Jump to content
Sign in to follow this  
MAB

Saper - wrzesień 1939

Recommended Posts

Odświeżam temat, bo ciekawy. Jednocześnie mam pytanie jak wyglądał haczyk spinający nożyce saperskie?

Mam pytanie do osób posiadających, lub wykonujących pokrowce na nożyce saperskie o dokładne wymiary i sposób wykonania rzeczonego pokrowca. Chyba że ktoś jest w stanie takowy wykonać.

Trafił mi się pokrowiec.Na pasku ładnie sygnowany:
A.CH.35
Warszawa

i orzełek na języku paska.Ktoś pomoże w rozszyfrowaniu wytwórcy?Pozdrawiam

No czemu nie:)Wymiary nie są dokładne, bo pokrowiec delikatnie zdeformowany poprzez użytkowanie.Zaraz dodam jeszcze wymiary na rewersie.Jak coś to pisać.Pzdr

Potrzebuję informacji/pomocy w pewnej kwestii. Na przednim pancerzu TKSa znajduje się łom (lub drąg stalowy jak w tym obrazku: https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum19/s1_copy.jpg ) Czy ten łom miał jakieś sygnowanie czy zasadniczo występował bez sygnowania? Poza tym czy taki łom miał jakąś określoną budowę (chodzi mi o jego końce - czy jeden był ostrosłupem a drugi rozklepanym wachlarzem?) czy miały różne zakończenia? Jakich był wymiarów? Dodatkowo - czy łom z tankietki był łomem występującym w sprzęcie saperskim czy może saperzy mieli inne np. pod względem końców, grubości lub długości?
pozdr,
makul

Takiego czegos w saperskim wyposazeniu nie bylo raczej (w kazdym razie nie bylo w standartowych zestawach). Sadze ze wynalazek na zdjeciu sluzy do napinania gasienic ergo nalezy parametrow szukac w opisach sprzetu pomocniczego do czolgu TK raczej niz w sprzecie sapeskim.

Jezeli bredze to ma pewno ktos mnie zaraz sprosta.

A jak ma się to do instrukcji (tylko że tam nie jest napisane że to saperska) Koleje normalnotorowe", cz. II Roboty ziemne" z 1938 r. zamieszczonej około połowy wątku przez kolegę Sadyka? W instrukcji tej występuje drąg stalowy.
Jeśli był wśród narzędzi saperskich to gdzie się znajdował podczas transportu? Jakie formacje mogły go posiadać?
Bo tak na chłopski rozum to coś w rodzaju łomu powinno być w sprzęcie saperskim. Kolejna kwestia nad którą się zastanawiam to - jak taki łom powinien wyglądać (długość, średnica, końce)?
Natomiast przy tankietce - może faktycznie byłby od naciągania gąsienic. Będę w czwartek w MWP to popatrzę jeszcze.
makul

Lomow nie znalazlem w wyposazeniu baonow saperow (nie jest wykluczone ze kryja sie w jakims zestawie ale nie bardzo widze gdzie). Za to lomow do robot ziemnych - i to az 60 - mialy na wyposazeniu kompanie saperskie mostow kolejowych co zapewne jak najbardziej sie ma do powyzszej instrukcji :).