Allegro niedawno byl taki ponton na sprzedaz w stanie dosc smutnym. Jedyna zaleta tego byla taka ze pozbawiony zupelnie farby, latwo bylo rozpoznac elementy drewniane of stalowych. Zreszta interesuja mnie wszelkie pontony bo zdjec jest malo!

W uzyciu saperow WP w 1939 byly tylko 3 typy pontonow: drewniany do mostu 4-7 tonn (o ktorym obecnie mowa) i stalowe do mostu Birago 5-8 tonn (18/8 i 17/8 powyzej) (nb skladajace sie z 2 odmiennych ksztaltem elementow koncowego i srodkowego) i do mostu 16 tonnowego CMPS (9/8 powyzej). Poniewaz roznia sie bardzo ksztaltem i rozmiarem chyba dosc latwo je rozroznic. Ze wzgledu na podobienstwo ksztaltu, najlatwiej chyba pomylic ponton CMPS ze stalowa lodzia saperska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zjecie jest cudowne - to sa stalowe pontony Birago do mostu 5-8 ton na samochodach Ursus baonu saperow zmotoryzowanych. Na pewniaka taki uklad mial do wojny baon w 10BK, jak bylo w WBP-M nie mam zupelnej pewnosci, najprawdopodobniej jednak takim samym lub podobnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie