Skocz do zawartości

Ślady II Wojny Światowej w Twoim mieście....


sebastian

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 406
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam,
Wydaje mi się, że chyba jednak nie. Po likwidacji klasztoru w 1863 roku w jego zabudowaniach rosyjski Czerwony Krzyż urządził schronisko dla inwalidów wojennych. Te ruiny , o których pisałem są bliżej AWF-u.
W czasie okupacji mieścił się tam obóz szkoleniowy(?) tzw. Waldlager. W niektórych źródłach podaję się, że był to obóz Wehrmachtu a w innych, że Luftwaffe.
Mieszkałem w tej okolicy prawie 35 lat. Jako dzieciak bawiłem się z kumplami w wojnę włażąc do zalanych wodą piwnic. (tam był nasz unkier". Jako dorosły człowiek łaziłem po Lasku na spacery. Najpierw z dziewczyną a później z żoną i dzieciakami.W środku lasu, już bliżej UKSW jest grób powstańca(może ze zgrupowania Żubr, które w sierpniu 44 miało opanować te rejony).Grobem opiekują się jacyś harcerze. Nie mam fotek , bo jak już pisałem mieszkam teraz w innej dzielnicy i nie bardzo mam kiedy pojechać na stare śmiecie.
Znalazłem jednak link, gdzie jest kilka fotek z AWF i Lasku Bielańskiego. Tak nawiasem mówiąc okopy znajdują się w lesie po stronie AWF-u, a ruiny już na terenie rezerwatu.
http://www.twierdza.guide-warsaw.com/koszary_luftwaffe__warszawie.html Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha!
Na jednej z fotek w podanym linku jest mój unkier"!
Nie wiem kiedy robiono fotkę, ale kurcze,nic się tam nie zmieniło!
Na wiosnę chyba sam się wybiorę z aparatem na Bielany.
A propos klasztoru na ul Dewajtis, to jeszcze jako licealista chodziłem po ruinach zniszczonych w czasie Powstania zabudowań.Zniknęły one dopiero gdzieś tak na przełomie lat 70/80.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ci ciekawostka-koszary niemieckie.Jestem pod wrazeniem tyle razy tam spacerowalem i jakos nigdy by mi do glowy nie przyszlo...
A propos koszar carskie znajdowaly sie w polnocno-zachodniej czesci AWF-u tam gdzie obecnie rosnie las rubiniowy.
Zlokalizowalem grob cywila z 1939?(o ile mnie pamiec nie myli)znajduje sie on na wysokosci ul.Kiwerskiej.

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jakoś nie mogę w to uwierzyć. Koszary to przecież raczej jednolitym duży budynek, a w lesie fundamenty wskazują na jakieś małe domki. Poza tym nigdzie w literaturze nie trafiłem na informację o istnieniu w tym rejonie koszar. I owszem Luftwaffe, ale zaraz koszary?Bardziej to mi pasuje na wspomniany Waldlager.
Niestety nic nie wiedziałem o tym grobie z 39 r. Czy jest jakoś oznaczony?
Jeśli chodzi o okopy, to znajdują się one po przeciwnej stronie starej strzelnicy,niedaleko płotu oddzielającego AWF od rezerwatu.Mój bunkier jest blisko bramy pomiędzy boiskiem piłkarskim a lekkoatletycznym( o ile przez te parę lat nic się nie zmieniło)już po drugiej stronie płotu.
Muszę kończyć, bo ustawia się kolejka do kompa:)
Pozdrawiam
P.S.Miło spotkać na forum kogoś, kto też zna moje stare kąty!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ammuratow grób jest oznaczony nawet ktoś o niego dba.
Wszystko wygląda na to iż jest tam pochowany żołnierz WP Bolesław Starosta.Pomiedzy literami ŚP namalowany jest orzełek wojskowy a na samym dole widnie je napis Poległ IX 1939.
Niestety lepszych zdjęć nie bedzie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam marcjew. Dzięki za informację i fotki. Nigdy nie trafiłem na tę mogiłę, a przechodziłem przez ten las wiele razy. Jak tylko zima odpuści wybiorę się na Bielany. Nie byłem tam już 5 lat.Wracając do Lasku Bielańskiego, to pamiętam, że w okolicy ternu zabaw dla dzieci (już nieistniejącego) była stara leśniczówka, którą też zburzono.
Tam to dopiero odbywały się walki!Ganialiśmy z giwerami" po całej chałupie.Nie wiem jak teraz, ale jeszcze kiedy mieszkałem na Barcickiej , to często w lasku można było spotkać sarnę lub lisa.Takie miejsce w środku wielkiego miasta to prawdziwy skarb.

Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie