Skocz do zawartości

Saper - wrzesień 1939


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 338
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pitt 34

akurat nie mam pod reka podrecznika dcy plut strzel, ale tam wlasnie pisze o dwuch parach (tzn malej i duzej). Chyba w sekcji o robotach pionierskich. Chyba ze mi sie na starosc we lbie kreci. Poszukam jutro. Mala pare, zapewne ktorys wojak nosil w chlebaku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 month later...
witam przeglądając komentarze w tym forum wydaje mi sie ono ciekawe tymbardziej ze tez mi sie marzy saper ale kieyds tam... narazie ze tak powiem dopiero raczkuje i na początek chciałbym uzbierac zwykłego piechura dalej to w miare mozliwosci moze bede mógł cos z tym zrobic .. ale do rzeczy.. u dziadka w garazu znalazłem piłe do drzewa wizualnie identyczną z tą na skanie załączonym do jednego z komentarzy :)ale zeby nie było zbyt pieknie długosc ostrza" to 120cm prosba do osoby która załączyła ten skan o weryfikacje wymiary sa nie wyrazne i domysliłem sie ze długosc powinna miec 1030mm czy były moze rózne rodzaje pił do drzewa?? :> czy ewentulanie kiedys mógłbym z nią pojechac na bzure ;) i przy okazji pytanie w jaki sposób saper przenosił narzędzia?? widziałem kiedys kilka rysunków saperów z łopatami ale ciekawi mnie sposób przenoszenia tej piły... Pozdrawiam Kozakk88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pila poprzeczna (dlugosci 1030mm - brzesczot glebokosci 140 mm w najszerszy miejscu) byla przenoszona w pokrowcu z wyjetymi trzonkami, przytroczona w wygietym stanie dookola plecaka na zrolowanym plaszczu/kocu. Trzonki byly przytroczone do gornej czesci pokrowca. Jak pamiec dokaze to we wtorek podrzuce ilustracje z regulaminu. Wyglada na to ze wczesniejszego wzoru pily poprzeczne mialy dlugosc 1120 - glebokosc brzeszczotu taka sama.

Saperzy i pionierzy rowniez uzywali pily platnicy ktora naszono na pasie po prawej stronie ciala w skorzanym pokrowcu. Wymiarow niestety nie znam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, fakt ze z relacji wynika, ze braki tego rodzaju sprzetu w skladnicach mob podczas mobilizacji kupowano na rynku i szlo co sie dalo. Jezeli trzonki sa OK to w koncu jak uszyjesz na to futeral to i tak nic nie bedzie widac. Istotniejszy moze byc stopien do ktorego pila da sie wyginac aby ja mozna bylo odpowiednio przytroczyc:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Raczka byla przytroczona do gornego rogu tornistra a w wypadku gdy saper nie mial tornistra, do naramiennika.
2) Niestety nie ma dostepu do Allegro, jakbys mogl podrzucic na priva :)
3) Niestety instrukcja nie mowi - najlesze rozwiazanie to pewnie brezent wylozony skora wewnatrz tam gdzie jest ostrze (podobny system jak w pokrowcu do rkm).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 7 months later...
Tfuuu...
Wypluwam własne powyższe zdanie :)
Uda się, tylko... do drużyny potrzebuję ludzi.
Więc przyjmę każdego kto na tegorocznej Bzurze zechce biegać jako polski saper.
A już na pewno tego ktoś biegać będzie we własnym obuwiu (czytaj saperkach).
Zgłoszenia przyjmuję na priv: legion1@op.pl

Pzdr., Mariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie