Skocz do zawartości

Polskie oddziały narciarskie


Schrek

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę ze ciekawy temat i moim zdaniem słabo udokumentowany. Mimo że oddziały te nie wzięły udziału w walkach to na manewrach i w czasie operacji zabezpieczania przełęczy karpackich w 1938/39 wzięły udział.
czy ktoś ma jaks dokładna fotkę lub rysunek naszych strojów śnieżnych i w ogóle jakieś szczegóły w czym tam nasi biegali w czasie takich manewrów i obozów narciarskich .np. tylko z tego zdjęcia już wiedze dwa rodzaje kombinezonów.
Na pierwszy ogień pluton zwiadowców 58pp w czasie zgrupowania zimowego w Zakopanem ;-)


pozdrawiam


Schrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Może ktos wiecej powiedzieć na temat umundurowania, oporzadzenia i uzbrojenia polskich strzelców górskich? Czy mieli jakieś zmodyfikowane wersje karabinków? Jakie buty? Mój kolega siedzi w temacie Gebirgsjager i spotkal sie w jednym ze źrodeł iż niemcom w 40 roku wydawano buty górskie podobne do niemieckich z magazynów Polskich. Ktoś ma zdjecia, ryciny albo cos na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkolenie narciarskie prowadzono dosc powszechnie w pulkach piechoty na potrzeby kompanii zwiadu,w dywizjach gorskich oraz w Polsce polnocno-wschodniej szkolenie narciarskie przechodzili wszyscy zolnierze piechoty. narciaze znajdowali sie takze w kawalerii - jak slyszalem pelnili te sama role zima co kolarze w porze bezsnieznej.

Do nauki jazdy na nartach bluzy mundurowe wpuszczano w spodnie - nietrudno sie domyslec dlaczego :-) upadki zdazaja sie czesto a snieg wlazi wtedy doslownie wszedzie :-)
Normalnie jako okrycie wierzchnie mogly sluzyc zwykle kurtki sukienne, plaszcze sukienne, kombinezony sniezne ( chetnie poznalbym ich szczegoly kroju) widzialem tez zdjecie przedtawiajace narciarzy 32 pp w wiatrowkach przypominajacych niemieckie windlbluse" strzelcow alpejskich, obowiazkowym uzpelnieniem sroju byly rekawice narciarskie i szalik. buty narciarskie oplatano owijka, owijaczem lub noszono owczesnym zwyczjem narciarskim wysokie welniane ponczochy ( takie zdjecie pojawilo sie juz na tym forum). Oporzadzenie ogolnowojskowe, obok tornistrow stosowano plecaki tzw typu norweskiego ( byla o nich mowa na tym forym). Narty drewniane, jesionowe, produkcji krajowej,od popularnych nart turystycznych wyroznialy sie sygnaturami wojskowymi, kije bambusowe ze skorzanymi talerzykami.
W 1psp prowadzono tez proby z uzyciem sanek i owczrkow podhlanaskich do holowania ckm, opiekun pieskow i obsluga ckm poruszala sie wtedy na nartach.
To tyle z grubsza co dotad zauwazylem w tym bardzo ciekawym temacie.
Pozdr,
Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjecia które znalałzem na http://www.zurawiejki.prv.pl/
swoja droga rewelacyjna strona ;-)
w dziale

Instrukcja noszenia, troczenia i pakowania wyposażenia w kawalerii.
WSTĘP.
OGÓLNE ZASADY WYPOSAŻENIA OFICERÓW, PODOFICERÓW I SZEREGOWCÓW KAWALERII

ale mysle ze we wszytkich broniach było tak samo

Schrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
A może miałby ktoś zdjęcia takich nart z bliska.
Wczoraj wyczaiłem gościa, którego ojciec podobno służył przed wojną w górach i ma takowe narty(widziałem je). Jesli już zdecyduję się je wziąć, chcę mieć pewność, że biorę to co mnie interesuje.. :-). Żadnych sygnatur się nie dopatrzyłem..
Pozdrawiam
searcher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panzer,
Specjalne buty wysokogorskie tzw Trikuny" okuwane na bokach haclami podobnie jak sprzet typu czekan, haki , liny, raki stosowano w WP tylko podczas okresu w ktorym istniala Szkola Wysokogorska w Zakopanem. Szkole jednak zlikwidowano na dlugo przed wojna.Tatry jako gory malusienkie - wielkosci 1 doliny alpejskiej nie byly widac traktowane jako obszer operacyjny...Warunki zblizone nieco do alpejkich czy tatrzanskich panowaly w karpatach wschodniech, jednak nic mi ne wiadomo o specjalnym wyposazeniu tamtejszych jednostek WP w sprzet specjalny.
pozdr,
Artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie