Skocz do zawartości

Nieśmiertelniki-rejestr


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Myślę, że zamieszczanie innych znalezionych przez nas znaków tożsamości nie jest najlepszym pomysłem. Dokument szeregowego Kowalskiego mógł po jego śmierci przewędrować" wiele kilometrów. Przypuśćmy, że wnuk Kowalskiego trafi na nasz dział, znajdzie tam skan książeczki wojskowej dziadka, skonraktuje się z jej znalazcą i będzie szukał grobu itp. w złych miejscach robiąc sobie wile nadziei, ale to jest tylko moja opinia, która może ulec zmianie,gdy padną jakiś przekonujące opinie. Pozdrawiam, Łukasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 108
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam!
Do Łukasza: A mnie się wydaje, że im więcej elementów ułatwiających identyfikację tym lepiej. Ja jestem za tym, żeby umieszczać chociaż listę drobiazgów znalezionych przy ciele, oczywiście oprócz nieśmiertelnika. Po podpisie np. na widelcu czy nożu też można odnaleźć właściciela.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie! No jeśli przy SZKIELEICE znajdziemy jakięs drobiazgi to inna sprawa, faktycznie warto to zamiścić na stronce. Pozrdawiam, Łukasz. P.s. Ale zastanawiam się czy warto zamieszczać fotki lach" lub innych przedmiotów potwierdzających tożsamość, które wykopane zosatły samotnie, nie przy kościach zmarłego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o nieśmiertelniki znalezione bez ciała pewno, że warto! Są to przecież cenne wskazówki mówiące o losach żołnierzy [przecież sama blaszka nóg nie dostała i nie zawędrowała w miejsce gdzie się ją znalazło]. Jest to swego rodzaju „dowód osobisty” człowieka który go nosił.
Słyszałem też, że w niektórych przypadkach Niemcy kazali żołnierzom branym do niewoli je wyrzucać [tyczyło się to także orzełków z czapek] ale nie wiem ile w tym jest prawdy.
Pozdrawiam wszystkich
Zawias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu Ja:D O tym, że Niemcy biorąc żołnierzy do niewloli kazali im pozbywac sie nieśmiertelników, Polakom orłów z rogatywek nie wiedziałem... Przemyślałem to, doszedłem do wniosku, że taka samotnie"(bez szkieletu zmarłego) wykopana laszka" faktycznie moze być śladem w poszukiwaniach zagnionych podczas wojny. Po takich śladach oraz odrobinie historii istnieje możliwość odnalezienia grobu, lub mijesc zgonu krewnego. Pozdrawiam, Łukasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Pan Hartmut Mehnert

Tel. (22)
6542161
Fax6521260
E-Mail:
hame@pamiec.ikp.pl
605657353

Co do szczątków znalezionych bez znaków tożsamości:procedura jest taka sama, żołnierz zaś figuruje jako nieznany.
Nieśmiertelniki znajdowane luzem: powody bywają najróżniejsze, część wymieniono w postach. Chciałbym wam jednak zwrócić uwagę na fakt, że wielokrotnie poległych żołnierzy nie chowano, pozostawali tam, gdzie padli - w szczególności dotyczy to żołnierzy niemieckich. Dlatego też znajdując sam nieśmiertelnik warto rozejrzeć się dokładniej, czy w danym miejscu nie znajdują się np. guziki. Jest to już poważna wskazówka na to, że być może jest to miejsce, gdzie poległ żołnierz. Kości może nie być wcale - przyczyną może być np. zwierzyna. Widziałem już wiele takich przypadków. Co do pozostałych kwestii w postach postaram się odnieść w najbliższym czasie.
Pozdrawiam!
Ges
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam, że warto także umieszczać nieśmiertelniki znalezione bez właściciela. Ostatecznie co to za problem napisać (...) znaleziony luzem". A zawsze może się to przyczynić do chociaż częściowego wyjaśnienia losów danego żołnierza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony pomoc w rozszyfrowywaniu skrótów na nieśmiertelnikach niemieckich jak również porady z działu:nalazłem nieśmiertelnik ze szczątkami, co robić"
Do Bociana: na ile możliwe jest opublikowanie (np. w porozumieniu z Fundacją Pamięć - jeżeli oni w ogóle wykażą jakiekolwiek chęci) na stronie ogólnego poradnika pod powyższym tytułem.Tego typu sytuacje zdarzają się dosyć często, a w końcu wszyscy wypowiadający się tutaj traktują odkryte szczątki ludzkie z należnym szacunkiem i chieliby zapewne, aby znalazły godne miejsce pochówku na cmentarzu.
Poddaję mój pomysł pod dyskusję i dziękuję za wasze opinie.
Pozdrawiam
Ges
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
-----------------------------------------------------------
Do Ges'a: Pomoc w rozszyfrowaniu lach" bedzie napewno bardzo potrzbena, z mojej strony DZIĘKI CI!!!
-----------------------------------------------------------
Do wszystkich: Jak już wczesniej pisałem (jeśli nie macie nic przeciwko) chciałbym zająć się strona techniczną działu (na co Bocian zgodę wyraził:) ).
-----------------------------------------------------------
Pozdrawiam i oczekuję dalszych sygestii, Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

------------
Do wszystkich: Jak już wczesniej pisałem (jeśli nie macie nic przeciwko) chciałbym zająć się strona techniczną działu (na co Bocian zgodę wyraził:) ).
------------

Oooooooooo.......
Wstępną. Tylko wstępną zgodę :) Ale jak widać zapału Ci nie brakuje.



Do Gesa, bardzo chętnie jeżeli taką informację otrzymam to zamieszczę zarówno w dziale prawo jak i w dziale nieśmiertelniki po jego powstaniu. Nie jest powiedziane że dział ma zawierać tylko i wyłącznie przedmioty identyfikujące. Można pokusić się o zebranie w jednym miejscu wiedzy na temat numeracji, oznaczeń jednostek i innych symboli umieszczanych na blaszkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! :-D
-----------------------------------------------------------
Do Bocina: Hehe :-D . No faktycznie, warto zamieszczać tam skróty z blaszek oznaczające poszczególne formacje, odziały, ich numery.
-----------------------------------------------------------
Myślę, że także w dziale przydałyby się wzory nieśmiertelników pozwalające na ustalenie wstępnego pochodzenia laszki".
-----------------------------------------------------------
Do wszytskich: Poprawiam się: ... (Bocian wyraził już na to WSTĘPNĄ zgodę)... :-D
-----------------------------------------------------------
Pozdrawiam, Łukasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie rekord postów pobity.....
już się nagadaliśmy,pora wprowadzić w życie.
już się nie mogę doczekać.:))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatm ponownie!
-----------------------------------------------------------
TAK Kolega Kuba_dg ma rację! My tu gadu gadu :-), a czas płynie.
-----------------------------------------------------------
Bocian to jak startujemy?
-----------------------------------------------------------
Pozdrawiam, Łukasz GG 2640898
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.
Cieszę się ,że prace nad rejestrem nabierają realnego kształtu.
Zgadzam się ,że im więcej informacji dodatkowych na stronie będzie ciekawsza i pozwoli to na wstępną identyfikację.
Myślę,że po lekturze art. z ostatniego numeru
Odkrywcy" o perypetiach p.Chojnowskiego
rozwiane zostały ostatnie wątpliwości czy warto z tym ruszać.
Mam jeszcze pewne pomysły na później ale w tej
chwili najważniejsze by dobrze wystartować!!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o co będzie ze zdjęciami?
czy tak jak na forum.....?

i jeszcze jedno co z blaszkami pierwszowojennymi...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, powtórzę zapytanie czy da się zidentyfikować carską blaszkę, bo nikt nic nie wspomniał na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

--------------------------------------
Witam! Myślę, że zdjęcia, info o nich powinne być przysyłane na maila admina działu, który nastepnie wklei to w odpowiednie miejsce na stronie:)
--------------------------------------

To będzie najlepsze rozwiązanie. Jedna osoba odpowiedzialna, dla której zbuduję specjalne mechanizmy do pełnego prowadzenia działu i dowolnej jego modyfikacji.
Zamieszczania zdjęć i inne wodotryski. Proponuję powoli przesyłać informacje o odnalezionych przedmiotach umożliwiających identyfikację do tej osoby. Pozwoli to nam po otrzymaniu pewnej ich ilosci na okreslenie jak końcowo uporządkować i zorganizować ten dział.
Przydałyby się również propozycje z Waszej strony jak ten dział ma zostać podzielony, na okresy, jednostki, narodowosci?? Czy kto z Was czuje się na siłach pomóc w identyfikacji opisów przedmiotów? Proponuję niesmiertelniki i inne przedmioty co do których pochodzenia ich znalazcy nie będą pewni, aby administrator tego działu zamieszczał na forum identyfikacja w celu wyjasnienia. Dział ten zostanie odpalony" najpierw w wersji testowej aby uczestnicy forum mogli wypowiedzieć się na temat organizacji i poprawek jakie mamy wprowadzić do tego pomysłu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do kogo wysyłać zdjęcia i opisy blaszek..?
a podział taki proponuję:

NIEMCY
-I WŚ
-II WŚ

ROSJA CARSKA

POLSKA

RESZTA ŚWIATA

ci=o blach niemieckich można podzielić na :
waffen ss,kriegsmarine ,luftwaffe,wehrmacht

panowie do pracy:)))))0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieję, że temat jednak nie umarł.
Do Bociana: postaram się stworzyć jakiś mały poradnik, ale to potrwa, muszę pogrzebać nieco w przepisach i popytać.
Co do układu nieśmiertelników niemieckich:
1. Wehrmacht
1.1 Heer (wojska lądowe)
1.2 Kriegsmarine
1.3 Luftwaffe

2. Waffen-SS (tu ważna uwaga-większości nieśmiertelników SS WAST w Berlinie nie jest w stanie zidentyfikować-podobno odpowiednie archiwa zostały zniszczone. Pewne drobne fakty wskazują jednak, że archiwa te znalazły się w rękach brytyjskich lub amerykańskich)

3. Polizei

4. pozostałe

W kategoriach tych można wprowadzić podgrupy, ale dopiero, jak będzie dużo danych.
Ges
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat nie umarł.
Mam szczerą chęć napisać szkielet na przyszły weekend.
Postaram się wyrobić chociaż mam sporo pracy. Zostanie on udostępniony testowo w sieci dla osoby która będzie się tym opiekowała jak również dla zainteresowanych w celu skorygowania błędów i naniesienia potrzebnych zmian.
Nie jest do końca rozwiązany problem podawania danych osób które odnalazły przedmioty. Moja propozycja to albo podanie dokładnych namiarów na miejsce, wręcz co do okopu i metra bez wymogu podawania danych, lub mniej dokładne z podaniem minimum adresu email.

Struktura będzie mniej więcej taka:
mapa>>województwo>>miejscowość>>okres z jakiego pochodzi>>dane nieśmiertelnika lub przedmiotu

do tego zdjęcie przedmiotu, lub chociażby w miarę dokładny szkic rysunek.

Boję się co do dokładniejszego podziału żeby nie zabrnąć w nie sztucznie. Dlatego prosiłbym o wstępne podesłanie paru nieśmiertelników/przedmiotów żebym miał się na czym oprzeć w projektowaniu bazy danych. Namiar na osobę opiekującą się działem to Łukasz niesmiertelniki@wp.pl

Do Gesa, bardzo dziękuję każda pomoc się przyda. Temat jest że tak powiem dosyć obszerny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie