Skocz do zawartości

Ładownice i torby do rkm wz. 1928


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 335
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
hmmm jednak nie sprawdzę - pomyliłem Podręcznik Drużynowego" 1938 z podręcznikiem dowódcy plutonu" :( ... ale a zicekawostek np. w Regulaminie Kawalerii cz.1 tom II" 1938 wszędzie gdzie pojawia sie coś o rkm wz.28 jest mowa o ładownicach" nie spotkałem nic o torbach stąd moje zdziwienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykładowo:

w.w. regulamin kawalerii -> str. 73

(...)szeregowcy sekcji rkm wykonują następujące czynności: dowódca i amunicyjni wkładają magazynki do ładownic a luźną amunicję do skrzynek amunicyjnych..."

amunicyjnie nosili tylko piątki" i tu akurat się zwię je ładownicami ... może te pojęcia występowały zamiennie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzednia to odpowiedz na pierwszy post. Amunicyjny w kawalerii nosil ladownice do rkm dokladnie takie same jak wszyscy inni w sekcji tzn na pasie i to do tego albo odmienne od piechoty lub tylko czesciowo zapelnione (ie 4 magazynki zamiast 6) - spawdz instrukcja noszenia pakowania i troczenia czy jak jej, nie mam pod reka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie bo w sumie nie wiadomo - czy ktoś dysponuje jakimiś przepisami które definiują wyposażenie sekcji/obsługi rkm w piechocie i kawalerii w 1938/39 roku ? Wiele już sie nad tym zasnataiwlaismy z kolegami i nie ma jakiegoś jednolitego wniosku ...

wychodziliśmy zazwyczaj że w piechocie obsługa rkm miała tak podzielony sprzęt dodatkowy:
dowódca: nic (ew. czekanik)
celowniczy: 2x trójki na pasie głownym, brak bagnetu
amunicyjni: ładownice do kb/kbk na pasie a do rkm po 1 lub 2 ładownicy piątce"

nie wiem jak wyglądało to w kawalerii ale pewnie podobnie.

Natomiast na zdjęciach archwlanych widać pełną mozaikę. Na tych z Zaolzia widać że w piechocie amunicyjni noszą po 2 piątki", jedną na bok drugą z tyłu. Na fotach z ćwiczeń te piątki" występują jeszcze bardziej zwielkrotniopne. Na fotkach z przemarszy zazwyczaj widać tylko rójki" u celowniczego i nic więcej. Nie mam pojęcia o z kawalerią. A w Obronie Narodowej jeszcze weselej - znana jest fotka gdzie widać że kilku panów nosi naraz rójki". W regulaminie kawalerii napisane jest wyraźnie że dowódca sekcji rkm też miał ładownice na magazynki.

No i co kto rozwiążę tą zagadkę ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli akapit 301 jest z Regulaminu kawalerii to wszystko sie zgadza, w kawalerii amunicyjny (sekcyjny tez) mial ladownice rkm na pasie a amunicje to kabekow w chlebaku. W piechocie bylo inaczej (chociaz i to nie w 100% pewne! - najczesciach na fotkach sekcji widac tylko jednego, celowniczego, z ladownicami rkm a reszta towarzystwa ma ladownice do kb. Jednak widzialem przynajmniej jedno zdjecie zolnierzy z ladownicami do rkm i kb w reku).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o własnie o tej fotce myślałem wrzucił ją już TomekSz - http://www.odkrywca.pl/picsforum12/1111_copy1.jpg

i tu widać że jeden z tych dziarskich wojaków ma i trójki na pasie i piątke na boku nieco na plecach ...

inna sprawa która się sama narzuca w tym temacie - czy w okresie gdy używano amerykańskich pasów od Bara celowniczy nosił nadal łopatkę piechoty ? Czy w ogole fizycznie jest możliwe jej założenie na tak szeroki i wielki pas ? Nurtuje mnie to a ciezko sprawdzić z braku takiego pasa. No i który model używano zapewne pierwszowojenny ale ktory ? Bo tych ładownic jest cała mozika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapominiałem dodać że ta fotka o ktróej myślałem - ta Tomka to Obrona Narodowa.

a co do piechoty zwykłej - zapewne kojarzycie fotkę z ćwiczeń gdzie 2 naszych żołnierzy siedzi z rkm wz.28 w rowie. celowniczy ma pas od BAR'a, rkm nakręconą nakrętke do ślepaków a na hełmach mają opaski. No i na tej focie też odnoszę wrażenie że celowniczy ma na plecach jeszcze piątkę - widać ją dobrze ale może mieć ją ktoś kogo celowniczy zasłania swoja sylwetką - ale widać ja wyraźnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos z Was zwrocil uwage, ze z owego regulaminu noszenia, troczenia, pakowania itd. kawalerii z 1938 roku wynika,ze ladownice (czy torby, wszystko jedno, dla mnie dyskusja akademicka, bo obie nazwy funkcjonuja w roznych zrodlach zamiennie) wynika, ze ladownica do rkm wz 28 miescila jedynie 2 magazynki?
Zwroccie uwage na przedostatni akapit na stronie 9 oraz strona 47 na gorze - pkt 6 i akapit pod Razem", tyczacy sie celowniczego.
Ciekaw jestem, jak Panowie to tlumacza?:)

Dla nieznajacych podaje link: http://www.zurawiejki.horsesport.pl/zipy/instro.pdf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wlasnie ciekawe pytanie o ktorym przedtem byla mowa. Albo mieli odmienne ladownice od ladownic piechoty, albo, co jest moze bardziej prawdopodobne, wozili tylko po 4 magazynki (lub 3+ niezbednik w wypadku celowniczego) w celu ograniczenia obciazenia konia w normalnych ladownicach, a dodatkowe magazynki pobierali z juku amunicyjnego przed wejsciem do akcji (pierwsza czynnosc przewidziana regulaminem dla amunicyjnego po spieszeniu sie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wierze w inne ladownice, bo troche juz widzialem sprzetu wrzesniowego i mam tez paru znajomych, ktorzy naprawde orientuja sie w temacie, a zdaje sie, ze nikt czegos takiego nie widzial, jak dwojki", a nie wierze, ze cos takiego nie uchowaloby sie u kogos, bo skoro opisane zostalo w instrukcji, to musialo byc dosc powszechne, a wkoncu pare pulkow tej kawalerii bylo, dodajac PSK i Szw.Raczej ta druga wersja, choc nie bardzo mnie przekonuje teoria o odciazeniu konia w postaci odjecia jednego pudelka.Moze pomylka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze w kawalerii nie było tereb na magazynki (tzn. nie wystepują w instrukcji) tylko ładownice noszone na pasie. Po drugie ja bardziej bym się skłaniał do tego, ze w kawalerii mieli z jakiegoś powodu inne ładownice (tzn. tylko na te 4 magazynki) bo gdyby to chodziło o odciążenie konia ( o te ok 0.875 kg) to praktycznie miało by to sens tylko przy celowniczym, którego wyposażenie wagowo przewyższało innych, a nie u pozostałych (sekcyjnym-karabinowym, amunicyjnym).

Przy tym obciążeniu to tej różnicy się już nie odczuwa :-))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, zalozmy, ze masz racje i co, nie zachowala sie zadna fotka, zaden rysunek, czy wreszcie zadna sztuka takiej ladownicy dwojki"? Przeciez to musiala byc dosc popularna rzecz.Trudno mi w to uwierzyc, chociaz przy Wrzesniu wszystko niby jest mozliwe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może chodzi o to z tymi magazynkami że w rójkę" pakowano po dwa a w wolną jedną komorę coś innego. W piechocie zwykłym zachowaniem z tego co mi wiadomo było noszenie 3 magazynków w prawej i dwóch w lewej, a w tej wolnej komorze noszono przybornik do rkm ... moze o to chodzi ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zajrzałem do Instrukcji o broni piechoty. Część II. Ręczny karabin maszynowy "Browning wz.28" MS.WOJSK, Warszawa 1930. I co w niej piszą ? A takie ciekawostki m.in:

PRZYBORY:

do przyborów należą:
-magazynek
-tłumik płomieni
-odrzutnik ślepy
-klucz
-wyciągacz łusek
-ładownik
-skrobaczka
-olejarka
-pas na magazynki
-pas
-pokrowiec
-torba na czesci zapasowe"

a dalej w opisie poszczególnych częsci znika owy pas i pojawia się ładowica, o której nic wczesniej nie było ...

Do przenoszenia magazynków służy ŁADOWNICA, ktora mieści w sobie SZEŚĆ magazynków."

sześć magazynków ???????!!!!!!!????? być może chodzi o ten pierwszwojenny pas od BAR'a 1918 ? W sumie w pierwszwojennej odmianie ma po 4 kieszenie na magazynki - więc może te 6 magazynków się pakowało w 3 kieszenie, a w wolną niezbędnik ? Jakieś pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O literowke w kawalerii tu chyba na pewno nie chodzi bo pisza ze celowniczy nosil 3 magazynki i niezbednik, sekcyjny i amunicyjny po 4 magazynki. Amunicja do kbk sekcyjnego i amunicyjnego byla w chlebaku. Przy spieszaniu sie amunicyjny pobieral dodatkowa amunicje z juku. Musiala ta amunicja byc w magazynkach lub luzno w pudelkach. Poniewaz nic, o ile pamiec nie myli, nie ma o ladownikach wiec raczej to pierwsze. Na zdjeciach ladownice kawaleryjskie, mnie przynajmniej, wygladaja na najnormalniejsze ladownice rkm na 3 magazynki (zreszta potwierdza to opis prob przewozenia konno kbppanc) wiec byloby calkiem logiczne przyjecie ze te szly do pustych gniazdek w ladownicach. Jezeli naprawde w kawalerii nie uzywano toreb (a nie jestem tak na 100% o tym przekonany - w instrukcji jest opisane [moze sie myle, pamiec moja jest b zawodna] wyposqazenie indywidualne zolnierzy i to marszowe a nie spieszone] a troby jakby byly, to bylyby na juku) to dalsze magazynki szly do kieszeni lub chlebaka (jednostka ognia na rkm to razem 25 magazynkow a w 6ciu ladownicach potrojnych to tylko 18 - 1 [na niezbednik u celowniczego] = 17 magazynkow czyli raczej skapo).

Nie nalezy sie zbytnio sugerowac rozlozeniem amo w 1930 w piechocie bo miedzy 1930-39 zachodzily zmiany w definicji jednostki amunicji (Bolas, sadze ze te 6 magazynkow to dokladnie jak napisales, pas z ladownicami amerykanski). Sadze ze na podstawie obecnej wiedzy (fotografie, raporty) mozna przyjac ze ladownice mial tylko celowniczy i 20 magazynkow w torbach nosila reszta zalogi najprawdopodobniej tylko w akcji, bo w marszu mogly jechac na biedce plutonowej. Konia z rzedem dla kogos kto znajdzie odpowiednik instrukcji noszenia wyposazenia w piechocie - a na pewno byla.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie