Skocz do zawartości

Wrześniowe sztandary


drag47

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam ksiażke Kazimierza Satory Opowieści wrześniowych sztandarów" wydana została w 1990 r.Według autora spro sztandarów wciąż się nieodnalazło i niema o nich żadnych informacji(np.znak 7 pal-u).Z kolei o innych jakieś wiadomości są i trwają ich poszukiwania.Macie może jakieś informacje czy w okresie od 1990 roku do chwili obecnej wypłynęły" jakieś nowe sztandary lub co jest bardziej prawdopodobne gwożdzie pamiątkowe czy też groty(orły)?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , dokładnie we wsi Zielone znaleziono sztandar 73 pp. Był zawiniętyy w skórzany pokrowiec a na nim leżały dwa VIS-y. Znaleźli go ludzie współpracujący z muzeum w Biłgoraju gdzie obecnie teraz przebywa.

Wiele sztandarów palono w myśl zasady, że ogień uświęca. Niektóre zakopywano a jeszcze inne były zabierane przez wyznaczonych w rozkazie dowódcy danej jednostki żołnierzy tak jak się to stało ze sztandarem 23 PAL-u. Żołnierz, który był wyznaczony do opieki na nid po wojnie nie był w stanie wyjaśnić co z nim zrobił. To tylko jedna z niewyjaśnionych tejemnic.

pozdrawiiam
d007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 1939 r. pod dowództwem ppłk dypl. Józefa Szostaka 13 pułk ułanów wileńskich walczył w składzie Wileńskiej Brygady Kawalerii w bitwie piotrkowskiej. Został rozbity na przeprawie pod Tomaszowem. Sztandar 13 Pułku Ułanów Wileńskich został w 1939 roku zakopany i dotychczas nie odnaleziono go. Może czeka właśnie na ciebie??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1 sierpnia 1939 r. następujące jednostki artylerii przeciwlotnicznej posiadały sztandary:
1 paplot w Warszawie,
2 daplot w Grodnie,
3 daplot w Wilnie,
5 daplot w Krakowie,
6 daplot we Lwowie,
7 daplot w Poznaniu,
8 daplot w Toruniu.

Sztandary 1 paplot i 7 daplot znajdują się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, natomiast 2, 3, 5 i 6 daplot – w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Niestety, sztandar 8 daplot z Torunia nie został odnaleziony i nie wiadomo co się z nim stało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płk Satora zdążył jeszcze wydać część drugą swej książki, mianowicie Na tropie wrześniowych sztandarów", Warszawa 2001, gdzie opisuje nowe ustalenia, względnie odnalezione znaki kilkudzisięciu jednostek, zaś w międzyczasie ukazały się również co najmniej dwa artykuły na ten temat:

- płk Włodzimierza Kuźmy Nowe opowieści wrześniowych sztandarów", Mars", nr 2/1994, bardzo obszerny, o 3, 7, 8, 24, 26, 29, 40, 51, 73, 76, 79, 84. pp, 4 i 5. psph, 4, 17, 23, 26, 27. puł, 2, 4, 6. psk, 10, 15, 18, 23, 27, 29. pal, 32. dal, 1, 2, 4, 5, 9, 11, 14. dak, SPLot, SPSan i 1. dPP;

- K. Satory Ślady wiodą na Wołyń", Mars", nr 6/1998 - o 7 i 22. pp oraz 19. puł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fragment uratowanego płatu sztandaru z wizerunkiem Matki Boskiej z 3 Pułku Strzelców Podhalańskich znajduje w Muzeum Regionalnym w Mielcu.
Jerzy Skrzypczak, Historia wojskowości w działalności Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, w: Między środkową Wisłą a Lwowem, Pruszków 2003, s. 274.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i dziękuje za odpowiedzi.Mnie najbardziej interesuje sztandar 7 pal-u.W monografji tego pułku napisane jest że o wrześniowych losach znaku niema żadnych informacji, w książce Satory(tej z 90 roku) jest bardzo podobna informacja. Jakiś czas temu w odkrywcy były zdięcia płonącego sztandaru(trzymanego przez niemca a w tle znajdowali się polscy jeńcy) a z opisu na drugiej stronie fotografji mogło wynikać że działo się to w oklicach Janowa pod Częstochową.Autor sugerował że może to być sztandar któregoś z pułków 7 dp.rozbitej w dniach 4-5 września w tej okolicy.Z pułków wchodzących w skład tej dywizji zaginął bez wieści tylko sztandar 7 pal-u.Popytałem starszych ludzi min. w Janowie i Lelowie czy poznają budynek widoczny na zdięciu i być może samą sytuację uwiecznioną na fotografi.Okazało się że najprawdopodobniej niejest to sztandar wojskowy a znak straży pożarnej z Lelowa a zdięcie wykonano właśnie w Lelowie.
Kiedyś w czasie rozmowy z ojcem kolegi przypadkowo weszliśmy na tematwrześnia" w naszej okolicy i opowiedział mi on pewną historie.Otóż w latach 60 będąc na przepustce z
wojska wybrał się na grzyby w okolice gdzie walczył jakiś oddział 7 pal-u(jest tam bardzo ładnie utrzymany cmentarz na którym pochowano 19 żołnierzy ( wtym 1 porucznika) i 5 cywili.Spotkał tam starszego mężczyzne który oświadczył mu że był oficerem tego pułku i zakopał tam jakieś dokumenty i sztandar a teraz próbuje je odnależć.Pytał się mojego rozmówcy czy niewie czy drogi w tej okolicy idą tak jak przed wojną bo ogólny krajobraz się bardzo zmienił.Przez jakiś czas szukali razem ale bez żadnego rezultatu.Obecnie teren jest bardzo zaśmiecony i z poszukiwania wykrywaczem metali są niezwykle trudne.
Co o tym myślicie? Może macie jakieś,chociażby bardzo skromne informacje o tym sztandarze , które pomogłyby ustalić bądż też obalić tą teze?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...
Witam wszystkich,bardzo ciekawy wątek.Mam prośbę do szczęśliwych posiadaczy książki Pana Satory lub numerów Marsa" poświęconych tematyce zaginionych sztandarów.Interesują mnie losy sztandarów 14p.p., 79p.p i SPSan.Czy ktoś mógłby oświecić mnie w tej kwestii. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztandar SPSanit. wyruszył ze szkołą w stronę Mińska Mazowieckiego. Wg. tego co napisał K. Satora sztandar generalnie zgubił się i nie wiadomo gdzie jest. Ktoś się oddalił, ktoś zostawił na wozie itd.
Wg. B. Makowskiego, Podchorążowie z Ujazdowa", Londyn 1972 został spalony listopadzie 1939 w obawie przed NKWD.

Domyślam się jednak, że skoro W. Kużma zabrał głos w tej sprawie, to pewnie posiadał jakieś swieższe informacje niż ta z 1972 roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 4 weeks later...
  • 6 months later...
  • 5 months later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...
Wczoraj usłyszałem ciekawą historię. Wiozłem mojego kolegę z pracy do domu i podczas jazdy rozmowa zeszła na temat wojny. Nieżyjący już dziadek mojego kolegi służył w czasie kampanii wrześniowej gdzieś na wschodzie na terenach obecnej Białorusi. Po rozbiciu oddziału wycofywał się samotnie przez las, gdzie spotkał innego wycofującego się żołnierza ze sztandarem. Obawiali się wpaść w ręce ruskich więc postanowili sztandar i karabiny ukryć. Owinęli sztandar w jeden mundur, karabiny w drugi i zakopali na polanie w lesie. Niestety, kolega nie wie w jakim pułku jego dziadek służył. Temat ten mnie bardzo zainteresował. Gdzie mogę dostać informację na temat utraconych sztandarów na wschodzie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie