Skocz do zawartości

karabinek wz.29k


pomsee

Rekomendowane odpowiedzi

Hehe Piotrek ... wytłumaczę Ci o co mi chodzi:
piszesz: K 98-29 to poprostu kbk wz. 98 w kolbie od kbk wz. 29 czyli można powiedzieć, że przerabiany, ale nie z karabinu."

z tego co mi wiadomo kbk wz.98/29 powstawały w wyniku koniecznosci remontów kapitalnych kb wz.98 i kbk wz.98. Nie zrobiono ich chyba za wiele po taka przeróbka była ponoć 2 x kosztowniejsza niz zrobienie nowego kbk wz.29. Najczesciej taka przerobka polegala na wymainie starej lufy (zuzytej) i wstawieniu nowej, krótszej od kbk (takiej jak we wz.29 czy wz.98) - do tego mocowano bączki takie jak w kbk wz.98 i taką samą obsadę bagnetu z wyciorem tylę ze cofnietą o tyle zeby pierscien jelca bagentu mógł się zapierać juz o lufę kbk a nie wisieć w próżni jak to miało miejsce w kbk wz.98. To podstawowa różnica. Jezlei wiec potraktujemy te czesci jako czesci kolby a nie kbk to faktycznie masz racje ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
jeszcze jedna sprawa na pewno o tym słyszałeś ... przeciez kbk wz.91/98/25 (polski mosin) to była własnie przeróbka z kb Mosina - w najprostyszym ujęciu wymieniona lufa - nowa krótsza i przystosowana do kalibru 7.92 mm plus kilka innych niezbednych przerobek do amunicji mauserowskiej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znakowanie K29 pochodzi chyba jednak z pierwszych lat produkcji wz.29. Te karabiny, z ktorymi mialem doczynienia z pewnoscia nie byly przerobkami k98 ale zupelnie jednorodnymi karabinami produkcji FB Radom. Swiadczyly o tym m.in. nabite znaki charakterystyczne i stosowane przez radomska fabryke broni.
Bolas czy masz wiecej fotek wersji eksportowej wz.29? Ewentualnie bylym szalenie wdzieczny za kontakt z jego posiadaczem w stanach.
pomsee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda moje mauzery sprzedalem ,ale zostalo mi jeszcze dwa pudelka amunicji i troche luzem, nie strzelalem z niej bo mi bylo troche szkoda, jezeli ktos interesuje sie oznaczeniami to moge przeslac zdjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okejos: wydaje mi sie ze ten numer 660 to niemieckie bicie - jak dobrze pamietam na www.colectiblefirearms.com sa inne zdjecia tego mausera i tam bylo napisane ze jest Nazi Gewehr 29/40" czyli polski wz.29 wcielony w 40 roku w szkopskie szeregi. Takie samo 660 bylo wybite na komorze zaraz nad polskim orlem

pomsee: niestety nie mam anie adresu tego goscia ani icej fotek - moge sluzyc tylko wiekszymi fotkami (duzo wiekszymi) - na forum 3 fotki przedstawiaja wersje eksportowa - najazd na kolbe,babke i uchwyt do paska;widok z komory gory; przedni baczek z obsada bagnetu; fotki dostalem od kolegi i byloto jakies ,5 roku temu - niestety kontakt sie urwał.

vis35 - amunicja jest super :) rewelacja - mam pytanie - na fotkach z mauerami widac bagnet wz.28 - czy on ma dorabiane okładki ? bo na takie wyglądają
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy masz jakis naboj z wybitym orzelkiem, moze jakbys mial jakis w nadmiarze, to sprezentowalbys koledze (mi :D)
ja z polskiej amunicji mam tylko bez orzelkow, wszystka amunicje znalazlem u siebie, w prusach wsch. sadze wiec, ze zostala ona po prostu w czasie wojny przejeta z polskich magazynow i rozdana jakims volksturmistom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolas - jesli mozna to wyslij mi te foto wz.29e na priva - z gory naprawde wielkie dzieki!!!
A co do bagnetu wz.28 produkcji FB Radom to mam swietny egzemplarz i kiedys z oslupieniem zauwazylem, ze jego fotografie sa zamieszczone w Twoim serwisie. Zapewne pochodza od poprzedniego jego wlasciciela a jestem zadowolony, ze moga go ogladac i inni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
Wracam do starego tematu bo nie znalazłem tu odpowiedzi. Wyczytałem że poźne serie kbk wz.29 miały kolby klejone - czy ktoś z Was posiada zdjęcia takowej lub chociaż jest w stanie powiedzieć czy sa jakies wizualne róźnice pomiedzy taką klejoną a zwykła bukową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 14 years later...

Fotka naszego Mausera k98-29. Bicia na komorze PKK WARSZAWA 1930.
Z dyskusji wynika, że były to egzemplarze po remontach. Ciekawe, że w 1930 wyprodukowano k98 z takimi biciami i chyba wyklucza to remont bo egzemplarz wydawałby się całkiem świeży. Myślałem raczej, że nastawiono się na produkcję wz.29... Czy to prawda, że k98 produkowano do 1939r? Wydaje mi się to mało prawdopodobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie