Skocz do zawartości

Polskie balony zaporowe


Rekomendowane odpowiedzi

Był kiedyś wątek o balonach Radia Wolnej Europy. Warto może podjąć wątek polskich pododdziałów balonów zaporowych we wrześniu 1939 r. i w Wielkiej Brytanii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 175
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

... a gdzie konkretnie pod Poznaniem to niebardzo wiadomo.
A dla mniej bieglych w pismie skan, zeby bylo wiadomo o czym tu mowimy. Wyciagarka na samochodzie Renault nie jest od tego kompletu" - w kadrze znalazla sie przypadkowo, bo gdy robiono to zdjecie wystartowal jednoczesnie balon obserwacyjny WBS-Caquet i ona jest od niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś zna datę i miejsce śmierci (pochówku) płk. Aleksandra Wańkowicza – dowódcy wojsk balonowych w Wojsku Polskim w okresie międzywojennym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechby sie Sadyk odezwal. Ma pod reka Ksiege ku czci..", jesli dobrze pamietam , tam jest ta informacja (chyba, ze mi sie cos pochrzanilo, ale w koncu jestem historyk od zelastwa, a nie od ludzi...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, jak zawsze na posterunku.
Niestety informacji o Wankowiczu w Ksiedze ku czci..." nie znalazlem. Zreszta tez lepiej czuje sie w zelastwie", od wzlotów kreci mi sie w glowie:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z planem mobilizacyjnym w sierpniu 1939 r.:

1 Batalion Balonowy w Toruniu wystawił:
1 kompanię balonów zaporowych – dowódca kpt. Czesław Gałecki,
2 kompanię balonów zaporowych – dowódca por. Kazimierz Nowicki,

2 Batalion Balonowy w Legionowie:
3 kompanię balonów zaporowych – dowódca kpt. Bronisław Wacław Koblański,
4 kompanię balonów zaporowych – dowódca Stanisław Foltański,
5 kompanię balonów zaporowych – dowódca ppor. Czesław Wrzesień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odp. Kilerowi: Balony zaporowe N-NN to francuski pomysl z I ws. Balon N stawiany byl na 4 mm linie stalowej o dlugosci 2000 m. Do liny, ponizej balonu, doczepiona byla kolejna lina, o srednicy 3 mm (tez poczatkowo o dlugosci 2000 m , a w miare ulepszania balonow nawet 3000 m),Gorny balon, NN, osiagal teoretycznie 5000 m. W praktyce srednio 3 000 m - a to ze wzgledu na wiatr (dopuszczalna predkosc wiatru zrazu 12,5 m/s, nowszych balonow do 15 m/s). Niebezpieczna przeszkoda dla samolotow byly same liny nosne, jak tez pakiety wybuchowe podwieszane na dlugich linkach pod balonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och... jeszcze jakby rysunek - rzut z boku, to byłbym już całkiem szczęśliwy!
(Wymiary mam z Morgały)

Wstyd przyznać, ale o balonach mam niewiele pozycji... prócz cegły" Morgały (Samoloty wojskowe w Polsce 1924-1939) mam tylko:
J.Szczepański: Wojska balonowe. Legionowo 1897-1939", Egros, Pruszków 2004
A tam zdjęć praktycznie nie ma...

Jeśli byliby Panowie tak mili i doradzili mi jakąś książkę, będę wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki JoncaA za pamiec i odpowiedz, milo mnie zaskoczyles, bo myslalem ze juz nikt mi nie odpowie. Temat ciekawy, zwlaszcza ze nic prawie o nim nie wiem, podobnie jak o pancernikach, o ktorych wczoraj czytalem i sie z lekka wciagnalem.
A powiesz mi jeszcze moze czym te balony byly wypelniane? Tylko za bardzo nie widze sensu stosowania takich balonow, czy problemem bylo zestrzelenie ich z samolotow z broni pokladowej?
Dziekuje bardzo za udzielane odpowiedzi!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem troche informacji od znajomego z Francji:

W czasie wojny 1920 Polska uzywala francuskie balony Caquot R2 i M.

Zas w 1939 roku nastepujace francuskie balony byly w sluzbie:

- Caquot BD (Ballon Dilatable) obserwacyjny (plus dwa CD i jeden BM zakupiny we Francji)

- Nieuport-Astra DCA N-NN zaporowy(duet)

- Zodiac E2 Mle1924 treningowy

Trzy podstawowe modele byly budowane na licencji w Legionowie. Dodatkowo jeden balon zaporowy French Letourneur H1 zostal zakupiny do testow.


Co do balonow brytyjskich to zaloze osobby watek, aby ten byl tylko IIRP. Mam bowiem ksiazke z 1943 roku z rozdzialem na temat balonow w obronie Wlk. Brytanii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie