Skocz do zawartości

Szkoła Spadochronowa w Biedrusku- co wiecie ???


Rekomendowane odpowiedzi

To nie jest kabel, bo w odróżnieniu od niektórych, Bociek posiada poczucie humoru. Mnie natomiast Bierdusko (patrz wyżej) interesuje i chciał bym się czegoś dowiedzieć z obiektywnego" żródła, bo nie ujmuję nic fachowości i wiedzy,tylko metodom dyskusji. Tych, którym mój dowcip wydał się prymitywny - przepraszam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego patrz i czytaj - walczyłem tam tzn. skończyłem w poznaniu szkołę chorążych - ot nosiłem sobie tam bordowy berecik nie jakiś tam czrny, biedrusko - super miejsce, i ciekawe - mało tego podpowiadam że miejsce z historią nie tylko Polską, miejscówki do kopania nie tylko ze współczesnymi gratami militarnymi ale też rarytasiki tam wyłaziły.
ps. dowcip kolega ma jak prawdziwa pyra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Poligon Biedrusko był przed wojną min. poligonem na [nad/]którym odbywały się' strzelania" 3pułku lotniczego z Poznania,więc może miały tam miejsce skoki spad. z kursu w Poznaniu?
W sprawie pałacyków na terenie poligonu Biedrusko.
XIX w. eklektyczny [ o którym wspominał Kol. DTH i jack18 ] jest w samym Biedrusku.
Tzw.emir" lub jak kto woli betonowy jest przy drodze z Złotnik do Biedruska po lewej stronie. A po prawej kośćiółek z Ogniem i mieczem", w pobliżu w lesie stary cmentarz.
Ruiny [fundamenty] pałacyku są też na terenie byłej wsi Łagiewniki. Tam mieszkał gen. Mattern w czasie II wś, komendant poligonu i póżniejszy dow. twierdzy Poznań.
A teraz z innej beczki: w Poznaniu na Golęcinie są już Leopardy [kilka szt. chyba 9] i juz wkrótce będzie je można zobaczyc na poligonie ,[ uwaga na ŻW , pana leśniczego i pędzące tanki]. PZDR yard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taka możliwość że teren tego poligonu był używany do szkoleń cywilnych , mam na myśli jakiś kurs spadachronowy zorganizowany przze L.O.P.P. oddział poznanski .Niestety nie mam żadnych materiałów na temat L.O.P.P.
Slaw 100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,
bylem w Biedrusku wiele razy a dokladnie w sezonie jestem tam prawie co weekend. Tak sie sklada ze chodze z wykrywaczem a rowniez jezdze amatorsko na motocyklach crossowych. na poligon nigdy nie wybralem sie z wykrywaczem ale mam go zjezdzonego dokladnie. i co moge powiedziec.
zeczywiscie jest na terenie sporo budowli wokol ktorych mozna sie pokrecic. przede wzystkim kosciulek z XV wieku a dokladnie jego ruiny. do konca IIws byl on eksploatowany wraz z przyleglym cmentarzem ale po wojnie wojsko LWP nie wyrazalo zgody na remont i zawalilo sie sklepienie. obok jest dzwonnica. sa tez bunkry i wieza, chyba obserwacyjna bo na wierze cisnien nie wyglada. bunkry to dobra pruska robota bo jak juz zostalo wspomniane to oni utwozyli ten poligon. sa tez przylegle drozki i dwa jeziorka. oprocz tego kupe drog dla czolgow. czy warto chodzic z wykrywaczem. napewno tak, ale ja nie jestem militarysta i wole bezkres wielkopolskich pol ziemniaczanych niz szukanie w tak zasmieconych miejscach jak pologony. pozdrawiam ziemniaczanych poszukiwaczy z wielkopolski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Taką fotkę dziś nabyłem - z tyłu opisana: 1 eskadra pierwszego dyonu na I roczniku S.P.L.d.M (co to za skrót??) na wypoczynku po ćwiczeniach w Świeciu/Wisłą.
Miałem wstawić do wątku o spadochroniarzach, ale niestety nie znalazłem go.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Biedruska to przed 1918 roku znajdował tam sie obóz wojskowy dla żołnierzy Festung Posen i V OK -Niemieckiego - po zdobyciu Biedruska przez oddziały powstańcze jakoś na początku stycznia 1919 roku -az 1939 był tam poligon garnizonu Poznań czyli ćwiczyło tam wszystko co znajdowało sie w garnizonie poznańskim czyli(tak z grubsza) 57/58pp,15pu,7psk,7dak,7pac,14pal,7batsap,1dpanc i jeszcze pare rzeczy łącznie z taborami i PW..... w pod koniec lat XXX 38/39 przeprowadzają sie tam strzelcy z 7psk z poznania do nowych koszar istniej zdjęcie z 32 gdzie po Biedrusku jeżdżą sobie vickersy ktre przyjechały tutaj na manewry ,ft-17, tankietki i wz34 to na poligonie Biedruskim to norma . szkoły spadochronowej o ile wiem nie było bo szkolenia spadochroniarzy odbywały sie w Bydgoszczy a lotnicy szkolili sie na ławicy, krzesiny założyli Niemcy jako polowe lotnisko (nie jestem pewien na 100%) Polacy tam przybyli dopiero po wojnie.. a leopardy sa i maja sie dobrze przyjechały ze świetoszowa i teraz chłopaki konbinuja jaki by im godła namalować ;-) acha w czasie wojny poligon wermahtu i przejściowy obóz jeniecki.

pozdrawiam

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S.P.L.d.M - to moze byc:

S-szkoła/szkolenie

P-Podchorzych/podoficerów/przysposobienie
L-lotnictwa/lotnicze
d.-dynonu/dywizjonu
M- morskiego ???

no nsa to morskie to wskazuje tez miejsce pomorze ;-)


tak gdybam ale czarne berety wskazuja na cos technicznego moz byc pelotki ,artyleria ciezka (?),pancerniacy, mysle ze to najbardziej pasuja pelotki albo jakies techniczne przysposobienie -na zdjeciu sami młodzi .
włot zagwozdka???

Schrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 12 years later...
Panowie odgrzeję kotlet.

Wieża spadochronowa w Poznaniu – w Poznaniu zbudowano w XX wieku dwie wieże spadochronowe. Obecnie obiekty te już nie istnieją.

Wieża przy Drodze Dębińskiej
Pierwsza wieża spadochronowa została zbudowana w 1937 z inicjatywy poznańskiego oddziału Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej[3]. Zlokalizowana była koło Drogi Dębińskiej, w miejscu gdzie obecnie znajduje się tor łuczniczy Leśnik. Podczas II wojny światowej została zdemontowana przez Niemców. Jej fragmenty nie zostały odnalezione.

Wieża w Parku Sołackim
W 1950 Poznańska Liga Lotnicza planowała zbudowanie nowej wieży spadochronowej. W 1952 istniejąca poniemiecka wieża obserwacyjno-nasłuchowa w Mosinie[4] została przeniesiona do Parku Sołackiego. Wieża była przeznaczona do początkowego szkolenia skoczków spadochronowych. Została wysadzona w powietrze przez saperów w 1969, a następnie rozebrana około roku 1974.

Tak więc przed wojną tzn. w 1938 roku było fizycznie możliwe szkolenie spadochroniarzy w Poznaniu. Była wieża spadochronowa, było lotnisko Ławica i w Ligowcu, była hala sterowcowa i był poligon.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie