Skocz do zawartości

Góra św. Anny


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...
Szkoda, że zamurowali wejścia do Hamburgów. To mam pytanie, bo dawno mnie tam nie było, czy zlikwidowali również miejsce odstrzału drugiego Hamburga? Podczas mojej ostatniej wizyty pracownicy leśni wrzucali tam gałęzie, śmieci itp.

pozdrawiam
75 4B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
o ten pomnik polskich bojownikow na slasku w czasie powstan lepiej sie bojcie gdyz caly ten pomnik dunikowskiego jest ustawiony na zwietrzlinie. polscy saperzy gdy usuwali niemiecki pomnik to uzywajac materialow wybuchowych uszkodzili fundamenty, instalacje odwadniajaca i naruszyli skaly . kiedys w czasie silnej ulewy polski pomnik moze po prostu splynac do amfiteatru, byle by wtedy nikogo w amfiteatrze nie bylo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...
  • 1 year later...

Witam wszystkich.

Odgrzewam temat tunelów pod Górą Św. Anny na Opolszczyźnie, tzw." Hamburgów". Robię to dlatego, że nie potrafię zrozumieć że nikogo nie interesuje rozwikłanie, wyjaśnienie tej tajemnicy. A jest to istotnie ogromna tajemnica tutejszej ziemi, nie ma żadnych przekazów historycznych, dokumentów czy tym podobnych na ich temat. Kto, kiedy i do jakiego celu zbudował te tunele. Są tylko domysły, hipotezy, gdybania. To musiało być spore przedsięwzięcie - wydrążenie i obudowanie tych tuneli. Nie są w ogóle zniszczone, nie są wysadzone. Są jednak zasypane. Ktoś celowo chciał coś ukryć bo są zasypane piachem. Kilka lat temu pod pozorem występujących tam nietoperzy, zamknięto do nich wstęp poprzez wstawienie masywnych krat. Bez jakiejkolwiek próby wyjaśnienia historii tych budowli. Nie wydaje się Wam to trochę dziwne?  Jestem miejscowy, mieszkam w Żyrowej. Chciałbym kogoś zainteresować tym tematem, nie wiem jednak jak to ruszyć? Do kogo się wybrać. Może ktoś, kto ma doświadczenie w tej materii coś doradzi?

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Pod pomnik teraz można w sumie wejść, bo teraz te drzwi są wyrwane, jest tam syf, pewnie grzyb, możliwe że nietoperze i butelki po alkoholu. Są też pod podłogą jakieś tuneliki małe na wodę, może prowadzą też głębiej, nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Co do tuneli odwadniających znajduja się 3 wejscia do nich jedno pod schodami w połowie drogi z pomnika do amifteatru. Drugie po prawej stronie w lasku na dole i 3 kolo wieży do wypalania wapnia wszystkie są połączone ze sobą . Na miejscu pomnika stało wcześniej niemieckie mauzoleum wiec moze to pomieszczenie jest związane z ta budowla ciekawe czy to tylko pomieszczenie czy jakies wejscie w głąb. Ktos moze mial okazje tam byc? Co do hamburgow zgadzam się z Panem Oskarem D gdy byłem tam ostatnio w prawym Hamburg widziałem próby przekopu przy prawej ścianę i pod sufitem . Lecz gdy tam wrocilem drugi raz juz zamknęli juz dla nietoperkòw. Oboz znajduje się na przeciw muzeum czynu powstańczego owiany diamentowa afera... 

Edytowane przez Ggregor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.12.2020 o 00:58, redek2 napisał:

Pod pomnik teraz można w sumie wejść, bo teraz te drzwi są wyrwane, jest tam syf, pewnie grzyb, możliwe że nietoperze i butelki po alkoholu. Są też pod podłogą jakieś tuneliki małe na wodę, może prowadzą też głębiej, nie mam pojęcia.

Duży i wysokie żelbetonowe pomieszczenie z filarami. Widać że juz jacyś odkrywcy tam kopali.wyglada to na jakieś pomieszczenie do oprowadzania wody mam więcej fot. Jak ktoś by chciał 

 

20201227_160656.jpg

20201227_160830.jpg

Edytowane przez Ggregor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Oba Hamburgi mają zawały. W pierwszym (z prawej strony) jest zawał piaszczysty, w drugim (z lewej strony) jest zawał kamienisty, znacznie bliżej wlotu. Przekopywałem tunel z prawej strony w latach 90-tych. Pod pomnikiem Czynu Powstańczego jest wysokie wybetonowane pomieszczenie, służące wcześniej jako magazyn na festyny i uroczystości. W czasie II wojny było tam mauzoleum. Betonowe tunele pod amfiteatrem mają niski profil, jeden główny ciągnący się od zakratowanego zejścia do ujścia przy wapienniku i jeden dużo ciaśniejszy (trzeba się czołgać) dolotowy od strony schodów łączący się z głównym, pełniły one rolę odwadniającą. Są dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie