Skocz do zawartości

Rybnik 1939


saper1939

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 339
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witam
Pytanie do aw68 - czy jesteś pewny, że zniszczyło (ja wiem, tak się mówi, tak się pisze) czy tylko uszkodziło. Według mnie trafiło, uszkodziło, unieruchomiło, zwłaszcza, że załoga się ewakuowała, sorry, próbowała się ewakuować. Dla mnie czołg, samochód panceny, pojazd pancerny jest zniszczony, gdy na przykład jest bezpośrednie trafienie z działa 75 mm (oczywiście w realiach września 1939), no i czołg się rozpada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie działa polowe kl 75mm nadawały się do walki z niemieckimi czołgami.
Po niewielkiej modernizacji / wprowadzenie lunety od ppanc 37mm i niewielkiej modernizacji naprowadzania /
były bardzo skuteczną bronią ppanc.
Modernizacja wszystkich 1840 armat 75mm
to koszt bodajże 700tyś zł.
Do tych dział istniała też bardzo dobra amunicja ppanc.

Dodatkowa w ramach pożyczki francuskiej z 1936r mogliśmy otrzymać dużą ilość tych dział.
Mogliśmy ale nie chcieliśmy.

Działa można było przystosować też do trakcji mechanicznej, ale z uwagi na delikatność konstrukcji zalecano prędkości holowania poniżej 30km/h.
Ogółem mająć:
1840 armat można było zagospodarować je następująco:
PP - 120 x 4 działa = 480
DAK - 11 x 16 dział = 176
PAL - 39 x 24 dział = 936
DAM - 2 x 12 dział = 24
LOW - 1 x 13 dział = 13
Pl Fort 26 x 2 działa= 52
razem 1 681 dział w linii
159 w rezerwie

Niestety było troche inaczej i w lini nie było więcej niż 1 100 dział.
Reszta była w magazynach.

pozdrawiam


P.S Ja nic nie wiem:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badylarz - czołgi zniszczone ! w 1939, czas - obrona Rybnika, działo dozorowało pozycje na odcinku 1 kompani strzeleckiej kpt Kotucza, szosa zebrzydowicka... pewne :-)

.......1 kompania strzelecka ppor B Gozdka pospiesznie opuszczając Rybnik, kiedy ustał ogień z wozu pancernego i wyszła z niego załoga, ostrzelali ją... pewne, a co z wozem ? nie pisze :-))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Faco, jak już coś piszesz, to się postaraj:
Działa 75 mm o których piszesz to były dwóch rodzajów:
1. francuskie" wz. 1897, stosowane od lat, wielokrotnie modernizowane, stosowane również we Francji 1940. To chyba o nich piszesz, że robiono próby przystosowania jej w obronie przeciwpancernej. Stosowano je w artylerii polowej (a raczej lekkiej). I tu się mylisz co do ilości - zajrzyj raczej do literatury.
2. prawosławne" albo osyjskie", również stosowane od lat, oryginalnie kaliber 76,2 mm, bo Rosjanie przejęli od Anglosasów nie wiadomo czemu system calowy. Polacy w dwudziestoleciu je przekoszulkowali i wyszedł im kaliber 75 mm, dzięki czemu ujednolicono amunicję. Działa te stosowano w plutonach artylerii pułków piechoty, w dywizjonach artylerii konnej i chyba w plutonach artylerii pozycyjnej (nie fortecznej).
Poza tym, dział 75 mm jakich by nie było nie zastosowano w Rybniku, bo nie było tam żadnego oddziału artylerii. W Żorach owszem walczyła czterodziałowa bateria nr 5/23 PAL kpt. Mikołaja Stranza. Na jej wyposażeniu były działa francuskie".
Pozdrowienia
Badylarz
P.S. Skąd wymyśliłeś, że Francuzi by nam dali te działa ?
P.S.2 aw68 - wóz pancerny to czołg czy samochód pancerny ? Chciałem przypomnieć, że Polacy każdy pojazd poruszający się w kierunku ich pozycji brali za czołg - taka psychoza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.z pewnych zrodel wiem ze w Rybniku nie bylo zadnej artylerii oto dokladny cytat autora Rybnik nie posiadal obrony artyleryjskiej,jej namiastke stanowily 2 mozdzierze stockes przydzielone 1 do kompanii ckm kpt Kotucza 2 do kompanii Ogrodowskiego"Wiem tez ze w Rybniku na pewno unieruchomiono 2 czolgi typu pzkpw1 z nasypu kolejowego na wysokosci mostu w kierunku na Chwalowice.
W Zorach owszem stacjonowal pulk artylerii lekkiej Dow Stranz
dziala francuskie 75mm na stalowych kolach do transportu 6 konny zaprzeg,w momencie walk o Zory stanowiska dz nr1 przedpole Zor niedaleko starej cegielnii.dz 2okolice dzisiejszej obwodnicy na wisle,dz 3i4 za stawem smieszek z zadaniem prowadzenia ognia posredniego na nieprzyjaciela.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge podac Ci nawet nazwisko strzelac- Jan Gozdek - unieszkodliwil strzalem z ura jeden z 6 czolfgow nacierajacych w kierunku na Zamyslow- strzelal z rowu po prawej stronie uulicy (patrzac w strone wodzislawia)- czolg (?) uderzyl w slup ogloszeniowy znajdujacy sie przed sklepem na rogu ulicy Szkolnej (dzisiaj tam okna sprzedaja)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Musiałem tu trochę posprzątać. Do wiadomości zainteresowanych:
-forum to nie czat
-tematem wątku są walki z 1939 roku
-reklamy innych serwisów nie są mile widziane
-mnożenie postów dla podbicia numerka przy nicku następnym razem skończy się sankcjami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie