Skocz do zawartości
  • 0

Co to za działo?


Grzesio

Pytanie

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Koledzy!
Czy wy mnie przypadkiem nie obrażacie? :-)))

1. Schmetterling, pomijając doraźne wyrzutnie używane podczas prób, miał być wystrzeliwany co najwyżej z silnie zmodyfikowanego łoża armaty 3,7 cm Flak 18 (a tak przynajmniej piszą, bo wiele podobieństwa, no poza łożem dolnym może, dopatrzyć się tam nie da).
2. Skoro twierdzicie, że to zdjęcie przedstawia łoże armaty plot 8,8 cm, a 8,8 cm Flak 36 w szczególności (a dlaczego nie 37? :-) ), to powiedzcie proszę, na czym opieracie swoją opinię?
To, że armata ma krzyżowe łoże dolne, a z łoża górnego sterczą do przodu dwa odciążacze, to chyba trochę mało, co? ;-)

Pozdrawiam

Grzesio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zwróć uwagę, że ja tylko też zapytałem, a nie dałem odpowiedzi :-)))
2. Wymienione przez Ciebie dwa szczegóły, to prawie wszystko co widać na tym zdjęciu :-(. Lepszego niestety nie mam.
3. Jakieś kontrpropozycje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, bez przesady.
Nawet tu widać to i owo. Kształt łoża górnego jest całkowicie inny niż w 8,8 cm Flak 18 i spółka, żadnego podobieństwa do żadnej z wersji 8,8 cm nie ma też w łożu dolnym (a było tych wariacji trochę - Flak 18, Flak 36 & 37, Flak 41 i Flak 37/41 - każda miała inne łoże dolne, a 41 była w ogóle cała inna :-) ), zaokrąglone końcówki ogonów (a la Flak 18), ale symetryczne ogony podłużne (a la Flak 36,37), brak jednak haków do podnoszenia na podwozie, inny cokół, inny osprzęt...

Zamontowanie wyrzutni na łożu armaty wcale nie musiało pociągać za sobą tak daleko idących przeróbek tego ostatniego, patrz wyrzutnia Rheintochtera na 8,8 cm Flak 41 czy Feuerlilie na 8,8 cm Flak 18?36.
I jeszcze jedno - 8,8 cm Flak 18 itd. miał wysokość w położeniu bojowym ~210 cm (ale razem z umieszczonym nad lufą powrotnikiem, którego tu nie ma), Enzian zaś długość ~370 cm. Porównaj te wymiary na zdjęciu i - jaki wniosek???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było zacząć przynajmniej od czegoś takiego:
http://secrettruth.net/LargeImagesB/enzian_02.jpg
Teraz widać to jak na dłoni (o reszcie site'u szybko zapomnij). Że nie jest to 88, to widzę. Ze coś większego, to już podpowiedziałeś. Niestety na tym moja wiedza (wzrokowa) się kończy, bo ani 10,5, ani 12,8 nie miałem mozliwości nigdy obejrzeć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ja mam moje info z Enzyklopedi Niemieckiej Broni"
T.Gandera i P.Chemberlaina jest tam umieszczone te samo zdjecie i podpis ze Enzian startowal z szyny o dlugosci 6800mm umieszczonej na podstawie 8,8cm Flak36.Musze jeszcze poszukac gdzies mialem artykul o Enzianie.

Narka
sten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedawalo mi to spokoju przelecialem wszystkie foty Flakow i jedyne loze ktore by wchodzilo w rachube to loze od 10,5cm Flak 38(uderzajace podobienstwo).

Czy mozliwe ze Niemcy cos pokrecili piszac ze to 8,8 loze?

Pozdr.
sten

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no, dobrze kombinujesz jak sądzę...
Tylko, że to jest źle podpisane zdjęcie, 10,5 cm Flak 38 wyglądał dokładnie tak jak 10,5 cm Flak 39 - różnica była jedynie w odbiornikach Uebertragungsgeraet 30 (Flak 39 miał typ 37) i silnikach prądu stałego (Flak 39 chodził na zmiennym).

A więc co to jest? Jak dla mnie - konkurencyjna konstrukcja Kruppa (10,5 cm Flak 38 i 39 były zrobione przez Rheinmetalla) - tylko co? 10,5 cm Geraet 38??? Nie wiem, czy oba prototypy nazywały się tak samo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed chwila rozmawialem z kolesiem na ten temat i twierdzi(powoluje sie na jakies Sf zrodla) ze te loze to hybryda 88 i 105 .Czy to mozliwe?

Co do Flaka 10,5 39 to byla to poprawiona konstrokcja 38. poprawiony elektr.Schußwertübermittlung i lufa(Rohr)na wieloczesciowa

Pozdr.
sten
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie niemożliwe.
Co najwyżej łoże dolne mogłoby pochodzić z Flaka 38, a od czego w takim razie łoże górne?
Poza tem obejrzałem wczoraj film przedstawiający ładowanie Enziana na problematyczną wyrzutnię, a także ją samą z drugiej strony. Ta korba na zdjęciu powyżej pochodzi od mechanizmu podniesieniowego, z drugiej strony jest podobna, a więc od kierunkowego. Celowniczowie jak z tego wynika stali na platformach poniżej korb. Działo (w całości) jest w ogóle ideologicznie podobne w konstrukcji do 8,8 cm Flaków Kruppa, ale większe, nawet z podobnym do 18/36/37 dosyłaczem, ale też znacznie większym. Jednym z założeń dla 10,5 cm Flak było zastosowanie elektrycznych mechanizmów kierunkowych - stąd pewnie bierze się rozbudowane oprzerządowanie problematycznej armaty i przeniesienie celowniczych na dwie strony (pomimo, że Rheinmetallowi udało się ich upchnąć po jednej :-)) - chyba Krupp zbyt niewolniczo trzymał się koncepcji działa wywodzącej się z 8,8 cm Flak 18, czy w ogóle 7,5 cm Flak L/60. Zresztą Rheinmetall też nie przekombinowywał - vide 10,5 cm Flak 38, 12,8 Flak 40 i 15 cm Geraet 55 - to de facto stopniowe powiększanie tej samej konstrukcji, z niewielkimi zmianami (tu uwaga - we wspomnianej Encyklopedii przy Geraecie 55 omyłkowo zamieszczono zdjęcie 15 cm Geraetu 50 Kruppa!).
Co do różnic 10,5 cm Flaka 38/39 - podstawowe to, jak wspomniałem, zastąpienie żarówkowego Uebertragungsgeraet 30 przez wskazówkowy 37 i silników prądu stałego 260 V przez silniki prądu zmiennego 220/380 V 50 Hz, z czym wiązała się także wymiana generatora zasilającego baterię dział. Co do lufy - różnica była taka sama jak w 8,8 cm Flak - od 121. sztuki lufa z jednoczęściową rurą rdzeniową została zastąpiona lufą z trójczęściową rurą rdzeniową w dwuczęściowym płaszczu. Jak dowodzą zdjęcia - lufy te były wymienne, podobnie zresztą jak w 8,8 cm - stąd trudno uznawać lufę jako istotną różnicę pomiędzy 38 i 39, wydaje mi się zresztą, że wymiana konstrukcji lufy mogła nastąpić jeszcze przed wprowadzeniem 39 do produkcji - ale głowy nie dam. Pytanie czy Flaków 38 było więcej niż 121 czy mniej? :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie