Skocz do zawartości

CKM wz 30 - akcesoria


Rekomendowane odpowiedzi

Co do tych zdjęć, to zobaczcie na 1 z serii ćwiczenia na poligonie - co to za łopatka ? Wyraznie widac ze jest prostokatna, a nie 5 katna. No i te koce z ostatniego zdjęcia - raczej nie są khaki, ale szare (zupelnie inny kolor niz plaszcze).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Łopatka jest bodajrze niemiecka z pierwszej wojny.
W międzywojniu na ćwiczenia często wydawano stary sprzęt tzw. nietypowy.
Ogólnie koce są dość ciemne więc są albo starego typu (ciemnozielony/khaki) lub są to zrolowane płaszcze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do tematu ubocznego trugania armaty ppannc oto fotka 'jak to sie robi' w wykonaniu 10BK. Zdjecie ze zbiorow Dariusza Borowicza. Mam nadzieje ze Dariusz sie nie obrazi ze umiescilem ale tak pasuje ze nie moglem sie powstrzymac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa raczej jasne, widzialem je tu i uwdzie indziej. Na moj gust parciane ale absolutnie sie nie upieram.

O ..... ! To oczywiscie mialo pojsc do watku o granatnikach. Moze moderator laskawie to wsadzi gdzie trzeba i wytnie ten paragraf?

Pozdrawiam
Krzysztof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schreku nie zazdroszcze.

Dla eksperymentu sam po zuzlu to pociagnalem pare metrow ze by zobaczyc czy da sie. Niby sie dalo..... ale przyjemnosc byla zdecydowanie srednia. Inna rzecz ze jak podnioslem ze stolu metalowa, 3-pociskowa walizke amunicyjna z TYLKO JEDNYM pociskiem 100mm od naszej Prichowki to prawie z miejsca o przepukline sie przyprawilem, a przeciez chlopaczki z 'antylerii' machali takimi walizeczkami na codzien w te i wefte. O co mi chodzi, ze pewnie zaprawieni od dziecinstwa do roboty rolnej to silniejsze byczki musialy byc niz takie cherlaki biurowe jak ja i chyba wiekszosc nas teraz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Byłem posiadaczem skrzynek i wodnika do cekaemu wz.30 -ten z allegro jest napewno polski ( nitowane boki ) pownno być bicie wytwórni np. MARS 1936 ,co do skrzynek to bardzo ciężko jes je odróżnić ,zazwyczaj 100% tego wyznacznikiem jes bicie na górnej pokrywie np . Huta ludwików kielce 1934 lub wytwórcy prywatni Polkowski 38 ( niestety do dwóch pierwszych liter nazwiska nie mam pewności korozja je troche zatarła ).Węrzyk od wodnika był w otulinie" z drobnej siateczki niestety był on obcięty zaraz przy wyjściu z kolanka wodnika . Skrzynki te obecnie są w Kołobrzegu. Pozdrawiam .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostka ognia byla taka sama we wsystkich broniach (z wyjatkiem dzial 75mm 02/26 ktorych jednostka ognia sie roznila zaleznie od tego czy dzialo nalezalo do artylerii konnej, czy artylerii pulkowej piechoty [inne przodki]). Inaczej koncepcja bylaby raczej bezsensowna ze wzgledu na to ze chodzilo o ulatwienie kalkulacji zapotrzebowan na poziomie wj-armia-kraj. Jako ogolna zasade mozna przyjac ze jednostka ognia to ta ilosc amunicji jaka sie taszczy przy broni tzn przez zespol rkm, sekcje ckm, mozdzierza, granatnika czy dzialon artylerii (w przodku i jaszczu). Odstepstwem pod tym wzgledem byl pojedynczy strzelec kb czy kbk ktory dzwigal 2 jednostki na sobie. Czemu tak bylo, nie wiem. Skrzynki amo z 330 nabojami zdaje sie zgadza, jednostke ognia sprawdze do jutra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gebhardt z tego co wyczytałem w kawalerii na ckm jednostka ognia wynosiła 2000 sztuk amunicji.Czy na rkm jednostka ognia wynosiła 2000 sztuk amunicji?
W piechocie jedna jednostka ognia była przewożona pewnie na biedce amunicyjnej a na wozach taborowych były jednostki zapasowe. Ile ich mogło byc przeznaczonych na jeden ckm?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mi sie gzi ze jednostka ognia na ckm byla 2000 sztuk (czyli 6 skrzynek plus troszke luznych na wszelki wypadek). Nie pamietam ile bylo pociskow w JO na rkm. Na pewno jesli chodzi o ten ostatni, to obsluga nosila na sobie jedna jednostke ognia, druga jechala na biedce amunicyjnej plutonu i dwie nastepny byly na wozach amunicyjnych kompanii. Podobny rozklad jazdy byl z amunicja indywidualna. Sadze ze w ckmach i mozdzierzach (ktore nie mialy biedek czy wozow plutonowych) DWIE jednostki byly rozlozone na biedce/taczankce z km'em i biedce amunicyjnej sekcji - a dwie jechaly na wozach kompanijnych jak normalnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdza sie - JO na ckm = 2000 nb. Ze skleroza jeszcze nie tak zle :)

Dla dopelnienia obrazku o jednostkach ognia w piechocie to
JO na rkm = 500 nb; granatnika = 20 nb; mozdzierza 81mm = 25 nb; armaty ppanc 37mm i armaty piechoty 37mm = 40 nb; armaty polowej piech 75mm = 30 nb, 11 granatow na druzyne (w kawalerii 8 granatow na pluton).

Amunicja do pistoletow sygnalowych nie podlegala kalkulacji jednostkowej.

Pewne kuriozum to to ze Regulamin Sluzby Uzbrojenia w Polu z 1939, skad te dane wziete, uwzglednia armate piechoty 37mm ktore wg roznych danych mialy byc dawno wycofane z WP. Ciekawe!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie