Skocz do zawartości

Walki między Legnica-Lubin-Prochowice


kunitzer

Rekomendowane odpowiedzi

polecam poszperanie na forum. A przede wszystkim kontakt z chopakami z Lubina. Na początek polecam książki Dolaty. A Prochowice to przyczółek choć teren jest przeryty.

Jak checsz wiecej danych pisz na mial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,czy wie ktoś coś więcej na temat potyczki stoczonej z 8 na 9 lutego 1945 w okolicach Liśca pod Lubinem?
Od małego słyszałem od ludzi mieszkaących w okolicy o złomie znajdowanym w okolicznych lasach.Od zeszłego roku mam wykrywkę i muszę przyznać że informacje się sprawdzają.
Czy ktos z was wie coś więcej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre lasy w okolicach Mleczna były zasobne",teraz niestety zryte(jak większość lasów wokół Lubina),ale próbuj!Byłem tam w ub. roku i trafiały się duże fanty, zapewniam!Wraz z kumplem namierzylismy nieprzeszukane ziemianki,nietknięte przez nikogo!Chobienia była mocno przeszukana już ładnych pare lat temu,poza tym nie było tam porażających efektów, lepsze znaleziska były w okolicach Rudnej(również Orska),skąd wychodził niemiecki kontratak. A udokumentowane znaleziska po Grossdeutschland" trafiają się i w okolicach Polkowic i na północ od Głogowa.Nie sugeruj się do końca literaturą,jest w niej często wiele nieścisłości i przebarwień,zweryfikuj to w terenie. Powodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wracajac do wątku Lisca i okolic:Czy ktoś z was eksplorował tamte lasy.Ja wymienię kilka masek p-gaz niemieckich ,lufę od MG,hełm,uprząż końską,łódki,sledź mosiężny namiotowy,2 zamki nie wiem od czego,dużo naboi.Co ciekawe prawie wszystko to lezało praktycznie na samej drodze.znam gościa który w latach 50 scinał las pod Liścem i mówił ze jak ciągneli końmi drzewa to spod sciółki wychodziły kości w mundurach niemieckich.szacuje tego na jakieś 300-400 chłopa.czy ktos z was wie coś na ten temat?
Póki nie ma jeszcze lisci i paproci można poszukać.......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,byłem nad czarną woda wczoraj.Mam terenówkę wiec wjechalem dalej,tak że nikt nie włamał mi się.Pogoda była super.Bardzo intryguje mnie to że wszystkie fanty wyciągam dokładnie na skrzyzowaniu dwóch dró!Czyzby tam ich rozbrajali albo po wojnie znoszono tam z wszystko z lasu.... a wczoraj wyciagnąłem kolejna maskę p-gaz a właściwie jej stalowe części,nóż kuchenny solingen,częśc menażki,całe naboje mauserowskie,elementy telefonu.a najwiecej jest pocisków z jakiegos działka:długie na jakieś 15 cm a średnicy ok.3 cm.Jest tego od cholery ale skorodowane.
Ale najciekawsze fanty to były w domach w Liścu,Bukównie,Niedźwiedzicach:skórzane ładownice,skrzynki na naboje,puszki z masek,menazki,hełmy.Mozna się domyslać tylko że broń też gdzieś też się zanalazła.....
Pochwalicie się co wytargaliście z tamtąd? Jakies niesmiertelniki?Może mozna byłoby określić wielkość tej potyczki....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,byłem nad czarną woda wczoraj.Mam terenówkę wiec wjechalem dalej,tak że nikt nie włamał mi się.Pogoda była super.Bardzo intryguje mnie to że wszystkie fanty wyciągam dokładnie na skrzyzowaniu dwóch dró!Czyzby tam ich rozbrajali albo po wojnie znoszono tam z wszystko z lasu.... a wczoraj wyciagnąłem kolejna maskę p-gaz a właściwie jej stalowe części,nóż kuchenny solingen,częśc menażki,całe naboje mauserowskie,elementy telefonu.a najwiecej jest pocisków z jakiegos działka:długie na jakieś 15 cm a średnicy ok.3 cm.Jest tego od cholery ale skorodowane.
Ale najciekawsze fanty to były w domach w Liścu,Bukównie,Niedźwiedzicach:skórzane ładownice,skrzynki na naboje,puszki z masek,menazki,hełmy.Mozna się domyslać tylko że broń też gdzieś też się zanalazła.....
Pochwalicie się co wytargaliście z tamtąd? Jakies niesmiertelniki?Może mozna byłoby określić wielkość tej potyczki....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Ja również jestem z Lubina i interesuje mnie , co działo się w Zimnej Wodzie ? Historię o setkach poległych , równiez słyszałem. Miejscem tego pogromu miał być las , który jest obecnie , tak jak pisze Vercyn ( pozdrawiam ), rezerwatem przyrody. Odwiedziłem ten teren z wykrywką dwa razy , w części przy drodze Z.Woda - Lisiec , jakieś 300 m. w głąb. Dalej zaczynają się bagna !
Moje wypady , nie potwierdziły jednak opisywanych historii. Znalazłem trochę łusek ,części masek , i uwaga - uzbrojone w trzy , lontowe zapalniki , obudowane blachą ocynk ,ładunki minerskie ! Waga ok. 1 kg. Jeśli , ktoś tam się wybiera i znajdzie taką blaszaną , zalutowaną ; cegłę ; niech tego raczej nie dotyka.
Ciekawiej jest w innym lesie obok Z.Wody . Od pewnego człowieka dowiedziałem się o - bunkrze , spalonych domach i strzelnicy wojskowej i te wiadomości się potwierdziły .
Byłem tam jesienią , wiosną pojadę tam z nową wykrywką Trafiają się tam ciekawe fanty.
I jeszcze jedno , mój rozmówca obiecał pokazać mi miejsce w którym z ziemi wystają......gąsienice i zębate koła !
ABY DO WIOSNY !!!
Pozdrawiam
- woojec -
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
A wie ktoś może na pewno, co dokładnie wydarzyło się pod Liścem? Nie od tubylców, ale z pewnych źródeł?
No i jeszcze jedno pytanie.
Gdzie konkretnie na wzniesieniu Siegeshohe w Legnicy bronili się niemcy? Tam, gdzie stała restauracja Siegeshohe, czy może na tej łące za laskiem złotoryjskim?
No i gdzie najbliżej Legnicy można jeszcze znaleźć jakieś ciekawe pozostałości II W.Ś.?

PS. Słyszeliście kiedyś o tunelu podziemnym idącym od lazaretu w Legnicy do dworca kolejowego w tym mieście?
Niby taka sobie historyjka ale kiedyś mieszkałem nad miejscem rzekomego przebiegu tego tunelu i często były tąpnięcia, coś się trzęsło aż tynk odpadał...

PS2.
Czy któreś z transzei wokół Legnicy (Nad czarną wodą, przy drodze na dobrzejów lub przy hucie) były wykorzystane? Czy może niemcy je wykopali i ich nie użyli?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jedno: Są może jakieś dokładne opracowania (Mogą być niemieckie) na temat walk na tych terenach? W Dolny Śląsk - Wyzwolenie" to jest opisane tylko powierzchownie", a mnie interesowałoby także coś w stylu wspomnień, czy książki gdzie nie byłoby opisane Ci i ci szli przez osiek" tylko raczej Ci i ci szli przez las na zachód od osieku, tracąc tylu i tylu ludzi i niszcząc taki i taki pojazd"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że konkurencji w Legnicy przybywa :-)
Oczekujesz na zbyt precyzyjne dane. Proponuję poprostu szukać z wykrywką podejrzanych miejsc". Jak wrócę do zdrowia, to może zabiorę Cię w jedno miejsce. Trochę je przeszukałem ale za każdym razem coś tam znajduję.

pozdr.
Foster73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

past - żartujesz że Prochowice są przeszukane . Ja nie kopię i nie poszukuję zlomu ale zbierałem go już w latach sześdziesiątych na tym terenie i doskonale pamietam miejsca w których nawet w tamtych latach nie rosła trawa gdyż stały tam spalone czołgi i transportery co potwierdzali starzy mieszkańcy Prochowic i Lisowic i powiem ci że żadno z tych miejsc nie zostało ruszone
Co roku eksploratorzy pojawiają się w tych samych miejscach tj. fundamenty baraku samobrony w Jurczu , rejon trzech grobów za centromagiem oraz ruiny zabudowań nieopodal , trochę pogrzebią przy bunkrach ale zbrojenie betonu im to utrudnia i tak co rok w tych samych miejscach przewalają blaszki od masek gazowych.
Wiem także o kilku mogiłach zbiorowych w tamtym rejonie ale oświadczam że gdybym złapał gnojka który dla sprzączki od pasa rozkopuje grób to osobiście nakopałbym mu do tyłka
Prawdziwe miejsca walk są nniedaleko zakrzaczone ,zarośnięta i nikt ich nie ruszał od lat sześdziesiątych na pewno
Pozdrawiam ziomków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze że ktoś odgrzebał stary temat , serek sprawdz maila masz prezent ode mnie :-))

Lokomotywa- wiem , każdy teren ma nieprzeszukane miejscówki , o tych grobach słyszałem , i podzielam twoje zdanie na temat hien. A o ciekawych miejscach ktoś mi pisał jakiś rok temu chyba nawet to byłeś ty, mam już logistycznie przygotowaną wyprawę , ale ostatnio coś miejsc więcej jak czasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transzeje kolo Legnicy od strony Dobrzejowa nie byly wykorzystane walki szly kolo milogostowic w strone na miloradzice,oraz . w lesie kolo bieniowic bylo jakies stanowisko przeciwlotnicze ale juz je obszukali na lakach kolo milogostowic co jakis czas wzywaja saperow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • tyfus changed the title to Walki między Legnica-Lubin-Prochowice

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie