Skocz do zawartości

Poniemieckie pozostałości w Warszawie


BLACK JACK

Rekomendowane odpowiedzi

Będę wdzięczny za wszelkie informacje dotyczące pozostałości po umocnieniach niemieckich jakie pozostały przede wszystkim w samej Warszawie, ale także w okolicy tego miasta.

Szukam raczej tych mniej popularnych" i żadko widywanych na stronach www obiektów (patrz zdjęcie - Tobruk z ul. Krajewskiegonależy do tych popularniejszych"!).

Chętnie podzielę się soim archiwum.

Saluto
BLACK JACK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 170
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam!
Black Jack!
Jak dobrze poszukasz, to znajdziesz przy torach kolejowych między dworcem Wa-wa Gdańska, a Wa-wa Zachodnia (m.in. przy wiaduktach nad ul. Obozową i Górczewską). Przy dworcu Wa-wa Zachodnia szukaj od strony ul. Kolejowej (przy rampie na tyłach dworca) oraz od Al. Jerozolimskich. Jest tam trochę tego, jednak trzeba się dobrze nachodzić, bo większość jest w chaszczach lub przysypana i trudno je dostrzec, nawet teraz.
Pozdr. wars 98
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saluto,
Dzieki za to, ale to są niestety te popularne". A słyszałeś np. o dwóch bunkrach w okolicach szpitala przy Szaserów. Jeden został wysadzony, a drugi na żywca zasypany, a oba dziś są górkami osiedlowymi dla dzieci. Problem w tym, że takich górek tam jest z pięć he, he.

Linię tobruków kolei obwodowej znam, schronik na powiślu też, ten z Muzeum Kolejnictwa także (chociaż ten obiekt akurat pochodzi z Łap! - gadałem z gościem, który go ściągnął do muzeum.
Szukam jeszcze innych ...

W każdym razie dzięki, bo każdy ślad może być na wagę złota!

Saluto
Black Jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tez bunkier (nie jestem znawca tego tematu - wiec nie okresle dokladnie co to jest) na tylach Szpitala Przemienienia Panskiego (dawniej szpital praski). Rowniez na ul. Solidarnosci, na wysokosci Dworca Wilenskiego znajduje sie budowla przypominajaca co nieco bunkier, ale o tym musza sie wypowiedziec znawcy tematu.

Pozdrwaiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boruta!
Ten pierwszy to klasyczny tobruk z bardzo unikalną (chyba tylko w Warszawie stosowaną)nabudówką, chroniącą od góry i trzech stron. Pole ostrzału zmniejszone, ale w łeb trudniej dostać. Rzuć okiem na inne zdjęcie, innego tobruka z nabudówką.

BJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Black Jack - ten za szpitalem praskim - jadac na Prage mostem Slasko-Dabrowskim musisz wysiasc na przystanku Park Praski, nastepnie musisz obejsc szpital kierujac sie w strone stacji dializ. Przy koncu muru jest ten obiekt.

Drugi znajduje sie przy Al. Solidarnosci. Musisz kierowac sie w strone Marek i tuz za Dyrekcja Kolejowa (jakies 150 m) znajduje sie ten obiekt

Pozdrawiam
turtur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Co do domniemanych schronów przy Szaserów, to pozwolę przypomnieć sobie, że w tym miejscu mniej więcej znajdował się carski fort XIA czy też raczej dzieło Grochów II". Jak można zauważyć na podobnym obiekcie z Rakowca, znajdowały się w nim dwa małe betonowe schrony. Możliwa jest więc pomyłka.

Jeśli chodzi o ringstandy zapraszam na moją stronkę D:\WWW\Kazamaty\Glowna\festungw\fglowna.htm gdzie jest trochę ich fotek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie dotyczęce obiektów (2 małe bunkry) w lasku na Kole tuż przed fortem Bema idąc od trasy Prymasa. Czy są to polskie obiekty przed czy powojenne?
Tam jest jeszce taki 2-3 piętrowy budynek napewno przed wojenny do którego dochodziły tory kolejowe, czy ktoś może coś więcej napisać?

Pozdrowienia
W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że pytanie było nie o miejsce a sam przedmiot.. Jak dla mnie to schron wartowniczy jak byk, trzy strzelnice rozkute, ale wyglada na to że jest ich więcej. Pytanie czy jest to obiekt poniemiecki czy późniejszy, mi osobiście się wydaje że jest to obiekt z okupacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze raz do Chudzina,
Odnośnie dzieła Grochów II, na miejscu obecnego szpitala przy Szaserów. Niemcy na przedpolu tego fortu zbudowali właśnie dwa bunkry. Jest o tym wzmianka między innymi w książce Twierdza Warszawa" autorstwa bodajże Królikowskiego.
BJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie