Skocz do zawartości

BARS Łączność troposferyczna


jareks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ktoś ma jakieś informacje na temat stanowisk łącznosći troposferycznej BARS w Polsce. Była to łączność wydzielona na potrzeby Układu Warszawskiego.Jej Węzły w Polsce były obsługiwane przez jednostki sowieckie.
Szukam też bardziej dokładnych danych w tym temacie.
Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 144
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
http://www.odkrywca-online.com/index1.php?action=archiwum&numer=odkr55
Był kiedyś artykuł w odkrywcy na temat pozostałości po jednym z takich ośrodków: Jak pantera trafiła na złom".
Na okładce jest fotka z tego artykułu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Do Kolegi Jarkas" czy udało się Tobie zebreć jakieś informacje bliższe o systemie BARS, a może posiadasz ten artykuł o którym wspominali inni Forumowicze? Czy może ktoś posiada informacje o innych miejscach w Polsce gdzie były tego typu jednostki (bo było ich więcej niż jedna)?
Z góry dziękuję za pomoc.
Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam systemu BARS ale miałem w wojsku styczność z radziecką ruchomą stacją łączności troposferycznej. O ile dobrze pamiętam dwa zabudowane ziły lub urale 6x6 i wysoka rozkładana antena (a może dwie?).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Revelli widziałem to w czasie ostatnich ćwiczeń Układu Warszawskiego Tarcza '88. Z dowódcą batalionu łaczności jeździliśmy z mapą wyszukać odpowiedniego wzniesienia w okolicach Świdwina, gdzie lądowały wszystkie samoloty paktu. Te radzieckie stacje przyjechały z jakiejś jednostki na terenie Polski ale skąd to zwykłemu szwejowi nikt nie mówił.
Pozdrawiam L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam taka byla centralke telefoniczna- dzisiaj przychodnie przez ktora przechodzila lacznosc moskwa-berlin. Co prawda lacznosc naziemna ale wyglada, ze jest na trasie ze zdjecia przedstawionego powyzej. (tak z grubsza rzecz biorac : > )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieć BARS została zbudowana na bazie rozbudowanej przez Niemców w czasie 2w sieci łączności kablowej,tzn. w niektórych węzłach sieci kablowej (dosłownie sieci - w/g siatki w-e / n-s ) dodano stacje łączności troposferycznej na bazie dwupoziomowych bunkrów łączności z załogą średnio 30 osób (tylko w Polsce nie było załóg mieszanych,tzn. u nas obsługiwali je wyłącznie Sowieci - brak zaufania?).Poniemieckie kablowe sieci specjalne zostały rozbudowane.
System miał znaczenie w czasie pokoju.Był łatwo podatny na zakłócenia i atak z powietrza w razie konfliktu.Posiadał jednak pewne unikatowe rozwiązania.
a.k.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zródła do punkciku 205 to:Ksiązka Okupacja w imie sojuszu" i dwie strony internetowe o wycofywaniu PGWAR, jestem teraz w pracy, jutro postaram się podrzucić linki. o ile dobrze pamętam to w Woli Kałuskiej byla stacja łącznosci satelitarnej.
O ile jesteśmy przy temacie, czy ktoś spotkał sie z radzieckimi jednostkami łączności w okolicy Kielc i Karsznicach k. Góry Św. Malgorzaty?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To te linki, które obiecałem:

http://historicus.umk.pl/modules/wfsection/article.php?articleid=12

http://bicc.uni-bonn.de/bases/data/poland/rusbase.html
ten drugi link coś nie działa teraz, tytuł artykułu: Russian Military Base Closures in Poland, trzeba będzie poszukać na necie. Gdyby nie mozna było znaleźć tego artykułu, posiadam gdzieś wersję elektroniczną, to mógłbym podesłać.
Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Przypomniało mi sie jak w latach 70-tych (miałem z 5-6 lat) byłem z tatą w odwiedzinach u jego znajomego z wojska. Tato zajmował się telekomunikacją i w takiej jednostce służył też w wojsku. Znajomy (wojskowy, emeryt) mieszkał w niewielkim miasteczku na pograniczu województwa małopolskiego i kieleckiego. Typowe osiedle, typowy jednorodzinny kwadraciak z tamtych czasów, tylko, że ogrodzony siatką z drutem kolczastym, bramka z domofonem (w latach 70-tych rzecz chyba nieczęsto spotykana) i dwa wilczury biegające po podwórku. A w piwnicy domu coś co wygladało jak jakaś centrala telefoniczna. Dorosli rozmawiali, że to jakis główny wojskowy kabel telekomunikacyjny, a ta centrala to chyba była stacja wzmacniakowa albo zasilająca. Mnie wtedy bardziej interesowały modele wozów bojowych których znajomy miał sporo. Tato zmarł jakieś 2 -3 lata później więc nie miałem okazji żeby go spytac o tą sprawę.
Nie wiem, czy poznałbym dzisiaj który to był dom.

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bunkry łączności sys.BARS położone w punktach widocznych na mapce mają obecnie różnych właścicieli,wszystkie są w jakiś sposób dozorowane.Większość uległa totalnej dewastacji,jeśli chodzi o wyposażenie.Na początku weszli zawodowi złomiarze z kwitami.Potem pojawili się chłopi z ciągnikami i wyciągali kable,jako że do każdego bunkra dochodziło nie mniej niż 8 kabli dalekosiężnych(czwórki DM oraz koncentryki),a w kilku przypadkach również kable miejscowe.Łączność tropo była dublowana przez łącza teletransmisyjne.Złomiarze nie znają się na teletransmisji i urządzenia znajdujące się poza bunkrami pozostawili w spokoju,bo nie mieli pojęcia o ich istnieniu.
Warto wspomnieć,że ta wydzielona kablowa sieć teletransmisyjna umożliwiała np. ZDALNE oglądanie na SK obszaru powietrznego nad Budapesztem czy Ankarą albo Hannowerem itd.
Pasjonaci w NRD i na Węgrzech usiłują z dobrze zachowanych bunkrów łączności BARS,jeszcze nie rozszabrowanych,uczynić obiekty przeznaczone do zwiedzania.
a.koenig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Z tego co zdążyłem się zorientować, to cztery kompleksy były pod polska kontrolą: Lipianka k. Ostrołęki, kompleks Łężyce k. Wejherowa (ładnie widać na Google), Drawsko Pomorskie (jeszcze nie zlokalizowałem dokładnie) i na płd-zachód od Torunia (ładnie widać na google).
http://www.lipianka.monar.pl/galeria/thumbnails.php?album=1
http://www.to.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20060117/OSTROLEKA/60117027
Myślę że powyższe linki mogły byWas zainteresować, są to wywiad z dowódcą jednostki w Lipiance i zdjęcia z tej jednostki (znajduje się tam ośrodek Monaru).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie